Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Starzenie dentalne

Publikacja:
Starzenie dentalne

Starzenie dentalne

Starzenie dentalne to proces starzenia zębów oraz innych tkanek jamy ustnej, który wpływa na funkcjonalność narządu żucia oraz estetykę uśmiechu. Objawy starzenia dentalnego i jego skutki można eliminować dzięki leczeniu stomatologicznemu, m.in. z zakresu protetyki, implantologii czy stomatologii estetycznej.

Proces starzenia dotyczy każdego człowieka – nie da się go uniknąć. Podlegają mu wszystkie tkanki i narządy ludzkiego organizmu, nie wyłączając zębów i pozostałych tkanek jamy ustnej. Czasami proces ten określa się mianem starzenia dentalnego. Jest to problem zarówno zdrowotny, jak i estetyczny, bo może negatywnie wpływać na funkcjonalność narządu żucia oraz sprawiać, że twarz wygląda na starszą i bardziej zmęczoną niż w rzeczywistości.

Starzenie dentalne – objawy

Do najczęściej występujących objawów starzenia dentalnego zalicza się:

•  zmiana kształtu zębów na skutek ich ścierania, zwłaszcza na powierzchniach żujących i siecznych (może to być efektem zarówno naturalnego „zużycia” zębów, jak i np. nieleczonego bruksizmu, wad zgryzu albo niekorzystnych nawyków, takich jak obgryzanie paznokci),

•  ścieranie się szkliwa, co ma wpływ na zmianę koloru zębów – powoduje bowiem odsłanianie zębiny oraz łatwiejszą absorbcję przebarwień pochodzenia zewnętrznego, np. z pożywienia albo napojów,

•  urazy mechaniczne zębów, takie jak pęknięcia szkliwa i ukruszenia koron, jak również postępujące wraz z wiekiem odsłanianie korzeni, recesje dziąsłowe oraz nadmierną ruchomość zębów,

•  braki zębowe będące efektem zaawansowanej próchnicy oraz paradontozy – nieuzupełnione mogą przyspieszać powstawanie zmarszczek i bruzd okolic wargowo-nosowej, powodować opadanie ust oraz zapadanie policzków.

Starzenie dentalne – jak odwrócić jego skutki?

Współczesna stomatologia ma sposoby, by eliminować objawy starzenia dentalnego i odwracać jego skutki. Metoda leczenia jest oczywiście dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Starcia zębów oraz uszkodzenia mechaniczne, np. ukruszenia koron, można leczyć z zastosowaniem odbudów (np. kompozytowych), licówek, wypełnień pośrednich (onlay, inlay, overlay) czy koron protetycznych. Braki zębowe można uzupełniać z wykorzystaniem implantów albo protez zębowych. Z kolei zabiegi wybielania pomogą poprawić kolor zębów.

Starzenie dentalne można hamować – dopasowane do potrzeb leczenie pozwoli nie tylko odzyskać/zachować prawidłowe funkcje narządu żucia, ale także zapobiegać niekorzystnym procesom w obrębie całej twarzy, poprawić estetykę uśmiechu i pomóc pacjentowi odzyskać pewność siebie.