Politechnika Śląska: prototyp robota dezynfekującego
Politechnika Śląska: prototyp robota dezynfekującego
Spis treści
Studenckie Koło Naukowe Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH na Politechnice Śląskiej przygotowało prototyp mobilnego robota dezynfekującego. Projekt ma na celu wesprzeć zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Projekt SKN AI-METH „Demonstrator mobilnego robota dezynfekującego” ma służyć walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przygotowane przez zespół narzędzie ma za zadanie nie tylko przeciwdziałać wirusom oraz innym skażeniom, ale także rozwijać funkcjonalności robotów mobilnych. – Staraliśmy się połączyć to, że robotyką zajmujemy się od dłuższego czasu i znaleźć taki obszar zastosowania tego robota, żeby można było rozwiązać problemy życia codziennego – mówi dr hab. inż. Piotr Przystałka, prof. PŚ, opiekun SKN AI-METH.
– Jest to robot gąsienicowy. Zastosowanie takiego rozwiązania daje dużą możliwość poruszania się po różnych terenach. Chodniki, a także ubite drogi, trawniki, pokonywanie niewielkich przeszkód nie są dla niego problemem – wyjaśnia Przemysław Olszówka, lider projektu.
Jak działa robot dezynfekujący?
Robot SKN AI-METH będzie sterowany przez system komunikacji pozwalający na kontakt do 250 m w obszarze zurbanizowanym oraz do 1 km przy widoczności anten przez system i urządzenia przez operatora. Wygląd obszaru, po którym porusza się robot, jest przesyłany przez zamontowane kamery. – Robot jest wyposażony w akumulator LiPo 22 V, który pozwala na pracę przez około 3 godziny, podczas których możemy się przemieszczać, wykonywać czynności manipulacyjne manipulatorem i odkażać tereny zarówno dyszą punktową, jak i zestawem dysz umieszczonym na przedniej części korpusu łazika – dodaje.
Urządzenie posiada aplikację, na której wyświetla się obraz z kamer, co pozwala operatorowi obserwować otoczenie, sterować zdalnie, omijać przeszkody i jednocześnie namierzać miejsca, które mają być zdezynfekowane. Odkażanie wskazanych obszarów to jednak niejedyna możliwość wykorzystania robota. – Ideą, która nam przyświecała oprócz dezynfekcji, było również zachowanie wszelkich własności transportowych i manipulacyjnych, czyli np. przekazywania paczek z jedzeniem albo innymi materiałami do jakichś ośrodków, które na przykład przechodzą pandemię – wskazuje Przemysław Olszówka.
Politechnika Śląska w walce z koronawirusem
Od początku epidemii Politechnika Śląska angażuje się w walkę z koronawirusem. Już w jej pierwszych tygodniach pracownicy z wykorzystaniem technik druku 3D przygotowywali przyłbice oraz maski z filtrami HEPA. Naukowcy Politechniki Śląskiej opracowali także inne rozwiązania, m.in. ozonatory, bramy odkażające, autonomiczny system asystujący w szpitalach zakaźnych, systemy przesiewowego mierzenia temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, automatyczny resuscytator, system wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19, respirator z funkcją telemetrii RespiSave, komorę do sterylizacji filtrów HEPA i internetowy system zbierania ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych u osób z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS-CoV-2.
Temat wymiany powietrza i technik dezynfekcji w gabinetach stomatologicznych w dobie pandemii jest szczególnie istotny. Wiele pytań podczas spotkania z Prezydium PTS dotyczyły kwestii ozonowania, wentylacji, wietrzenia i rekuperacji. Odpowiada prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Za półtora miesiąca będziemy mieli gotowy prototyp szczepionki na SARS-CoV-2. Będzie działała, mogę podpisać cyrograf z samym diabłem – powiedział PAP prof. Andrzej Mackiewicz, wybitny onkolog i immunolog, który wspólnie z grupą naukowców z Centrum B...
Mała, lekka gąbeczka stworzona na Politechnice Warszawskiej wygląda niepozornie, ale odgrywa wielką rolę: jest "rusztowaniem" pomagającym w odbudowie kości. Łatwiej też będzie ją wykorzystać na sali operacyjnej niż inne substytuty kości - zapewniają ...
Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział PAP onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz. Prof. Mackiewicz wspólnie z grupą naukowców z Cent...
Śluzę służącą do dezynfekcji personelu medycznego opiekującego się osobami zakażonymi koronawirusem skonstruowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Po wykazaniu skuteczności instalacji jej projekt zostanie udostępniony za darmo wszystkim zaintere...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji