Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Najlepsza pasta do zębów dla dzieci – z fluorem czy bez?

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Najlepsza pasta do zębów dla dzieci – z fluorem czy bez?

Najlepsza pasta do zębów dla dzieci – z fluorem czy bez?

Jama ustna dzieci wymaga szczególnej troski i to już od pierwszego dnia życia malucha. Jednym z największych dylematów, przed którymi stają rodzice, jest wybór odpowiedniej pasty do zębów dla dzieci. Wszyscy wiedzą, że do prawidłowego rozwoju zębów potrzebny jest fluor, ale z drugiej strony – coraz częściej mówi się, że do pewnego wieku lepiej go nie nadużywać. Pasta dla dzieci – z fluorem czy bez? Podpowiadamy.

Na początku przypomnienie – o jamę ustną dziecka należy dbać już od momentu narodzin. Na początku wystarczy przemywanie dziąseł, języka i błon śluzowych wacikiem nasączonym przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Taki sposób pielęgnacji można stosować aż do zakończenia ząbkowania – próby choćby delikatnego szczotkowania w okresie, gdy dziecko cierpi z powodu obolałych i opuchniętych dziąseł jeszcze pogarszają sprawę. Kiedy maluch posiada już ząbki mleczne, należy rozpocząć regularne szczotkowanie. Najpierw najlepiej używać do tego specjalnej szczoteczki zakładanej na palec. Z biegiem czasu i wraz ze wzrostem umiejętności manualnych dziecka trzeba uczyć je samodzielnego szczotkowania, pamiętając o doborze odpowiedniej szczoteczki oraz pasty.

Zwłaszcza wybór pasty do zębów sprawia wielu rodzicom nie lada kłopot. Wszyscy wiedzą, że zawarty w paście fluor jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju zębów, ale z drugiej strony coraz częściej mówi się, że jego nadmiar może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak jest naprawdę? Otóż faktem jest, że fluor to kluczowa substancja w zapobieganiu próchnicy. Zmniejsza on zdolność bakterii do wytwarzania kwasów, które osłabiają szkliwo i powodują powstawanie próchnicy. Z drugiej strony, fluor znajduje się nie tylko w paście do zębów, ale także w wodzie pitnej oraz pożywieniu. Nadmiar tego pierwiastka prowadzi z kolei do choroby zwanej fluorozą, która objawia się występowaniem na zębach charakterystycznych, kredowych plam, a w konsekwencji powoduje zwiększenie kruchości szkliwa. Schorzenie to jest niebezpieczne przede wszystkim dla dzieci, więc coraz większa liczba stomatologów zaleca, aby najmłodsi pacjenci myli zębów pastą bez fluoru, zwłaszcza że do pewnego wieku mają oni tendencję do połykania pasty podczas szczotkowania.

Co zamiast fluoru? W aptekach i drogeriach można znaleźć wiele produktów przeznaczonych specjalnie dla dzieci, które mają w swoim składzie bezpieczny, ale również działający przeciwpróchnicowo ksylitol. Warto dokładnie przeczytać informacje zawarte na opakowaniu, gdyż niewskazane dla maluchów są również substancje barwiące, konserwujące oraz stabilizatory koloru szkliwa. Zamiast nich pasta może zawierać np. ekstrakty ziołowe (z tymianku lub lukrecji) bądź żel żurawinowy. Na pudełku powinna się znajdować także informacja o posiadanych atestach, choćby Instytutu Matki i Dziecka.

Z biegiem czasu dziecku należy jednak wprowadzać produkty z zawartością fluoru, na początku obniżoną. Gdy 2-3-latek nie połyka już pasty, można kupić taką z dawką fluoru wynoszącą około 250-300 ppm (dane o zawartości pierwiastka również znajdują się na opakowaniu). Maluch powinien ją stosować do około 7-8. roku życia. W tym wieku dziecko może już myć zęby zwyczajną pastą przeznaczoną do codziennej pielęgnacji, o ile odpowiada mu jej smak. Standardowe stężenie fluoru wynosi w nich 1000-1400 ppm.

Główny Inspektor Sanitarny zaleca, by w każdym przedszkolu w Polsce była możliwość szczotkowania zębów po każdym posiłku. To efekt wysokiego wskaźnika próchnicy wśród polskich dzieci. Co jest tego przyczyną? Okazuje się, że nie bez winy są rodzice i ich „niechęć” do stomatologów.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

5 rad dla uśmiechu Pacjent

Aby zadbać poprawnie o swój zdrowy uśmiech w te Święta Bożego Narodzenia, niewątpliwie przydadzą Ci się te wskazówki. Oto 5 rad, co robić by zachować zdrowy i piękny uśmiech. 1. P......

ROZWIŃ WIĘCEJ
higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest tak ważna? Pacjent

Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdanie...

fluor - Dentonet.pl
Jak stosować fluor u małego dziecka? Wskazówki ekspertów Asysta

Specjaliści podkreślają, że stosowanie fluoru jest potwierdzone w badaniach naukowych jako skuteczne w zapobieganiu próchnicy. Dlatego powinien on być obecny w pastach do zębów używanych w każdym wieku. Faktem jednak jest, że stosowanie fluoru musi o...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Don Lukas
W przypadku dzieci zawsze polecam na początku pastę z ksylitolem. Tą z fluorem można spokojnie stosować od 7 roku życia.
Oceń komentarz:     3: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres