Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Postęp w stomatologii estetycznej

Brak komentarzy | Publikacja:
Postęp w stomatologii estetycznej

Postęp w stomatologii estetycznej

Stomatologia estetyczna czyni dziś olbrzymie postępy. Od lat standardem są już wypełnienia białe w zębach przednich niewidoczne z najbliższej odległości. Coraz częściej też w przypadku trwałych przebarwień czy też szpar pomiędzy zębami wykonuje się licówki porcelanowe.
 

Zęby boczne wypełnia się dziś również w sposób estetyczny. Dzięki postępom w materiałoznawstwie używa się dzisiaj plomb, które są zdecydowanie bardziej odporne na ścieranie.
 

Hitem ostatnich lat stały się tzw. inlaye/onlaye, czyli plomby wykonywane przez technika w laboratorium dentystycznym, a następnie wklejane do zębów w gabinecie. Inlaye/onlaye są plombami o zdecydowanie większej trwałości. Ponadto można je stosować w przypadku takiego zniszczenia zęba, w którym dawniej rutynowo wykonywano koronę protetyczną.
 

Drugą, obok stomatologii estetycznej, dziedziną, w której obserwuję olbrzymi postęp, jest endodoncja. To jedna z najtrudniejszych dyscyplin stomatologicznych. W najbliższych latach spodziewać się możemy coraz większej ilości wyleczonych kanałów korzeniowych. Dziś mamy coraz lepsze narzędzia i coraz więcej kanałów jesteśmy w stanie wyleczyć.
 

Dzięki elastycznym narzędziom ze stopów niklowo-tytanowych możemy opracowywać kanały zakrzywione. W leczeniu kanałów zarośniętych pomogą nowoczesne przyrządy optyczne – na przykład mikroskop endodontyczny pozwalający obserwować leczony kanał w czterdziestokrotnym powiększeniu.
 

Ponadto w nowoczesnej stomatologii leczenie kanałowe wykonuje się w tzw. koferdamie. Koferdam, inaczej ślinochron, to taka guma, którą nakłada się na ząb celem ochrony przed bakteriami znajdującymi się w ślinie. Jeżeli nie ma koferdamu istnieje ryzyko, że bakterie dostaną się podczas leczenia do kanałów korzeniowych powodując ich zakażenie.

 

na podstawie: Clinika.pl i Rzeczpospolita
 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Brexit - Dentonet.pl
UK: niewygodna prawda o dyskryminacji w stomatologii Lekarz

Brytyjscy eksperci wzywają do podjęcia działań w celu poprawy równości w stomatologii. W Zjednoczonym Królestwie problem ten dotyczy nie tylko pacjentów, ale i personalu medycznego, a stał się szczególnie widoczny po Brexicie oraz podczas pandemii CO...

stomatologia - Dentonet.pl
Wykonywanie kontraktów w stomatologii – co nowego? Lekarz

Komisja stomatologiczna NRL ustala z Narodowym Funduszem Zdrowia warunki wykonywania kontraktów w 2020 r. i w latach następnych. W komunikacie poinformowano właśnie o stanie prac. Jednym z głównych obszarów działania samorządu, jest wypracowanie me...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
NFZ: przedłużenie okresu rozliczeniowego dla stomatologii Lekarz

Od 6 października br. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie przyjmował wnioski o przedłużenie okresu rozliczeniowego w umowach na udzielanie świadczeń medycznych, w tym leczenia stomatologicznego. Wnioski mogą składać świadczeniodawcy, którzy w okresie obo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Łukasz Zadrożny - Dentonet.pl
Szycie w stomatologii – czy robisz to prawidłowo? Lekarz

Szycie jest bardzo ważnym etapem każdego zabiegu chirurgicznego w jamie ustnej. Tymczasem wielu stomatologów nie lubi tej czynności, ma problem z wyborem odpowiednich narzędzi oraz technik szycia. Dr n. med. Łukasz Zadrożny w swoim dwuczęściowym wykł...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji