Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Refundacja – list do organizacji europejskich

Brak komentarzy | Publikacja:

Refundacja – list do organizacji europejskich

W dniu 2 stycznia br. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej skierował do głównych organizacji lekarskich w 46 państwach europejskich, Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich oraz Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów pismo z informacjami na temat sytuacji, jaka zaistniała w Polsce w zakresie refundacji leków.

Prezes NRL zwrócił się o poparcie działań polskich lekarzy zmierzających do wprowadzenia zmian w ustawie refundacyjnej.

Jak zaznaczył Prezes NRL, zdaniem polskich lekarzy nowe elementy w obszarach obowiązków wykraczają dalece poza zakres medycznych czynności i narzucają na nich odpowiedzialność, zależną od sytuacji będących poza kontrolą lekarzy.

Po pierwsze wskazał na obciążanie lekarzy szczegółową weryfikacją statusu ubezpieczenia pacjenta i wypełnianiem recepty z odpowiednią informacją o poziomie i zakresie refundacji za przepisane leki, co niepotrzebne i znacząco wydłuży czynności proceduralne lekarzy, pozostawiając im mniej czasu na czynności związane z leczeniem pacjenta.

Po drugie zaznaczył, iż lekarze stają się obiektem daleko idących sankcji finansowych, niezależnie od poprawności weryfikacji prawa pacjenta do refundacji oraz od poprawności wskazania poziomu i zakresu refundacji.

Zdaniem Prezesa NRL przekazanym w piśmie zarówno wszystkie procedury związane z weryfikacją prawa pacjenta do refundacji leku, jak również większość procedur związanych z określeniem poziomu i zakresu refundacji powinny być przeprowadzone przez ubezpieczyciela – Narodowy Fundusz Zdrowia.

„Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że może to być powodem utrudnień dla naszych pacjentów, którzy ostatecznie mogą mieć trudności z otrzymaniem produktu po niższej cenie. Jednakże zostaliśmy zmuszeni przez organy władzy to zachowania się w ten sposób i jesteśmy zdeterminowani do uczynienia wszystkiego co możliwe by zmienić nielogiczne prawa, które w z naszego punktu widzenia będą poważnie utrudniały naszą zawodowa pracę a w konsekwencji wpłyną na bezpieczeństwo pacjenta.” – napisał Prezes NRL.

„Doceniamy wszelkie oświadczenia czy słowa poparcia w tej sprawie skierowane do Premiera RP lub do Ministra Zdrowia – w wielu podobnych sytuacjach międzynarodowa solidarność zawodu medycznego dowiodła swego znaczenia i nie mogła pozostać niezauważona przez władze.” – dodał.

źródło: nil.org.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

UK: zarządy organizacji stomatologicznych nie dla kobiet? Lekarz

Tylko w 9 z 23 brytyjskich organizacji zrzeszających osoby związane zawodowo ze stomatologią kobiety stanowią przynajmniej połowę kadry zarządzającej. Tak wynika z raportu Narodowej Służby Zdrowia (NHS) dotyczącego nierównowagi płci w brytyjskich jed...

recepta - Dentonet.pl
Recepty bez identyfikacji OW NFZ – co z refundacją? Lekarz

Ministerstwo zdrowia przypomina, że w związku ze zniesieniem obowiązku określania na receptach identyfikatora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zarówno wpisanie na recepcie jednego z 16 możliwych dwucyfrowych identyfikatorów OW NFZ n...

listy oczekujacych - Dentonet.pl
NRL: prowadzenie list oczekujących - do zawieszenia Lekarz

Prezydium NRL zaapelowało do ministra zdrowia o zawieszenie na czas epidemii koronawirusa obowiązków sprawozdawania do Narodowego Funduszu Zdrowia danych dotyczących list pacjentów oczekujących na udzielenie świadczenia. W gronie wymienionych przez...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Karaś - Dentonet.pl
Polacy w organizacji Style Italiano Endodontics Lekarz

Lek. dent. Bartłomiej Karaś oraz dr Grzegorz Witkowski są jedynymi Polakami w Style Italiano Endodontics. Jakie są cele tej organizacji? Odpowiada lek. dent. Bartłomiej Karaś. ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji