Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej oczami Anny Manny Poznańskiej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej oczami Anny Manny Poznańskiej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej oczami Anny Manny Poznańskiej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej sprzyja rozmowom na ten temat. W praktyce okazuje się, że ciągle tej dziedzinie życia poświęcamy zbyt mało czasu i uwagi. Lekarze stomatolodzy mają dodatkowo utrudnione zadanie, gdyż poza dbaniem o swoje zęby – powinni uświadamiać w tym względzie także swoich pacjentów, ale czy robią to wystarczająco skutecznie?

By faktycznie wpływać na świadomość i motywację współczesnych pacjentów (którzy wręcz zasypywani są różnego rodzaju informacjami) – potrzeba coraz to nowych i niebanalnych środków przekazu – takich, które zaskoczą, rozśmieszą, zaciekawią, zatrzymają na dłużej uwagę, zaintrygują. Na przeciw temu wyszła Anna Manna Poznańska (z domu Maciągowska), która zdecydowała się na wydanie autorskiej, ilustrowanej książki edukacyjnej pod tytułem „Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?”. O tym, że pomysł był trafiony, świadczy tempo, w którym zdobyła środki na jej wydanie.

Dlaczego zdecydowała się Pani na wydanie książki o zębach? Zdaje się, że to dla ilustratora dość abstrakcyjny temat?
Że książka będzie o zębach, wymyśliłam, będąc jeszcze na studiach na ASP. Ale nie wiedziałam, czy pisać i ilustrować wyłącznie o skutkach zjadania słodyczy i myciu zębów. Pierwotna wersja książki wydała mi się banalna i po kilku latach zaczęłam ją zmieniać. Pomysł na „DLACZEGO DOROŚLI MAJĄ DZIWNE ZĘBY?” wpadł mi do głowy na wyjeździe z mężem. On prowadził zajęcia ze wspinania, a ja siedziałam na trawie ze szkicownikiem i rysowałam przeróżne zęby, w różnych sytuacjach, z różnymi problemami. Bardzo mnie to zajęcie bawiło i relaksowało.
Studiowałam projektowanie graficzne i interesowały mnie projekty, które edukują i są pożyteczne dla ludzi, skupione gdzieś w okolicy kampanii społecznych, medycyny, szpitala.


Co jest głównym przesłaniem książki? Czy opowiada ona o zepsutych zębach?
Chcę, aby uczyła dzieci o tym, czym jest próchnica. Dlaczego? Ten temat, szczególnie w Polsce, zasługuje na wielką uwagę. Dziesiątki tysięcy dzieci w naszym kraju dotyka ból i problemy związane z tym schorzeniem. Przyczyną jest niska świadomość – nie tylko wśród dzieci, ale i rodziców – jak jej przeciwdziałać. Celem tej książki jest edukować zarówno najmłodszych, jak i rodziców oraz opiekunów. Raport IPSOS z 2014 roku potwierdza, że Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci w Europie. Problem dotyczy aż 80% dzieci w wieku 6–12 lat.


Co najbardziej zaskoczyło Panią w dziedzinie stomatologii? Czy realizując projekt, odkryła Pani jakieś nowe, nieznane lądy?
Dziś już mniej, ale jak zaczynałam swoją pracę zawodową związaną ze stomatologią, brakowało mi poczucia humoru, dystansu i zwyczajnego człowieczeństwa. Z dentystą ludzie mają najwięcej złych skojarzeń, a dlaczego?
Uważam, że poczuciem humoru można przekazać więcej i że taki „na luzie” przekaz informacji trafi szybciej do pacjentów i lekarzy. I moja książka taka jest, bo uczy, przestrasza i śmieszy.
Moja partnerka z pracy, która zajęła się korektą tekstu książki – Zuzanna Adamkiewicz-Kiwer – wymyśliła nowe słowo „zazębiście”, które pierwszy raz pojawiło się w opisach mojej książki. Słowo „zazębiście” spodobało się wielu ludziom i zaczęto je cytować.
Pracuję jako grafik dla stomatologów i projektuję właściwie dla ich pacjentów, aby im było przyjemniej i weselej. Z tematem zębów jestem oswojona i jakoś bardzo to lubię. Może zabrzmi to mało poważnie, ale śmieszą mnie zęby, bo mają różne kształty i kolory. Sama mam dentofobię, z której leczy mnie mój klient i pewnie dlatego też dzięki mojej dentofobii ta książka ma mocny przekaz i śmiesznymi rysunkami trafiła do wielu ludzi na Facebooku i na Polak Potrafi.

