Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Radixoralia hellwegii: nieznana bakteria wyizolowana z kanału korzeniowego

Publikacja:
Radixoralia hellwegii: nieznana bakteria wyizolowana z kanału korzeniowego

Radixoralia hellwegii: nieznana bakteria wyizolowana z kanału korzeniowego

Nieznana wcześniej bakteria bytująca w kanale korzeniowym zęba została odkryta przez naukowców z Uniwersytetu we Fryburgu (Niemcy). Ma ona zostać nazwana Radixoralia hellwegii – na cześć prof. dr. Elmara Hellwiga, byłego dyrektora Wydziału Stomatologii Zachowawczej i Periodontologii tej uczelni, który niedawno przeszedł na emeryturę.

Badacze z Wydziału Stomatologii Zachowawczej i Periodontologii oraz Instytutu Mikrobiologii Medycznej i Higieny na Uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim (kraj związkowy Badenia-Wirtembergia) odkryli nieznany dotąd rodzaj bakterii w próbce pobranej z kanału korzeniowego zęba pacjenta.

Zgodnie z wolą badaczy, bakteria ta ma zostać nazwana Radixoralia hellwegii – na cześć prof. dr. Elmara Hellwiga, emerytowanego dyrektora Wydziału Stomatologii Zachowawczej i Periodontologii Uniwersytetu we Fryburgu. Decyzja ta została ogłoszona podczas 56. dorocznego spotkania Grupy Roboczej ds. Badań Podstawowych (AfG) Niemieckiego Towarzystwa Stomatologii, Medycyny Jamy Ustnej i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej (DGZMK). O nowym odkryciu, które zostało już uhonorowane nagrodą AfG Elmex Prize, poinformowała podczas swojego wykładu mikrobiolog z Uniwersytetu we Fryburgu – dr Sibylle Bartsch.

Gram-ujemna bakteria bytująca w kanale korzeniowym z wtórną infekcją

– Bakteria została wyizolowana z kanału korzeniowego z wtórną infekcją. W zębie znajdował się ubytek, prawdopodobnie mający związek z występowaniem zapalenia przyzębia. Gram-ujemna pałeczka rośnie beztlenowo na agarze HCB lub FAA jako przezroczysta kolonia, najlepiej z Gram-ujemną Capnocytophaga sp. Blisko spokrewnione gatunki zostały do tej pory odnalezione w jamie ustnej oraz w wymazach ze skóry, natomiast dalej spokrewnione gatunki znaleziono w próbkach pobranych z jamy ustnej psów i kotów – poinformowała dr Sibylle Bartsch.

Dokumentacja dotycząca nowo odkrytej bakterii została już przekazana do Niemieckiego Zbioru Mikroorganizmów i Kultur Komórkowych (Deutschen Sammlung von Mikroorganismen und Zellkulturen) w Brunszwiku. Naukowcy z Fryburga przygotowują obecnie publikację na temat swojego odkrycia. Ma ona ukazać się w jednym z prestiżowych czasopism naukowych.

Czy współczesna endodoncja wpisuje się w trend minimalnie inwazyjnej stomatologii? Jak odpowiadają na tę potrzebę producenci sprzętu i narzędzi endodontycznych? Na te pytania odpowiada dr n. med. Piotr Wujec, specjalista endodoncji, ale też wykładowca na wielu konferencjach i kongresach stomatologicznych na całym świecie.

T.H.

Źródło: https://www.zm-online.de/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

choroby serca
Bakteria Fusobacterium nucleatum a ryzyko chorób serca Lekarz

Kolejne już badanie potwierdza zależność pomiędzy patogenami obecnymi w jamie ustnej a chorobami układu sercowo-naczyniowego. Tym razem dowiedziono, że zakażenie Gram-ujemną bakterią Fusobacterium nucleatum, związaną z chorobami przyzębia, nowotworam...