Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Pytanie do prof. Jańczuka

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pytanie do prof. Jańczuka

Pytanie do prof. Jańczuka

Odpowiada nestor polskich stomatologów, prof. Zbigniew Jańczuk:

Dlaczego wielu dorosłych nie jada słodyczy, a cierpi na choroby przyzębia?… To prawda. Jest to druga co do częstotliwości występowania choroba w jamie ustnej. Gdyby oceniać ogólnie sytuację pod tym względem w Polsce, należałoby w moim przekonaniu postawić "3 plus". To znaczy, że częstość występowania chorób przyzębia w naszym kraju nie jest najwyższy, ale i nie najniższa.
 

Chorobom przyzębia zapobiega w znacznym stopniu odpowiednie szczotkowanie, ale nie można się tego nauczyć ani z gazety, ani przez radio, to musi zademonstrować lekarz, a najlepiej higienistka lub asystentka w gabinecie.
 

Powtarzam – prawie wszystko, co złe w jamie ustnej, zaczyna się między zębami. O dzieciach już mówiliśmy, teraz kilka słów o i dla dorosłych: w tej kategorii wiekowej profilaktyka prawie zupełnie nie istnieje.
 

Tymczasem każdy dorosły powinien poddawać się dwa razy w roku zabiegowi dokładnego profilaktycznego oczyszczenia zębów w gabinecie.W przodujących krajach świata dokonuje tego średni personel, nie lekarze stomatolodzy.
 

Jeśli nikt nie oczekuje, aby zastrzyki robili lekarze, lecz powierza się to pielęgniarkom, podobnie na stomatologicznej niwie, nie ma powodu, aby czyszczenia, podobnie jak lakierowania, zębów nie miały dokonywać wyszkolone higienistki stomatologiczne lub przyuczone asystentki.
 

W Stanach Zjednoczonych wprowadzono zawód higienistki już w 1912 roku, w Polsce udało się to przeforsować w 1973 roku. Problem ten polega w gruncie rzeczy na organizacji pracy.
 

Łatwo sobie wyobrazić gabinet dentystyczny, w którym oprócz lekarza zajmującego się leczeniem pacjenta na drugim fotelu innym pacjentem zajmuje się higienistka, wykonując stosunkowo proste zabiegi profilaktyczne. Szkoda umiejętności i czasu lekarza stomatologa na te zabiegi.
 

Higienistki mogą pracować na zlecenie lekarza, pod jego kierunkiem i pod kontrolą. Kwestie finansowe też nie są trudne do rozwiązania.

 

fragment wywiadu, którego prof. Z.Jańczuk udzielił Rzeczpospiltej


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zarobki asystentek i higienistek - Dentonet.pl
Zarobki asystentek i higienistek w UE Asysta

Portal Europa.jobs wyliczył, na jakie zarobki mogą liczyć asystentki i higienistki stomatologiczne, które zdecydują się na pracę poza granicami Polski. Według portalu Europa.jobs asystentka stomatologiczna zatrudniona w gabinecie stomatologicznym w ...

higienistka - Dentonet.pl
Dobrze być higienistką stomatologiczną... ale tylko w USA Asysta

Według raportu US News & World Report, higienistka stomatologiczna jest drugim najlepszym zawodem w Stanach Zjednoczonych. Autorzy raportu wzięli pod uwagę zarobki, szacowaną liczbę nowych miejsc pracy w najbliższych latach, poziom stresu oraz mo...

zespół rehabilitacyjny - Dentonet.pl
Katowice: dentyści w specjalistycznym zespole rehabilitacyjnym Lekarz

W Szpitalu im. A. Mielęckiego przy ul. Francuskiej w Katowicach prowadzona jest specjalistyczna rehabilitacja pacjentów po zabiegach onkologicznych lub ciężkich urazach w rejonie szyi i głowy. W skład zespołu rehabilitacyjnego wchodzą fizjoterapeuci,...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Prasówka DENTONET

Cześć tu Olek z DENTONET,łapcie garść linków do artykułów, o których mówiłem Wam w Instagram Stories: Sobota 9-11-2019Podatek od produktów wysokosłodzonych w Polsce coraz bardziej realny?Piątek 8-11-2019„Opieka stomatologiczna nad uczniami w pra...

Choroby dziąseł - jak im zapobiegać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Choroby dziąseł nie są jedynie problemem miejscowym. Badania udowodniły, że zapalenia przyzębia i parodontoza mogą sprzyjać występowaniu schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, zaogniać przebieg cukrzycy, a w przypadku kobiet ciężarnych niekie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres