Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

RPD: Lekarze, zakładajcie „Niebieskie Karty”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
RPD: Lekarze, zakładajcie „Niebieskie Karty”

RPD: Lekarze, zakładajcie „Niebieskie Karty”

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza "o podjęcie pilnych działań dyscyplinujących i uświadamiających lekarzy o nałożonym na nich prawnym obowiązku wszczynania procedury 'Niebieskie Karty' w każdym przypadku ujawnienia przemocy w rodzinie.

Rzecznik zauważył, że stosownie do regulacji art. 9d ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. Nr 180, poz. 1493 ze zm.) pracownicy ośrodków zdrowia, szpitali i przychodni (czyli lekarze, pielęgniarki, pielęgniarki środowiskowe, ratownicy medyczni) zobowiązani zostali do stosowania procedury "Niebieskie Karty".

Michalak podkreślił, że rola lekarza jest tu podstawowa i nieodzowna. Wczesne rozpoznanie objawów stosowania przemocy wobec dziecka pozwala na szybsze wykrycie i zniwelowanie zagrożenia, co w wielu przypadkach ratuje życie dziecka.

Jak wynika jednak z analizy spraw kierowanych do Rzecznika oraz publicznych wypowiedzi przedstawicieli środowiska lekarskiego, wskazane regulacje prawne pozostają niewykorzystywane przez lekarzy.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zapewnił w rozmowie z PAP, że lekarze zgodnie z obowiązującymi wytycznymi realizują obowiązek wynikający z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy, a samorząd lekarski wielokrotnie przypominał te zapisy w środowisku m.in. na konferencjach poświęconych tym zagadnieniom.

Zaznaczył jednak, że poza "słusznymi ideami" brakuje jasno wskazanych mechanizmów działania, m.in. nie określono płatnika za procedurę uruchomienia "Niebieskiej Karty" i przeprowadzanej w takim przypadku obdukcji.

– Lekarz przeznacza na obdukcję ok. 40 minut i powinien to zrobić poza kolejnością innych pacjentów, co może dezorganizować pracę placówki ochrony zdrowia – wskazał. Zwrócił uwagę, że poza świadczeniami medycznymi lekarz poświęca jeszcze swój czas na ewentualne złożenie wyjaśnień na policji oraz przed gminnymi zespołami interdysyplinarnymi.

Dodał, że nie zostało jasno określone, czy dopuszczalne jest rozliczanie z Narodowym Funduszem Zdrowia wizyt i procedur związanych z "Niebieską kartą". – Poza dobrymi ideami nie stworzono jasnych ram tego systemu – ocenił Hamankiewicz.

 

źródło: Kurier MP Online

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

koronawirus - Dentonet.pl
Lekarze dentyści w walce z COVID-19? Opinia prawnika Lekarz

Zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jeszcze wiosną zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, tj. ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W...

wynagrodzenia lekarzy - Dentonet.pl
Lekarze chcą rozmawiać z rządem o wynagrodzeniach Lekarz

30 września 2020 r. przedstawiciele zawodów medycznych skierowali wniosek do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o uwzględnienie w pracach zespołu do spraw opracowania propozycji zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadn...

Lekarze dentyści wsparli akcję „Pajacyk” Lekarz

Lekarze dentyści z całej Polski – uczestnicy I Konferencji Dentonet Online – poprzez kupno biletu na konferencję wsparli program „Pajacyk” prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną kwotą 6500 zł. Pieniądze trafiły już na konto PAH. Zorganizowana w d...

ROZWIŃ WIĘCEJ
nagi protest - Dentonet.pl
Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni protestowali w Warszawie Lekarz

Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni wzięli udział w manifestacji, która odbyła się wczoraj w Warszawie. Głównym postulatem protestujących było wycofanie zmian związanych z tarczą 4.0, według których za nieumyślny błąd medyczny medykom grozi ka...

Marzena Dominiak - Dentonet.pl
Wrocław: lekarze dentyści w kolegium Uniwersytetu Medycznego Lekarz

Prof. Marzena Dominiak – prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – znalazła się w zaproponowanym składzie kolegium rektorsko-dziekańskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w kadencji 2020-2024. Ma pełnić funkcję prorektora ds. strategii...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres