Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Rakotwórcza ślina

Brak komentarzy | Publikacja:

Rakotwórcza ślina

Ślina w połączeniu z dymem tytoniowym tworzy bardzo niebezpieczny, kancerogenny „koktajl” twierdzą naukowcy z Technion – Israel Institute of Technology.
 

Wyniki badań opublikowało brytyjskie pismo British Journal of Cancer.
 

 

Ślina działa w naszym organizmie jako „pierwsza linia obrony” przed chorobami. Naukowcy stwierdzili, że dym tytoniowy niszczy ochronne właściwości śliny, głównie antyutleniacze.
 

 

Mało tego, tworzy w ustach niebezpieczną mieszankę przyczyniającą się do powstania i rozwoju raka jamy ustnej. Odkryto też zależność, że im dłużej jama ustna jest poddana trującemu działaniu tej mieszaniny, tym większe ryzyko choroby nowotworowej.
 

 

Prowadzący badania dr Rafi Nagler stwierdził, że wielu palaczom może to wydać się szokujące ale połączenie śliny z tytoniowym dymem jest o wiele bardziej niebezpieczne od samego papierosa.
 

 

– Nasze badania wykazały, że dobroczynna dla naszego zdrowia ślina, w połączeniu z tytoniowym dymem nie tylko traci swoje lecznicze właściwości ale staje się wręcz zdradziecką i niebezpieczną mieszaniną – powiedział dr Nagler.

 

 

na podstawie smile-on.com
 

 

Więcej na temat raka jamy ustnej przeczytasz na stronie www.velscope.pl.
 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ślina - Dentonet.pl
Ślina może hamować działanie próchnicotwórczych bakterii Lekarz

Znajdujące się w ślinie mucyny aktywnie zapobiegają próchnicy zębów poprzez hamowanie działania szkodliwych bakterii Streptococcus mutans – czytamy w czasopiśmie "Applied and Environmental Microbiology".Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda oraz Instytutu...

ślina - Dentonet.pl
Ślina – niezbędna dla zdrowych zębów. Co trzeba o niej wiedzieć? Pacjent

Ślina w 99% składa się z wody, ale pozostały 1% tej substancji zawiera nieocenione dla zdrowia jamy ustnej składniki. Jej głównym zadaniem jest nawilżanie jamy ustnej oraz rozpoczynanie procesu trawienia, ale ślina ma również wpływ na zdrowie zębów, ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji