Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

O bruksizmie słów kilka…

Publikacja:

O bruksizmie słów kilka…

"Zgrzytam zębami w nocy. Od lat. To moja wstydliwa tajemnica. Nie jest to dla mnie żadnym pocieszeniem, ale niemal 10% dorosłych osób dzieli moją przypadłość. Mój problem nazywa się bruksizm i polega na zgrzytaniu i zaciskaniu zębów."
 

 


 

Przypadłość ta ma też poranną odmianę – nieświadome zaciskanie zębów, często spowodowane stresem, ale w tym wypadku przyczyny są odmienne, a jego konsekwencje nie są tak negatywne jak podczas snu, gdy pewne mechanizmy obronne organizmu są uśpione.
 

 

 

Bruksizm, nieleczony, powoduje niszczenie zębów i otaczających tkanek, ból w obrębie głowy oraz ból szczęki.
 

 

Bruksizm znany jest od wieków. Biblia opisuje piekło jako miejsce gdzie będzie "…płacz i zgrzytanie zębów". Pewnie sporo w tym trochę przesady, by przyrównać bruksizm do piekła, niemniej bez wątpienia należy on do takich objawów, których chciałoby się uniknąć, i które są niekorzystne dla zdrowia.
 

 

"To trochę tak, jakby przed na twoich zębach stał wielki piłkarz" – mówi dr Noshir Mehta – naczelny stomatolog na Wydziale Stomatologii Tufts University w Bostonie oraz dyrektor Centrum Bólu Twarzo-czaszkowego.
 

 

"Podczas snu" – tłumaczy dr Mehta – "górne i dolne zęby są w bezpośrednim kontakcie przez przynajmniej 40 minut na godzinę, przy czym pierwszy ząb trzonowy poddany jest naciskowi 115 kg. Stąd ten rosły futbolista. W normalnych warunkach, przy 20-minutowym kontakcie zębów podczas żucia ma miejsce nacisk sięgający najwyżej 18 kg."
 

 

Bruksizm jest bardziej powszechny u dzieci, które jednak często z tego zaburzenia wyrastają, a i jego pochodzenie w przypadku dzieci może być odmienne niż w przypadku dorosłych.
 

 

Przyczyny bruksizmu pozostają nieznane. Być może najbliżej rozwikłania tej tajemnicy jest prof. Gilles Lavigne z uniwersytetu w Montrealu a zarazem prezydent Kanadyjskiego Towarzystwa Snu, który poświęcił temu zagadnieniu liczne prace badawcze.
 

 

"W latach 60. XX w." – tłumaczy prof. Lavigne – "uważano, że bruksizm ma swą przyczynę w zgryzie nieprawidłowym lub problemach z dopasowaniem zębów górnych i dolnych, ale teorie te nie znalazły potwierdzenia."
 

 

Za przyczynę bruksizmu uznawano także stres, ale nie każdy pacjent zmagający się z tą przypadłością prowadzi stresujący tryb życia. Podobnie nie każda osoba żyjąca w stresie ma objawy bruksizmu. Nowsze badania wskazują na związek pomiędzy bruksizmem podczas snu a pewnymi substancjami chemicznymi np. dopominą.
 

 

W najnowszych badaniach prof. Lavigne zidentyfikował wzór aktywacji w układzie nerwowym wegetatywnym, który jest silnie powiązany z bruksizmem.
 

 

Naukowiec podkreśla przy tym, że bruksizm występujący w nocy nie wskazuje na jakąkolwiek chorobę neurologiczną. Istnieje przynajmniej kilka rozpoznanych czynników sprzyjających występowaniu bruksizmu. Należą do nich: stres, nadmierne spożycie alkoholu i kawy, palenie tytoniu. (th)

 

 

na podstawie: New York Times
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

komunikacja z pacjentem1
Kilka kroków do lepszej komunikacji z pacjentem Asysta

Jest różnica między informacją a komunikacją. Dlatego uważnie słuchaj, czego oczekują twoi pacjenci i dostosuj oczekiwania do możliwości. My zaś często skarżymy się na to, że pacjenci nie słuchają lub nie przestrzegają naszych zaleceń. Z drugiej stro...

NHS
UK: Partia Pracy zmieni stomatologię NHS w kilka dni? Lekarz

Chociaż najbliższe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się dopiero w styczniu przyszłego roku, główni gracze sceny politycznej starają się już eksponować swoją przewagę nad konkurencją. Opozycyjna Partia Pracy przekonuje Brytyjczyków, że ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Festiwal Kosci
Festiwal Kości (WDI) we Wrocławiu już za kilka tygodni! Lekarz

W dniach 3 i 4 czerwca (piątek i sobota) w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się tegoroczna edycja Wrocławskich Dni Implantologii (WDI). To kolejne z ważnych i wyczekiwanych przez środowisko stomatologiczne wydarzeń, które powraca po perturbacjach zwią...

850x400 banner zdjecie
Kiedy jedzenie boli… czyli o bólu jamy ustnej słów kilka Pacjent

Dyskomfort podczas jedzenia, ból języka, czy uczucie pieczenia to jedne z wielu przyczyn bólu w obrębie jamy ustnej, z którym zmierzył się w swoim życiu każdy z nas. Co może być przyczyną takich objawów? Ból jamy ustnej ma wiele możliwych przyczyn, w...