Jakie najbardziej absurdalne błędy popełniamy w kontekście higieny jamy ustnej?
Jest mała świadomość u dorosłych, ponieważ brak jest dostępnych informacji dotyczących podstaw higieny. Pamiętam z podstawówki kolegów, którzy nie myli zębów. Dlatego pewnie, że rodzice nie dbali o to.  Przeraża mnie, że wiele matek nie dba o zęby mleczne u swoich dzieci, skazując je na cierpienie i problemy na dziesiątki lat. Ale najbardziej przeraża mnie pochłanianie ogromnej ilości cukru przez dzieci, które w prezencie od cioci i babci dostają słodycze. Często rodzice w sklepach pozwalają, aby maluch sam sobie wybrał soczek, który oczywiście ma kolorową etykietę, naklejkę w prezencie i mnóstwo cukru! Dorośli uzależniają dzieci od cukru i to jest da mnie straszne.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Jakiej rady udzieliłaby Pani Polakom z tej okazji?
Zadałabym pytanie, które bohaterka Lukrecja zadaje w książce: „Dlaczego Wujkowi brzydko pachnie z buzi?". Nie mam uprawnień, aby radzić ludziom w tym temacie, ale skoro mam taką możliwość teraz, oto moje rady:
1. Nie zjadajcie tak ogromnych ilości cukru i nie karmcie nim swoich dzieci.
2. Myjcie swoje zęby i nitkujcie.
3. Młode mamy niech dbają od pierwszego ząbka o porządek w małej buzi dziecka.
4. Uczcie myć zęby swoje dzieci, niech stanie się to przyjemną dla nich zabawą.

Do 24 marca można wesprzeć projekt na Polak Potrafi (https://polakpotrafi.pl/projekt/zeby) i nabyć książkę „DLACZEGO DOROŚLI MAJĄ DZIWNE ZĘBY?”, która w pierwszej kolejności, zaraz po wydruku, trafi do Was. Zachęcam do śledzenia wesołej strony książki, która prowadzę na Facebooku: https://www.facebook.com/dlaczegodoroslimajadziwnezeby

BZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

chips-843993_960_720.jpg
Jakie produkty najbardziej szkodzą zębom? Pacjent

Lista produktów, które należy spożywać, aby mieć zdrowe i piękne zęby jest powszechnie znana. Mleko, nabiał, ryby morskie, świeże warzywa – od najmłodszych lat wszystkim wpaja się,......

science-1029385_960_720.jpg
Bakteriobójczy ząb 3D Lekarz

Naukowcy z uniwersytetu w Groningen w Holandii opracowali sztuczny ząb, który ma właściwości niszczenia drobnoustrojów już na poziomie molekularnym – poinformował prestiżowy magazy......

rzecznik_praw_dziecka_5ww.jpg
Pomysł RPD na walkę z próchnicą u dzieci Lekarz

Dotychczasowe pomysły i sposoby na rzecz walki z próchnicą u polskich dzieci były nieskuteczne - uważa Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Konieczna jest zmiana tych działań. Dlatego Rzecznik......

ROZWIŃ WIĘCEJ
wklucie_w_dziaslo.jpg
Bolesne znieczulenie zniechęca do wizyt u dentysty Pacjent

Jak donosi Dental Tribune, negatywne doświadczenia związane ze znieczuleniem u dentysty są udziałem aż 3 na 4 Polaków. Zdaniem specjalistów, jest to jeden z kluczowych powodów wys......

dr_Grochowina.jpg
Mistrzowski rok „e-Dentico” Lekarz

Redakcja „e-Dentico” zamknęła właśnie „mistrzowski” rok 2015. „Mistrzowski” nie dlatego, że wydawca wyrobił sobie nazbyt pochlebne zdanie na temat własnego periodyk......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres