Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Pacjent dializowany w gabinecie stomatologicznym – zasady pracy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pacjent dializowany w gabinecie stomatologicznym – zasady pracy

Pacjent dializowany w gabinecie stomatologicznym – zasady pracy

Opieka stomatologiczna nad pacjentami z przewlekłymi chorobami nerek – w tym dializowanymi – wymaga od całego zespołu dentystycznego szczególnej uwagi. Potwierdzają to wyniki badań, według których osoby borykające się z tego typu schorzeniami są bardziej narażone na osadzanie się kamienia nazębnego oraz rozwój próchnicy.

Według statystyk przedstawionych podczas obchodzonego w marcu Światowego Dnia Nerek, w Polsce na rozmaite schorzenia tych organów cierpi nawet 4 mln osób. Mogą one rozwijać się przez wiele lat, znacznie pogarszać komfort życia, a w konsekwencji – prowadzić do konieczności dializowania lub nawet przeszczepu nerki.

Według badań przeprowadzonych przez grupę naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, osoby ze schorzeniami nerek są – w porównaniu do osób zdrowych – bardziej narażone na osadzanie się kamienia nazębnego oraz rozwój próchnicy. Ma na to wpływ kilka aspektów. Przede wszystkim, u pacjentów z niewydolnością nerek stwierdza się podwyższony poziom mocznika w ślinie, co wpływa na jej zakwaszenie (obniżenie pH). Niskie pH śliny sprzyja z kolei demineralizacji szkliwa i w rezultacie powoduje szybszy rozwój próchnicy. Dodatkowo, stres spowodowany chorobą często jest przyczyną zaniedbywania higieny jamy ustnej.

Wszystkie te kwestie wpływają na konieczność szczególnego dbania o zdrowie jamy ustnej u pacjentów ze schorzeniami nerek. Instruktaż higieny powinien zawierać informacje dotyczące częstotliwości mycia zębów, stosowania nici dentystycznych oraz płukanek do ust, a także prezentację odpowiednich technik szczotkowania. Z powodu zwiększonego ryzyka rozwoju próchnicy wskazane są częstsze wizyty profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym – zarówno w celu leczenia ubytków, jak i usuwania kamienia nazębnego czy wykonania profesjonalnych zabiegów fluoryzacyjnych.

Należy przy tym pamiętać, że wizyty w gabinecie dentystycznym nie należy ustalać na ten sam dzień, w którym pacjent ma przeprowadzaną dializę. Po pierwsze, dwa zabiegi ingerujące w organizm jednego dnia mogą być zbyt dużym obciążeniem. Po drugie, w dniu dializowania większość pacjentów przyjmuje działającą przeciwzakrzepowo heparynę, która może uniemożliwić wykonanie wielu zabiegów stomatologicznych.

– Pacjent z cukrzycą w gabinecie stomatologicznym to taki pacjent, który potencjalnie będzie się gorzej goił – mówi prof. dr hab. n. med. Maciej T. Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. – Jeżeli pacjent jest świadomy swojej cukrzycy, jego leczeniem nie jest dla nas wyzwaniem. Jest łatwiej, bo pacjent jest na wyższym poziomie świadomości zdrowotnej. Prawdziwym wyzwaniem jest przekonanie osób, które czują się zdrowe, do wizyt kontrolnych – dodaje dr Anna Lella, stomatolog.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

pierwsza pomoc - Dentonet.pl
Stany nagłe w gabinecie stomatologicznym [video] Asysta

– Zapraszam do udziału w konferencji ASYSDENT, podczas której będę prowadził wykład dotyczący profesjonalnych zasad organizacji działań w sytuacjach nagłego zagrożenia życia w gabinecie. Wiele osób twierdzi, że ma w tej dziedzinie wiedzę, posiada cer...

koronawirus - Dentonet.pl
Łańcut: koronawirus w gabinecie stomatologicznym Lekarz

Jak poinformował portal lancut.gada.pl, u pracowników jednego z gabinetów stomatologicznych na terenie powiatu wykryto koronawirusa. Kwarantannie poddano w związku z tym 116 osób. Po otrzymaniu informacji o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa u ...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Pacjent z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 w gabinecie Asysta

W najnowszych wytycznych ministra zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego w dobie pandemii koronawirusa znalazł się opisany schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, w trakcie kwarantanny lub z potwierdzonym zakażen...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pacjent z SARS-Cov-2 w gabinecie - Dentonet.pl
Pacjent z podejrzeniem SARS-CoV-2 w gabinecie – wytyczne Lekarz

W zaktualizowanych 5 maja wytycznych ministerstwa zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego znalazł się szczegółowo opisany schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Jak czytamy w wytycznych, pacjentom ze stanem ostr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres