Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Pytanie do prof. Jańczuka

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pytanie do prof. Jańczuka

Pytanie do prof. Jańczuka

Odpowiada nestor polskich stomatologów, prof. Zbigniew Jańczuk:

Dlaczego wielu dorosłych nie jada słodyczy, a cierpi na choroby przyzębia?… To prawda. Jest to druga co do częstotliwości występowania choroba w jamie ustnej. Gdyby oceniać ogólnie sytuację pod tym względem w Polsce, należałoby w moim przekonaniu postawić "3 plus". To znaczy, że częstość występowania chorób przyzębia w naszym kraju nie jest najwyższy, ale i nie najniższa.
 

Chorobom przyzębia zapobiega w znacznym stopniu odpowiednie szczotkowanie, ale nie można się tego nauczyć ani z gazety, ani przez radio, to musi zademonstrować lekarz, a najlepiej higienistka lub asystentka w gabinecie.
 

Powtarzam – prawie wszystko, co złe w jamie ustnej, zaczyna się między zębami. O dzieciach już mówiliśmy, teraz kilka słów o i dla dorosłych: w tej kategorii wiekowej profilaktyka prawie zupełnie nie istnieje.
 

Tymczasem każdy dorosły powinien poddawać się dwa razy w roku zabiegowi dokładnego profilaktycznego oczyszczenia zębów w gabinecie.W przodujących krajach świata dokonuje tego średni personel, nie lekarze stomatolodzy.
 

Jeśli nikt nie oczekuje, aby zastrzyki robili lekarze, lecz powierza się to pielęgniarkom, podobnie na stomatologicznej niwie, nie ma powodu, aby czyszczenia, podobnie jak lakierowania, zębów nie miały dokonywać wyszkolone higienistki stomatologiczne lub przyuczone asystentki.
 

W Stanach Zjednoczonych wprowadzono zawód higienistki już w 1912 roku, w Polsce udało się to przeforsować w 1973 roku. Problem ten polega w gruncie rzeczy na organizacji pracy.
 

Łatwo sobie wyobrazić gabinet dentystyczny, w którym oprócz lekarza zajmującego się leczeniem pacjenta na drugim fotelu innym pacjentem zajmuje się higienistka, wykonując stosunkowo proste zabiegi profilaktyczne. Szkoda umiejętności i czasu lekarza stomatologa na te zabiegi.
 

Higienistki mogą pracować na zlecenie lekarza, pod jego kierunkiem i pod kontrolą. Kwestie finansowe też nie są trudne do rozwiązania.

 

fragment wywiadu, którego prof. Z.Jańczuk udzielił Rzeczpospiltej


POWIĄZANE ARTYKUŁY

choroby dziąseł
Choroby dziąseł - jak im zapobiegać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Choroby dziąseł nie są jedynie problemem miejscowym. Badania udowodniły, że zapalenia przyzębia i parodontoza mogą sprzyjać występowaniu schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, zaogniać przebieg cukrzycy, a w przypadku kobiet ciężarnych niekie...

dog-1149964_960_720
Choroby przyzębia u ponad 80% ... psów. Powodem - zbyt twarde zabawki Lekarz

Co czwarty pies ma ukruszone lub złamane zęby, przede wszystkim z powodu gryzienia zbyt twardych zabawek czy kości. Ponad 80% psów cierpi na choroby przyzębia. Powód? Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pensylwanii wskazują, że wiele dostępnyc...

Konopka-Pietruska-Bednarz (1)
Jak uniknąć periodontologicznej porażki? Radzą eksperci! Lekarz

Błędne zrozumienie etiopatogenezy zapalenia przyzębia – od tego najczęściej zaczyna się problem w leczeniu periodontologicznym. Wtedy dzieli nas tylko krok od błędów w kompleksowym leczeniu czy złych decyzji w chirurgii plastycznej przyzębia. Czy i w...

ROZWIŃ WIĘCEJ
choroba Alzheimera - Dentonet.pl
Choroby przyzębia to większe ryzyko choroby Alzheimera Lekarz

Eksperci przypominają, by dbać o higienę jamy ustnej. Według najnowszych badań, schorzenia zapalne przyzębia mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu i zawału serca, jak również choroby Alzheimera – przekonywali specjaliści na poniedziałkowej konferencji w ...

seniorzy - Dentonet.pl
Mniej zdrowe jedzenie, słabsza dbałość o higienę u seniorów Lekarz

W 2050 roku 25 proc. ludności na całym świecie – czyli 2 mld ludzi – osiągnie wiek powyżej 60 lat, a jedna piąta z nich – wiek powyżej 80 lat. Takie informacje podaje raport Organizacji Narodów Zjednoczonych "World Population Ageing 2015". Przy okazj...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres