Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Obowiązek powiadamiania o wpływie RTG na środowisko

Publikacja:
Obowiązek powiadamiania o wpływie RTG na środowisko

Obowiązek powiadamiania o wpływie RTG na środowisko

Zgodnie z zapisami prawa atomowego, gabinety i kliniki stomatologiczne, w których wykonywane są badania RTG, mają obowiązek przynajmniej co 12 miesięcy umieścić na swojej stronie internetowej informację o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę na zdrowie ludzi i na środowisko.

Obowiązek ten wynika z zapisów art. 4 ust. 1 ustawy Prawo atomowe. Wyszczególniono w nim, że działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące polega m.in. na uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie. Może to być np. uruchamianie pracowni, w których mają być stosowane źródła promieniowania jonizującego, w tym pracowni rentgenowskich.

Aparaty RTG znajdują się w wielu gabinetach oraz klinikach stomatologicznych. Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej istnieje więc obowiązek umieszczenia na stronie internetowej poradni stomatologicznej dokonującej ekspozycji promieniowania RTG informacji o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko.

Informacja taka powinna być udostępniana przynajmniej raz na 12 miesięcy. Szablon przydatny do stworzenia takiej informacji został umieszczony na stronie Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Tomografia stożkowa CBCT staje się w polskiej stomatologii narzędziem dnia codziennego – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr. hab. n. med. Bartłomiej W. Loster, kierownik Katedry Ortodoncji na Uniwersytecie Jagiellońskim. – Musimy jednak zachować czujność – dodaje w wywiadzie, który zarejestrowaliśmy podczas Warszawskiego Kongresu Ortodontycznego.

Oprac. AF, źródło: NIL

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

studia - Dentonet.pl
Obowiązek szczepień przeciw COVID dla studentów stomatologii Lekarz

Rozporządzenie ministra zdrowia z 22 grudnia 2021 r. wprowadziło obowiązek szczepień nie tylko dla pracowników medycznych, ale także dla studentów kierunków medycznych, w tym stomatologii. Przypomnijmy - 22 grudnia minister Adam Niedzielski podpisa...

Asysdent 2018
Moralny obowiązek nauki asystentek stomatologicznych Asysta

- W myśl ustawy higienistki i asystentki nie mają prawnego obowiązku ciągłej edukacji, w przeciwieństwie do lekarzy dentystów. Tym większe uznanie dla uczestniczek tej konferencji - mówi lek. dent. Damian Nasulicz, jeden z wykładowców tegorocznego As...

dentysta w masce
Obowiązek zgłaszania chorób zakaźnych przez dentystów Lekarz

Główny Inspektor Sanitarny przypomniał, że obowiązkiem lekarzy i lekarzy dentystów jest zgłaszanie rozpoznania lub podejrzenia choroby zakaźnej oraz spowodowanych nią zgonów. Jak czytamy w korespondencji Głównego Inspektora Sanitarnego z Naczelną Iz...