Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Pacjentofobia: kiedy lekarz boi się pacjenta

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pacjentofobia: kiedy lekarz boi się pacjenta

Pacjentofobia: kiedy lekarz boi się pacjenta

Choć w powszechnym mniemaniu to pacjenci doświadczają irracjonalnego lęku przed dentystą, badania przeprowadzone na zlecenie APS (Association for Psychological Science) wykazały, że coraz większy odsetek stomatologów w nieuzasadniony sposób obawia się reakcji swoich pacjentów. Największy stres w kontaktach z pacjentami sygnalizowali lekarze takich specjalności, jak endodoncja, implantologia, chirurgia stomatologiczna, stomatologia estetyczna i stomatologia dziecięcia.

Lekarze, pytani o powód swojego lęku, podawali następujące powody:

1. Narastającą lawinowo liczbę pacjentów roszczeniowych, prezentujących postawę „płacę, więc wymagam”. Tego typu pacjenci w ogóle nie dopuszczają do siebie możliwości powikłań, które mogą się pojawić w trakcie leczenia (i to nawet wówczas, gdy zostali o nich ostrzeżeni). Każde niepowodzenie w leczeniu traktują jak błąd w sztuce i traktują jako pretekst do wytoczenia sprawy sądowej. W efekcie wielu stomatologów zajmujących się endodoncją lub implantologią płaci horrendalnie wysokie składki ubezpieczeniowe (oscylujące od 90 do 138.000 dolarów rocznie) bądź też przechodzi do „medycyny defensywnej” czyli świadomie rezygnuje z najbardziej ryzykownych zabiegów. – Zawsze jestem świadomy, że każdy pacjent, któremu wszczepiłem implanty, może mnie podać do sądu – mówi dr Jones, stomatolog z południowego Westchester. – Przeżyłem już dwie rozprawy sądowe, podczas których byłem ofiarą bezpardonowego ataku prawników i na więcej absolutnie nie mam ochoty. Teraz zajmuję się tylko łatwymi przypadkami, te trudniejsze zostawiam odważniejszym kolegom.

2. Kolejną przyczyną stresu są problemy z ochroną dobrego imienia – dla wielu stomatologów wyjątkowo bolesny jest fakt, iż pacjenci mogą ich bezkarnie obrażać w sieci, tymczasem prawo utrudnia im obronę własnego wizerunku. – Teraz jest tak, że w imię „wolności słowa” ktoś może napisać, że jestem beznadziejnym dentystą, a ja nawet nie mogę podjąć z nim merytorycznej polemiki, ponieważ nie mam pojęcie, kto mnie obmawia – mówi dr Pencock z Pensylwanii.

Przeżyłem szok, kiedy na portalu UnitedHealthcare (odpowiedniku portalu znanylekarz) przeczytałem o sobie, że jestem „aroganckim sukinsynem, któremu zależy tylko na pieniądzach pacjentów” – skarży się dr Thomson z Minnesoty. – Wydawało mi się do tej pory, że mam świetne relacje z pacjentami, nikt nigdy nie skarżył się na moje usługi. A teraz zaczynam się obsesyjnie zastanawiać, który z nich mógł o mnie napisać coś tak obrzydliwego.

3. Jak wykazały badania APS, jedną z przyczyn „pacjentofobii” jest również rosnąca liczba przypadków agresji wobec lekarzy. I choć najczęściej z tym problemem stykają się pracownicy oddziałów ratunkowych, to jednak ofiarami słownej i fizycznej przemocy padają też lekarze innych specjalności. – W zeszłym roku kilka razy wyprosiłam z gabinetu agresywnych pacjentów – mówi dr Ann Meyer z Nowego Yorku. – W większości przypadków były to osoby pozostające pod wpływem alkoholu lub narkotyków, stwarzające zagrożenie dla mnie i mojego personelu. Po takim doświadczeniu zaczynam się zastanawiać, czy nie powinnam zatrudnić pracownika ochrony.

– Jesteśmy świadkami niepokojącego zjawiska – stwierdzili we wniosku autorzy badania. – Opisane w raporcie sytuacje dowodzą, że oparta na obopólnym szacunku i zaufaniu relacja między lekarzem a pacjentem jest coraz częściej zastępowana modelem roszczeniowym. Należałoby sprawdzić, na ile ta postawa jest odzwierciedleniem szerszych procesów, np. dehumanizacji medycyny, a na ile wynika z niedostatków prawa i rosnącej brutalizacji życia.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Szumowski i Kraska - Dentonet.pl
Kiedy poznamy nazwisko nowego ministra zdrowia? Lekarz

Do końca tygodnia poznamy nazwisko nowego ministra zdrowia – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wśród kandydatów do zastąpienia Łukasza Szumowskiego wymienia się m.in. prof. Wojciecha Maksymowicza, posła partii Porozumienie, obecnego sekretarza...

studia stomatologiczne - Dentonet.pl
Kiedy oficjalne wytyczne w sprawie zajęć na uczelniach? Lekarz

W II połowie sierpnia resort nauki planuje wydać wytyczne – wskazówki dotyczące organizacji zajęć na uczelniach w związku z epidemią COVID-19 – powiedziała PAP rzecznik ministerstwa Katarzyna Zawada. Zaznaczyła jednak, że uczelnie są autonomiczne i n...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Kiedy lekarze endodonci rozkładają ręce? Granice endodoncji Lekarz

Czy przy coraz doskonalszym instrumentarium, zastosowaniu zaawansowanych technologii w endodoncji są takie problemy kliniczne, w których lekarze są bezradni lub przynajmniej mają świadomość, że leczenie nie jest wciąż optymalne? Na te pytania odpowi...

planowe leczenie - Dentonet.pl
Kiedy powrót do pełnej dostępności świadczeń zdrowotnych? Lekarz

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia powołał grupę ekspertów, która zajmie się opracowaniem mapy drogowej powrotu do pełnej dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów po czasie epidemii. Pierwszym zadaniem zespołu będzie sprawdzenie, jak obecnie w...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres