Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Preparaty odontotropowe

Publikacja:
Preparaty odontotropowe

Preparaty odontotropowe

Preparaty odontotropowe to substancje, które stosuje się w biologicznym leczeniu miazgi, mającym na celu zachowanie jej życiowych oraz biologicznych funkcji.

Miazga to silnie ukrwiona i unerwiona tkanka wypełniająca jamę zęba. Pełni ona przede wszystkim funkcję odżywczą, dostarczając do zęba tlen oraz substancje odżywcze. Na skutek zaawansowanej, nieleczonej próchnicy lub urazów mechanicznych może jednak dojść do stanów zapalnych miazgi, które objawiają się bardzo silnym, pulsującym bólem.

Jeśli zapalenie miazgi znajduje się w zaawansowanym stadium i doszło do jej martwicy, jedynym sposobem na uratowanie zęba jest usunięcie zainfekowanej miazgi, a następnie opracowanie kanałów i komory zęba (czyli tzw. leczenie kanałowe). Jeżeli jednak doszło do niewielkiego obnażenia żywej i zdrowej miazgi – np. na skutek urazu mechanicznego – stomatolog może podjąć próbę jej leczenia biologicznego, którego celem jest zachowanie życiowych i biologicznych funkcji miazgi.

Właśnie w przebiegu takiego leczenia stosuje się preparaty odontotropowe, czyli substancje, które umieszcza się bezpośrednio w miejscach obnażenia miazgi, by pobudzić tworzenie zębiny reparacyjnej. Preparaty odontotropowe działają bakteriostatycznie i bakteriobójczo, hamują procesy zapalne i stymulują procesy naprawcze miazgi.

Preparaty odontotropowe, które znajdują zastosowanie we współczesnej stomatologii, to m.in. wodorotlenek wapnia, MTA (mineral trioxide aggregate), Biodentine oraz TheraCal.