Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Supersmoczek?

Publikacja:

Supersmoczek?

Smoczek zawierający ksylitol ma skutecznie zakłócać rozwój bakterii odpowiedzialnych za rozwój zmian próchniczych, a przez to skutecznie walczyć z próchnicą.

 

Nowy supersmoczek opracowano na Wydziale Stomatologicznym Uniwersytetu w Turku w Finlandii. Cały projekt uzyskał akceptację brytyjskiej Fundacji Zdrowia Jamy Ustnej (BDHF).
 

 

Pomysł wprowadzenia do sprzedaży smoczka unieszkodliwiającego bakterie zyskał przychylność środowiska naukowego. Produkt będzie nasączony ksylitolem, który wykazuje działanie przeciwpróchnicowe.

Smoczek zawiera ponadto probiotyki, pomagające zadbać o system odpornościowy dziecka.
 

 

Wyniki ostatnio przeprowadzonych badań w Wielkiej Brytanii dają zatrważający obraz stanu zdrowia uzębienia u najmłodszych. Ponad połowa maluchów w wieku do 5 lat cierpi z powodu próchnicy. Lepsza ochrona zdrowia jamy ustnej w tej grupie jest więc niezbędna.
 

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie projektu – dr Nigel Carter, stwierdził, że „Ksylitol jest wypróbowanym sposobem na zatrzymanie bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy”.
 

 

Zdaniem naukowca najgorszym pomysłem, na jaki wpadają rodzice jest zanurzanie smoczka w słodkich potrawach, w szczególności w miodzie, cukrze, skoncentrowanym soku z owoców.

 

Wtedy też drobne i delikatne zęby dziecka narażone są w szczególny sposób na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie i na rozwój próchnicy.
 

 

Związek pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a organizmu jako całości udowodniony został już wielokrotnie. Nowy produkt mógłby znacznie pomóc zadbać o zdrowie najmłodszych.
 

 

Ksylitom sprawdza się doskonale jako substancja słodząca, jest składnikiem m.in. gum do żucia. Ksylitol pomaga w przyswajaniu wapnia, dlatego pozytywnie działa na zęby i kości.
 

 

Brytyjska Fundacja radzi wszystkim rodzicom, by od momentu gdy u ich dziecka pojawia się pierwsze zęby, odbywali oni regularne wizyty u dentysty, uczyli swoje pociechy szczotkować zęby, wykorzystując do tego pasty z niskimi stężeniami fluoru.

 

 

na podstawie: dentistry.co.uk