Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Superlek przeciwbólowy

Publikacja:

Superlek przeciwbólowy

Czy związek znajdujący się w konopiach indyjskich i działający silnie psychoaktywnie może stać się składnikiem leku przeciwbólowego? Okazuje się, że tak – dowody na to płyną wprost od amerykańskich uczonych.

Wyniki wielu ostatnio przeprowadzonych badań wskazują, że z bólem o dużym nasileniu można lepiej i skuteczniej walczyć gdy w terapii zastosuje się dwa rodzaje różnych substancji.

Taki właśnie skuteczny lek powstał z połączenia morfiny i aktywnego składnika marihuany – tetrahydrokanabinolu, powszechnie znanego jako THC. Twórcami formuły preparatu są uczeni z University of Kentucky College of Medicine (USA).

Dowiedli oni, że kanabinole (np. THC), nasilają przeciwbólowe działanie morfiny. Podawanie tych związków wspólnie, pozwoliłoby obniżyć niezbędne dawki każdego z nich, a tym samym zmniejszyłoby ryzyko uzależnienia się pacjenta. Okazuje się jednak, że zwykła kombinacja obu laków daje nieprzewidywalne efekty, bo w organizmie wchłaniają się one w różnym tempie.

Rozwiązaniem tego problemu może być połączenie THC i morfiny w rodzaj „super-leku”, spojonego esterem. Po zaaplikowaniu preparatu, w organizmie człowieka będzie dochodzić do przecięcia tego połączenia, a obydwie substancje będą się uwalniać dokładnie w tym samym miejscu, w którym będzie to koniczne i będą wchłaniane w podobnym tempie.(mz)

na podstawie: newscientist.com