Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Poczuj smak… wapnia

Publikacja:

Poczuj smak… wapnia

Przywykliśmy do tego, że odczuwamy smak słodki, słony, gorzki i kwaśny. Tymczasem, zaskakującego odkrycia dokonali badacze z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii, którzy w najnowszych badaniach donoszą o odkryciu nowego rodzaju kubków smakowych, odpowiedzialnych za wykrywanie… wapnia.
 

 

Autorami odkrycia jest zespół pod przewodnictwem dr. Michaela G. Tordoffa. Naukowcy dowiedli, że na powierzchni języka myszy istnieją receptory odpowiedzialne za wykrywanie wapnia. Geny kodujące te receptory istnieją także u człowieka. Można więc podejrzewać, że ludzie również są w stanie wykryć ten smak.
 

 

Ludzie spożywają niewystarczającą ilości wapnia. Pokarmy bogate w ten składnik dla wielu osób zazwyczaj są niesmaczne, jednak odpowiednia modyfikacja smaku może skłonić wiele osób do spożywania większej ilości tego kluczowego, także dla zdrowia zębów składnika.

Posiadając wiedzę, w jaki sposób wapń jest wykrywany w jamie ustnej, można ułatwić jego spożywanie dzięki osłabieniu tego nieprzyjemnego smaku, np. przez zastosowanie dodatkowych środków spożywczych.
 

 

Zespół naukowców użył metod inżynierii genetycznej, co pozwoliło zidentyfikować dwa receptory związane z wykrywaniem wapnia zlokalizowane na języku. Jeden z nich to receptor wykrywający wapń, znany wcześniej z obecności w przytarczycach, nerkach, mózgu i przewodzie pokarmowym. Dotychczas nie stwierdzono jednak jego obecności w jamie ustnej.
 

 

Na razie nie wiadomo na pewno, czy ludzie także posiadają odkrytą u myszy zdolność. Wapń to kluczowy składnik ludzkiego organizmu, podstawowy budulec kości i zębów, regulator funkcjonowania mięśni, układu sercowo-naczyniowego.
 

 

Zdaniem Tordoffa, smak wapnia można określić jako „gorzki, może nieco kwaśny”. Jest jednak wyjątkowy w smaku, bo istnieją specyficzne receptory, wyspecjalizowane w wykrywaniu wyłącznie wapnia. Naukowiec zauważył ponadto, że istnieje znaczne zróżnicowanie odczuwania smaku wapnia w różnych produktach go zawierających.

 

 

na podstawie: Science Daily