Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej oczami Anny Manny Poznańskiej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej oczami Anny Manny Poznańskiej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej oczami Anny Manny Poznańskiej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej sprzyja rozmowom na ten temat. W praktyce okazuje się, że ciągle tej dziedzinie życia poświęcamy zbyt mało czasu i uwagi. Lekarze stomatolodzy mają dodatkowo utrudnione zadanie, gdyż poza dbaniem o swoje zęby – powinni uświadamiać w tym względzie także swoich pacjentów, ale czy robią to wystarczająco skutecznie?

By faktycznie wpływać na świadomość i motywację współczesnych pacjentów (którzy wręcz zasypywani są różnego rodzaju informacjami) – potrzeba coraz to nowych i niebanalnych środków przekazu – takich, które zaskoczą, rozśmieszą, zaciekawią, zatrzymają na dłużej uwagę, zaintrygują. Na przeciw temu wyszła Anna Manna Poznańska (z domu Maciągowska), która zdecydowała się na wydanie autorskiej, ilustrowanej książki edukacyjnej pod tytułem „Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?”. O tym, że pomysł był trafiony, świadczy tempo, w którym zdobyła środki na jej wydanie.

Dlaczego zdecydowała się Pani na wydanie książki o zębach? Zdaje się, że to dla ilustratora dość abstrakcyjny temat?
Że książka będzie o zębach, wymyśliłam, będąc jeszcze na studiach na ASP. Ale nie wiedziałam, czy pisać i ilustrować wyłącznie o skutkach zjadania słodyczy i myciu zębów. Pierwotna wersja książki wydała mi się banalna i po kilku latach zaczęłam ją zmieniać. Pomysł na „DLACZEGO DOROŚLI MAJĄ DZIWNE ZĘBY?” wpadł mi do głowy na wyjeździe z mężem. On prowadził zajęcia ze wspinania, a ja siedziałam na trawie ze szkicownikiem i rysowałam przeróżne zęby, w różnych sytuacjach, z różnymi problemami. Bardzo mnie to zajęcie bawiło i relaksowało.
Studiowałam projektowanie graficzne i interesowały mnie projekty, które edukują i są pożyteczne dla ludzi, skupione gdzieś w okolicy kampanii społecznych, medycyny, szpitala.


Co jest głównym przesłaniem książki? Czy opowiada ona o zepsutych zębach?
Chcę, aby uczyła dzieci o tym, czym jest próchnica. Dlaczego? Ten temat, szczególnie w Polsce, zasługuje na wielką uwagę. Dziesiątki tysięcy dzieci w naszym kraju dotyka ból i problemy związane z tym schorzeniem. Przyczyną jest niska świadomość – nie tylko wśród dzieci, ale i rodziców – jak jej przeciwdziałać. Celem tej książki jest edukować zarówno najmłodszych, jak i rodziców oraz opiekunów. Raport IPSOS z 2014 roku potwierdza, że Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci w Europie. Problem dotyczy aż 80% dzieci w wieku 6–12 lat.


Co najbardziej zaskoczyło Panią w dziedzinie stomatologii? Czy realizując projekt, odkryła Pani jakieś nowe, nieznane lądy?
Dziś już mniej, ale jak zaczynałam swoją pracę zawodową związaną ze stomatologią, brakowało mi poczucia humoru, dystansu i zwyczajnego człowieczeństwa. Z dentystą ludzie mają najwięcej złych skojarzeń, a dlaczego?
Uważam, że poczuciem humoru można przekazać więcej i że taki „na luzie” przekaz informacji trafi szybciej do pacjentów i lekarzy. I moja książka taka jest, bo uczy, przestrasza i śmieszy.
Moja partnerka z pracy, która zajęła się korektą tekstu książki – Zuzanna Adamkiewicz-Kiwer – wymyśliła nowe słowo „zazębiście”, które pierwszy raz pojawiło się w opisach mojej książki. Słowo „zazębiście” spodobało się wielu ludziom i zaczęto je cytować.
Pracuję jako grafik dla stomatologów i projektuję właściwie dla ich pacjentów, aby im było przyjemniej i weselej. Z tematem zębów jestem oswojona i jakoś bardzo to lubię. Może zabrzmi to mało poważnie, ale śmieszą mnie zęby, bo mają różne kształty i kolory. Sama mam dentofobię, z której leczy mnie mój klient i pewnie dlatego też dzięki mojej dentofobii ta książka ma mocny przekaz i śmiesznymi rysunkami trafiła do wielu ludzi na Facebooku i na Polak Potrafi.

Jakie najbardziej absurdalne błędy popełniamy w kontekście higieny jamy ustnej?
Jest mała świadomość u dorosłych, ponieważ brak jest dostępnych informacji dotyczących podstaw higieny. Pamiętam z podstawówki kolegów, którzy nie myli zębów. Dlatego pewnie, że rodzice nie dbali o to.  Przeraża mnie, że wiele matek nie dba o zęby mleczne u swoich dzieci, skazując je na cierpienie i problemy na dziesiątki lat. Ale najbardziej przeraża mnie pochłanianie ogromnej ilości cukru przez dzieci, które w prezencie od cioci i babci dostają słodycze. Często rodzice w sklepach pozwalają, aby maluch sam sobie wybrał soczek, który oczywiście ma kolorową etykietę, naklejkę w prezencie i mnóstwo cukru! Dorośli uzależniają dzieci od cukru i to jest da mnie straszne.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Jakiej rady udzieliłaby Pani Polakom z tej okazji?
Zadałabym pytanie, które bohaterka Lukrecja zadaje w książce: „Dlaczego Wujkowi brzydko pachnie z buzi?". Nie mam uprawnień, aby radzić ludziom w tym temacie, ale skoro mam taką możliwość teraz, oto moje rady:
1. Nie zjadajcie tak ogromnych ilości cukru i nie karmcie nim swoich dzieci.
2. Myjcie swoje zęby i nitkujcie.
3. Młode mamy niech dbają od pierwszego ząbka o porządek w małej buzi dziecka.
4. Uczcie myć zęby swoje dzieci, niech stanie się to przyjemną dla nich zabawą.

Do 24 marca można wesprzeć projekt na Polak Potrafi (https://polakpotrafi.pl/projekt/zeby) i nabyć książkę „DLACZEGO DOROŚLI MAJĄ DZIWNE ZĘBY?”, która w pierwszej kolejności, zaraz po wydruku, trafi do Was. Zachęcam do śledzenia wesołej strony książki, która prowadzę na Facebooku:

BZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Kamień nazębny a zdrowie stawów - Dentonet.pl
Ranking zdrowia jamy ustnej w UE - Polska przed Austrią Lekarz

Badanie przeprowadzone w bieżącym roku w większości państw Unii Europejskiej (bez Cypru, Czech i Luksemburga) oraz dwóch spoza Unii ujawniło stan zdrowia uzębienia mieszkańców Starego Kontynentu z uwzględnieniem kilku czynników – zarówno pozytywnych,...

zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
20 marca 2020 r. - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej Lekarz

Zły stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej wpływa na przebieg ciąży, poród i zdrowie dziecka. U dzieci matek z próchnicą ryzyko przeniesienia choroby na dziecko jest dziesięciokrotnie większe – przypominają autorzy projektu „Zdążyć przed próchnicą”, real...

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2020 tylko w sieci Lekarz

Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pojawił się komunikat, w którym poinformowano o odwołaniu wszystkich wydarzeń, imprez i eventów mających być częścią obchodów tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca)....

ROZWIŃ WIĘCEJ
Marzec – miesiąc zdrowia jamy ustnej dzięki uchwale PTS-u Lekarz

Dzięki naturalnemu przedłużeniu Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), marzec – z perspektywy promocji profilaktyki i higieny – stał się najważniejszym miesiącem w roku. Marzec został ogłoszony Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej dzięki specjalne...

profilaktyka próchnicy - Dentonet.pl
Nauczyciele, rodzice, urzędnicy. Wszyscy dla zdrowia jamy ustnej! Lekarz

Zakochani mają Walentynki, miłośnicy dyń z oczami – Halloween. Dlaczego więc nie świętować dnia „zdrowych zębów”? - pyta Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, zachęcając wszystkich bez wyjątku do udziału w krajowych obchodach Światowego Dnia Zdrowia J...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres