Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Politechnika Śląska: prototyp robota dezynfekującego

Publikacja:
Politechnika Śląska: prototyp robota dezynfekującego

Politechnika Śląska: prototyp robota dezynfekującego

Studenckie Koło Naukowe Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH na Politechnice Śląskiej przygotowało prototyp mobilnego robota dezynfekującego. Projekt ma na celu wesprzeć zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Projekt SKN AI-METH „Demonstrator mobilnego robota dezynfekującego” ma służyć walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przygotowane przez zespół narzędzie ma za zadanie nie tylko przeciwdziałać wirusom oraz innym skażeniom, ale także rozwijać funkcjonalności robotów mobilnych. – Staraliśmy się połączyć to, że robotyką zajmujemy się od dłuższego czasu i znaleźć taki obszar zastosowania tego robota, żeby można było rozwiązać problemy życia codziennego – mówi dr hab. inż. Piotr Przystałka, prof. PŚ, opiekun SKN AI-METH.

Jest to robot gąsienicowy. Zastosowanie takiego rozwiązania daje dużą możliwość poruszania się po różnych terenach. Chodniki, a także ubite drogi, trawniki, pokonywanie niewielkich przeszkód nie są dla niego problemem – wyjaśnia Przemysław Olszówka, lider projektu.

Jak działa robot dezynfekujący?

Robot SKN AI-METH będzie sterowany przez system komunikacji pozwalający na kontakt do 250 m w obszarze zurbanizowanym oraz do 1 km przy widoczności anten przez system i urządzenia przez operatora. Wygląd obszaru, po którym porusza się robot, jest przesyłany przez zamontowane kamery. – Robot jest wyposażony w akumulator LiPo 22 V, który pozwala na pracę przez około 3 godziny, podczas których możemy się przemieszczać, wykonywać czynności manipulacyjne manipulatorem i odkażać tereny zarówno dyszą punktową, jak i zestawem dysz umieszczonym na przedniej części korpusu łazika – dodaje.

Urządzenie posiada aplikację, na której wyświetla się obraz z kamer, co pozwala operatorowi obserwować otoczenie, sterować zdalnie, omijać przeszkody i jednocześnie namierzać miejsca, które mają być zdezynfekowane. Odkażanie wskazanych obszarów to jednak niejedyna możliwość wykorzystania robota. – Ideą, która nam przyświecała oprócz dezynfekcji, było również zachowanie wszelkich własności transportowych i manipulacyjnych, czyli np. przekazywania paczek z jedzeniem albo innymi materiałami do jakichś ośrodków, które na przykład przechodzą pandemię –  wskazuje Przemysław Olszówka.

Politechnika Śląska w walce z koronawirusem

Od początku epidemii Politechnika Śląska angażuje się w walkę z koronawirusem. Już w jej pierwszych tygodniach pracownicy z wykorzystaniem technik druku 3D przygotowywali przyłbice oraz maski z filtrami HEPA. Naukowcy Politechniki Śląskiej opracowali także inne rozwiązania, m.in. ozonatory, bramy odkażające, autonomiczny system asystujący w szpitalach zakaźnych, systemy przesiewowego mierzenia temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, automatyczny resuscytator, system wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19, respirator z funkcją telemetrii RespiSave, komorę do sterylizacji filtrów HEPA i internetowy system zbierania ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych u osób z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

Temat wymiany powietrza i technik dezynfekcji w gabinetach stomatologicznych w dobie pandemii jest szczególnie istotny. Wiele pytań podczas spotkania z Prezydium PTS dotyczyły kwestii ozonowania, wentylacji, wietrzenia i rekuperacji. Odpowiada prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Źródło: https://www.polsl.pl/Strony/Witamy.aspx


POWIĄZANE ARTYKUŁY

robot stomatologiczny
USA: prace nad prototypem robota stomatologicznego Lekarz

Przy wsparciu lekarza dentysty grupa amerykańskich studentów ostatnich lat kierunku STEM (od słów: nauka, technologia, inżynieria, matematyka) zbudowała prototyp robota, który będzie umożliwiał przeprowadzanie leczenia stomatologicznego, w tym wypełn...