Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej oczami Anny Manny Poznańskiej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej oczami Anny Manny Poznańskiej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej oczami Anny Manny Poznańskiej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej sprzyja rozmowom na ten temat. W praktyce okazuje się, że ciągle tej dziedzinie życia poświęcamy zbyt mało czasu i uwagi. Lekarze stomatolodzy mają dodatkowo utrudnione zadanie, gdyż poza dbaniem o swoje zęby – powinni uświadamiać w tym względzie także swoich pacjentów, ale czy robią to wystarczająco skutecznie?

By faktycznie wpływać na świadomość i motywację współczesnych pacjentów (którzy wręcz zasypywani są różnego rodzaju informacjami) – potrzeba coraz to nowych i niebanalnych środków przekazu – takich, które zaskoczą, rozśmieszą, zaciekawią, zatrzymają na dłużej uwagę, zaintrygują. Na przeciw temu wyszła Anna Manna Poznańska (z domu Maciągowska), która zdecydowała się na wydanie autorskiej, ilustrowanej książki edukacyjnej pod tytułem „Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?”. O tym, że pomysł był trafiony, świadczy tempo, w którym zdobyła środki na jej wydanie.

Dlaczego zdecydowała się Pani na wydanie książki o zębach? Zdaje się, że to dla ilustratora dość abstrakcyjny temat?
Że książka będzie o zębach, wymyśliłam, będąc jeszcze na studiach na ASP. Ale nie wiedziałam, czy pisać i ilustrować wyłącznie o skutkach zjadania słodyczy i myciu zębów. Pierwotna wersja książki wydała mi się banalna i po kilku latach zaczęłam ją zmieniać. Pomysł na „DLACZEGO DOROŚLI MAJĄ DZIWNE ZĘBY?” wpadł mi do głowy na wyjeździe z mężem. On prowadził zajęcia ze wspinania, a ja siedziałam na trawie ze szkicownikiem i rysowałam przeróżne zęby, w różnych sytuacjach, z różnymi problemami. Bardzo mnie to zajęcie bawiło i relaksowało.
Studiowałam projektowanie graficzne i interesowały mnie projekty, które edukują i są pożyteczne dla ludzi, skupione gdzieś w okolicy kampanii społecznych, medycyny, szpitala.


Co jest głównym przesłaniem książki? Czy opowiada ona o zepsutych zębach?
Chcę, aby uczyła dzieci o tym, czym jest próchnica. Dlaczego? Ten temat, szczególnie w Polsce, zasługuje na wielką uwagę. Dziesiątki tysięcy dzieci w naszym kraju dotyka ból i problemy związane z tym schorzeniem. Przyczyną jest niska świadomość – nie tylko wśród dzieci, ale i rodziców – jak jej przeciwdziałać. Celem tej książki jest edukować zarówno najmłodszych, jak i rodziców oraz opiekunów. Raport IPSOS z 2014 roku potwierdza, że Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci w Europie. Problem dotyczy aż 80% dzieci w wieku 6–12 lat.


Co najbardziej zaskoczyło Panią w dziedzinie stomatologii? Czy realizując projekt, odkryła Pani jakieś nowe, nieznane lądy?
Dziś już mniej, ale jak zaczynałam swoją pracę zawodową związaną ze stomatologią, brakowało mi poczucia humoru, dystansu i zwyczajnego człowieczeństwa. Z dentystą ludzie mają najwięcej złych skojarzeń, a dlaczego?
Uważam, że poczuciem humoru można przekazać więcej i że taki „na luzie” przekaz informacji trafi szybciej do pacjentów i lekarzy. I moja książka taka jest, bo uczy, przestrasza i śmieszy.
Moja partnerka z pracy, która zajęła się korektą tekstu książki – Zuzanna Adamkiewicz-Kiwer – wymyśliła nowe słowo „zazębiście”, które pierwszy raz pojawiło się w opisach mojej książki. Słowo „zazębiście” spodobało się wielu ludziom i zaczęto je cytować.
Pracuję jako grafik dla stomatologów i projektuję właściwie dla ich pacjentów, aby im było przyjemniej i weselej. Z tematem zębów jestem oswojona i jakoś bardzo to lubię. Może zabrzmi to mało poważnie, ale śmieszą mnie zęby, bo mają różne kształty i kolory. Sama mam dentofobię, z której leczy mnie mój klient i pewnie dlatego też dzięki mojej dentofobii ta książka ma mocny przekaz i śmiesznymi rysunkami trafiła do wielu ludzi na Facebooku i na Polak Potrafi.

Jakie najbardziej absurdalne błędy popełniamy w kontekście higieny jamy ustnej?
Jest mała świadomość u dorosłych, ponieważ brak jest dostępnych informacji dotyczących podstaw higieny. Pamiętam z podstawówki kolegów, którzy nie myli zębów. Dlatego pewnie, że rodzice nie dbali o to.  Przeraża mnie, że wiele matek nie dba o zęby mleczne u swoich dzieci, skazując je na cierpienie i problemy na dziesiątki lat. Ale najbardziej przeraża mnie pochłanianie ogromnej ilości cukru przez dzieci, które w prezencie od cioci i babci dostają słodycze. Często rodzice w sklepach pozwalają, aby maluch sam sobie wybrał soczek, który oczywiście ma kolorową etykietę, naklejkę w prezencie i mnóstwo cukru! Dorośli uzależniają dzieci od cukru i to jest da mnie straszne.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Jakiej rady udzieliłaby Pani Polakom z tej okazji?
Zadałabym pytanie, które bohaterka Lukrecja zadaje w książce: „Dlaczego Wujkowi brzydko pachnie z buzi?". Nie mam uprawnień, aby radzić ludziom w tym temacie, ale skoro mam taką możliwość teraz, oto moje rady:
1. Nie zjadajcie tak ogromnych ilości cukru i nie karmcie nim swoich dzieci.
2. Myjcie swoje zęby i nitkujcie.
3. Młode mamy niech dbają od pierwszego ząbka o porządek w małej buzi dziecka.
4. Uczcie myć zęby swoje dzieci, niech stanie się to przyjemną dla nich zabawą.

Do 24 marca można wesprzeć projekt na Polak Potrafi (https://polakpotrafi.pl/projekt/zeby) i nabyć książkę „DLACZEGO DOROŚLI MAJĄ DZIWNE ZĘBY?”, która w pierwszej kolejności, zaraz po wydruku, trafi do Was. Zachęcam do śledzenia wesołej strony książki, która prowadzę na Facebooku: https://www.facebook.com/dlaczegodoroslimajadziwnezeby

BZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Tarnów - Dentonet.pl
Tarnów: przedszkolaki uczą się prawidłowego mycia zębów Asysta

Jak prawidłowo szczotkować zęby? Jakie produkty spożywać, aby zęby były zdrowe? Dlaczego codzienne mycie zębów jest konieczne? Na te i inne pytania tarnowskie przedszkolaki oraz ich rodzice poznają odpowiedzi dzięki programowi edukacyjnemu, realizowa...

Image3 - Kopia
"Teraz kończy stomatologię 700 osób. Powinno być 1200" Lekarz

Dentobusy to nowy pomysł Narodowego Funduszu Zdrowia na dotarcie z profilaktyką stomatologiczną do miasteczek i wsi, gdzie dostęp do gabinetów stomatologicznych jest utrudniony. Ale pomysł już od etapu projektowania spotykał się z dużą niechęcią częś...

Rzecznik Praw Dziecka - Dentonet.pl
Rzecznik Praw Dziecka: zdrowie zaczyna się od jamy ustnej Asysta

– Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o zdrowiu jamy ustnej? Ponieważ w wielu przypadkach od tego mogą zależeć ich zdrowie, poziom samooceny, relacje społeczne czy sukcesy prywatne, a w przyszłości – również zawodowe. Z kolei brak właściwi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Badania: niemieckie dzieci mają najzdrowsze zęby na świecie Asysta

Według najnowszych badań, prawie 80% niemieckich 12-latków ma zdrowe zęby bez próchnicy. Sprawia to, że Niemcy są – obok Danii – światowym liderem zdrowia jamy ustnej wśród najmłodszych członków swojego społeczeństwa.Badanie w roku szkolnym 2015/2016...

mycie zębów - Dentonet.pl
Połowa brytyjskich dzieci kłamie na temat mycia zębów Asysta

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjską fundację Peninsula Dental School, około połowa dzieci w Wielkiej Brytanii regularnie okłamuje swoich rodziców na temat mycia zębów.Przeprowadzona wśród dzieci ankieta wykazała, że 48% z nich od czas...

program profilaktyczny w Walii - Dentonet.pl
Zęby dziecka mają znaczenie! Kampania dla rodziców w Walii Asysta

Rząd Walii zainaugurował kampanię edukacyjno-profilaktyczną pod nazwą "Zęby dziecka mają znaczenie" ("Baby teeth do matter"). Jej celem jest uświadomienie rodzicom, że o zdrowie zębów i jamy ustnej dzieci należy dbać już od dnia ich narodzin.Jak wyni...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres