Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Superlek przeciwbólowy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Superlek przeciwbólowy

Czy związek znajdujący się w konopiach indyjskich i działający silnie psychoaktywnie może stać się składnikiem leku przeciwbólowego? Okazuje się, że tak – dowody na to płyną wprost od amerykańskich uczonych.

Wyniki wielu ostatnio przeprowadzonych badań wskazują, że z bólem o dużym nasileniu można lepiej i skuteczniej walczyć gdy w terapii zastosuje się dwa rodzaje różnych substancji.

Taki właśnie skuteczny lek powstał z połączenia morfiny i aktywnego składnika marihuany – tetrahydrokanabinolu, powszechnie znanego jako THC. Twórcami formuły preparatu są uczeni z University of Kentucky College of Medicine (USA).

Dowiedli oni, że kanabinole (np. THC), nasilają przeciwbólowe działanie morfiny. Podawanie tych związków wspólnie, pozwoliłoby obniżyć niezbędne dawki każdego z nich, a tym samym zmniejszyłoby ryzyko uzależnienia się pacjenta. Okazuje się jednak, że zwykła kombinacja obu laków daje nieprzewidywalne efekty, bo w organizmie wchłaniają się one w różnym tempie.

Rozwiązaniem tego problemu może być połączenie THC i morfiny w rodzaj „super-leku”, spojonego esterem. Po zaaplikowaniu preparatu, w organizmie człowieka będzie dochodzić do przecięcia tego połączenia, a obydwie substancje będą się uwalniać dokładnie w tym samym miejscu, w którym będzie to koniczne i będą wchłaniane w podobnym tempie.(mz)

na podstawie: newscientist.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leki - Dentonet.pl
UW: polscy naukowcy opracowali najsilniejszy lek przeciwbólowy Lekarz

Związek chemiczny, wykazujący właściwości przeciwbólowe 5 tys. razy skuteczniejsze od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych, opracowali naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego - poinformowała uczelnia. Po przejściu ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres