Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

O bruksizmie słów kilka…

Publikacja:

O bruksizmie słów kilka…

"Zgrzytam zębami w nocy. Od lat. To moja wstydliwa tajemnica. Nie jest to dla mnie żadnym pocieszeniem, ale niemal 10% dorosłych osób dzieli moją przypadłość. Mój problem nazywa się bruksizm i polega na zgrzytaniu i zaciskaniu zębów."
 

 


 

Przypadłość ta ma też poranną odmianę – nieświadome zaciskanie zębów, często spowodowane stresem, ale w tym wypadku przyczyny są odmienne, a jego konsekwencje nie są tak negatywne jak podczas snu, gdy pewne mechanizmy obronne organizmu są uśpione.
 

 

 

Bruksizm, nieleczony, powoduje niszczenie zębów i otaczających tkanek, ból w obrębie głowy oraz ból szczęki.
 

 

Bruksizm znany jest od wieków. Biblia opisuje piekło jako miejsce gdzie będzie "…płacz i zgrzytanie zębów". Pewnie sporo w tym trochę przesady, by przyrównać bruksizm do piekła, niemniej bez wątpienia należy on do takich objawów, których chciałoby się uniknąć, i które są niekorzystne dla zdrowia.
 

 

"To trochę tak, jakby przed na twoich zębach stał wielki piłkarz" – mówi dr Noshir Mehta – naczelny stomatolog na Wydziale Stomatologii Tufts University w Bostonie oraz dyrektor Centrum Bólu Twarzo-czaszkowego.
 

 

"Podczas snu" – tłumaczy dr Mehta – "górne i dolne zęby są w bezpośrednim kontakcie przez przynajmniej 40 minut na godzinę, przy czym pierwszy ząb trzonowy poddany jest naciskowi 115 kg. Stąd ten rosły futbolista. W normalnych warunkach, przy 20-minutowym kontakcie zębów podczas żucia ma miejsce nacisk sięgający najwyżej 18 kg."
 

 

Bruksizm jest bardziej powszechny u dzieci, które jednak często z tego zaburzenia wyrastają, a i jego pochodzenie w przypadku dzieci może być odmienne niż w przypadku dorosłych.
 

 

Przyczyny bruksizmu pozostają nieznane. Być może najbliżej rozwikłania tej tajemnicy jest prof. Gilles Lavigne z uniwersytetu w Montrealu a zarazem prezydent Kanadyjskiego Towarzystwa Snu, który poświęcił temu zagadnieniu liczne prace badawcze.
 

 

"W latach 60. XX w." – tłumaczy prof. Lavigne – "uważano, że bruksizm ma swą przyczynę w zgryzie nieprawidłowym lub problemach z dopasowaniem zębów górnych i dolnych, ale teorie te nie znalazły potwierdzenia."
 

 

Za przyczynę bruksizmu uznawano także stres, ale nie każdy pacjent zmagający się z tą przypadłością prowadzi stresujący tryb życia. Podobnie nie każda osoba żyjąca w stresie ma objawy bruksizmu. Nowsze badania wskazują na związek pomiędzy bruksizmem podczas snu a pewnymi substancjami chemicznymi np. dopominą.
 

 

W najnowszych badaniach prof. Lavigne zidentyfikował wzór aktywacji w układzie nerwowym wegetatywnym, który jest silnie powiązany z bruksizmem.
 

 

Naukowiec podkreśla przy tym, że bruksizm występujący w nocy nie wskazuje na jakąkolwiek chorobę neurologiczną. Istnieje przynajmniej kilka rozpoznanych czynników sprzyjających występowaniu bruksizmu. Należą do nich: stres, nadmierne spożycie alkoholu i kawy, palenie tytoniu. (th)

 

 

na podstawie: New York Times
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mycie zębów - Dentonet.pl
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów? Kilka porad psychologa Pacjent

Racjonalne argumenty o potrzebie codziennego mycia zębów nie zawsze trafiają do dorosłych, nie wspominając już o dzieciach. Straszenie maluchów chorobami zębów to także ślepa uliczka. Lepiej wykazać się kreatywnością! Z przekonaniem dziecka o potrze...

850x400 banner zdjecie
Kiedy jedzenie boli… czyli o bólu jamy ustnej słów kilka Pacjent

Dyskomfort podczas jedzenia, ból języka, czy uczucie pieczenia to jedne z wielu przyczyn bólu w obrębie jamy ustnej, z którym zmierzył się w swoim życiu każdy z nas. Co może być przyczyną takich objawów? Ból jamy ustnej ma wiele możliwych przyczyn, w...

jak odzyskać pacjentów - Dentonet.pl
COVID-19 w stomatologii: kilka kroków do odzyskania pacjentów Lekarz

Powrót pacjentów do gabinetu stomatologicznego po okresie „zamrożenia” to poważne wyzwanie, przed którym stoją dentyści od Los Angeles po Tokio, włączając całą Europę. Według danych z USA, zaledwie połowa pacjentów zdecydowała się na powrót do dentys...

ROZWIŃ WIĘCEJ
nowotwory - Dentonet.pl
Diagnoza nowotworów szyi i głowy możliwa w kilka sekund? Lekarz

Czy możliwe jest wykrycie nowotworu i określenie stopnia jego złośliwości w ciągu kilku minut, a nawet sekund? Okazuje się, że tak. Umożliwiają to innowacyjne narzędzia diagnostyczne – ramanowska biopsja optyczna i wirtualna histopatologia – opracowa...