Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Refundacja – list do organizacji europejskich

Publikacja:

Refundacja – list do organizacji europejskich

W dniu 2 stycznia br. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej skierował do głównych organizacji lekarskich w 46 państwach europejskich, Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich oraz Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów pismo z informacjami na temat sytuacji, jaka zaistniała w Polsce w zakresie refundacji leków.

Prezes NRL zwrócił się o poparcie działań polskich lekarzy zmierzających do wprowadzenia zmian w ustawie refundacyjnej.

Jak zaznaczył Prezes NRL, zdaniem polskich lekarzy nowe elementy w obszarach obowiązków wykraczają dalece poza zakres medycznych czynności i narzucają na nich odpowiedzialność, zależną od sytuacji będących poza kontrolą lekarzy.

Po pierwsze wskazał na obciążanie lekarzy szczegółową weryfikacją statusu ubezpieczenia pacjenta i wypełnianiem recepty z odpowiednią informacją o poziomie i zakresie refundacji za przepisane leki, co niepotrzebne i znacząco wydłuży czynności proceduralne lekarzy, pozostawiając im mniej czasu na czynności związane z leczeniem pacjenta.

Po drugie zaznaczył, iż lekarze stają się obiektem daleko idących sankcji finansowych, niezależnie od poprawności weryfikacji prawa pacjenta do refundacji oraz od poprawności wskazania poziomu i zakresu refundacji.

Zdaniem Prezesa NRL przekazanym w piśmie zarówno wszystkie procedury związane z weryfikacją prawa pacjenta do refundacji leku, jak również większość procedur związanych z określeniem poziomu i zakresu refundacji powinny być przeprowadzone przez ubezpieczyciela – Narodowy Fundusz Zdrowia.

„Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że może to być powodem utrudnień dla naszych pacjentów, którzy ostatecznie mogą mieć trudności z otrzymaniem produktu po niższej cenie. Jednakże zostaliśmy zmuszeni przez organy władzy to zachowania się w ten sposób i jesteśmy zdeterminowani do uczynienia wszystkiego co możliwe by zmienić nielogiczne prawa, które w z naszego punktu widzenia będą poważnie utrudniały naszą zawodowa pracę a w konsekwencji wpłyną na bezpieczeństwo pacjenta.” – napisał Prezes NRL.

„Doceniamy wszelkie oświadczenia czy słowa poparcia w tej sprawie skierowane do Premiera RP lub do Ministra Zdrowia – w wielu podobnych sytuacjach międzynarodowa solidarność zawodu medycznego dowiodła swego znaczenia i nie mogła pozostać niezauważona przez władze.” – dodał.

źródło: nil.org.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ben yahya ihsane
Prof. Ihsane Ben Yahya - nowa prezydent organizacji FDI Lekarz

Prof. Ihsane Ben Yahya – dziekan Wydziału Stomatologii na Uniwersytecie Medycznym Króla Mohammeda VI w Casablance – została wybrana nową prezydent Światowej Federacji Dentystycznej FDI. Na stanowisku zastąpiła Niemca dr. Gerharda Seebergera. Dr Gerh...

wyscig rowerowy
Wyścig rowerowy dentystów dla organizacji charytatywnych Lekarz

Brytyjscy lekarze stomatolodzy jeżdżący na jednośladach są zachęcani do tego, aby już za kilka tygodni wesprzeć akcję zbierania funduszy na rzecz dwóch organizacji charytatywnych. Miejscem akcji o nazwie Open Ride 2022 będzie malownicza okolica Parku...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepienia przeciw HPV
Refundacja szczepień przeciw HPV w I połowie roku Lekarz

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że refundowane szczepienia przeciw HPV u chłopców i dziewcząt ruszą w I połowie 2023 r. - Jesteśmy na etapie organizowania postępowania zakupowego - powiedział. Przypomnijmy - szczepienia przeciwko wir...

oznaczanie refundacji lekow
Refundacja z automatu – ruszają prace powołanego zespołu Lekarz

Ministerstwo zdrowia powołało zespół, którego zadaniem ma być opracowanie automatyzacji procesu refundacji. Jeszcze w tym roku powinna powstać funkcjonalność, która pozwoli lekarskim aplikacjom gabinetowym z automatu zaciągnąć do recepty każdego pacj...