Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

O bruksizmie słów kilka…

Publikacja:

O bruksizmie słów kilka…

"Zgrzytam zębami w nocy. Od lat. To moja wstydliwa tajemnica. Nie jest to dla mnie żadnym pocieszeniem, ale niemal 10% dorosłych osób dzieli moją przypadłość. Mój problem nazywa się bruksizm i polega na zgrzytaniu i zaciskaniu zębów."
 

 


 

Przypadłość ta ma też poranną odmianę – nieświadome zaciskanie zębów, często spowodowane stresem, ale w tym wypadku przyczyny są odmienne, a jego konsekwencje nie są tak negatywne jak podczas snu, gdy pewne mechanizmy obronne organizmu są uśpione.
 

 

 

Bruksizm, nieleczony, powoduje niszczenie zębów i otaczających tkanek, ból w obrębie głowy oraz ból szczęki.
 

 

Bruksizm znany jest od wieków. Biblia opisuje piekło jako miejsce gdzie będzie "…płacz i zgrzytanie zębów". Pewnie sporo w tym trochę przesady, by przyrównać bruksizm do piekła, niemniej bez wątpienia należy on do takich objawów, których chciałoby się uniknąć, i które są niekorzystne dla zdrowia.
 

 

"To trochę tak, jakby przed na twoich zębach stał wielki piłkarz" – mówi dr Noshir Mehta – naczelny stomatolog na Wydziale Stomatologii Tufts University w Bostonie oraz dyrektor Centrum Bólu Twarzo-czaszkowego.
 

 

"Podczas snu" – tłumaczy dr Mehta – "górne i dolne zęby są w bezpośrednim kontakcie przez przynajmniej 40 minut na godzinę, przy czym pierwszy ząb trzonowy poddany jest naciskowi 115 kg. Stąd ten rosły futbolista. W normalnych warunkach, przy 20-minutowym kontakcie zębów podczas żucia ma miejsce nacisk sięgający najwyżej 18 kg."
 

 

Bruksizm jest bardziej powszechny u dzieci, które jednak często z tego zaburzenia wyrastają, a i jego pochodzenie w przypadku dzieci może być odmienne niż w przypadku dorosłych.
 

 

Przyczyny bruksizmu pozostają nieznane. Być może najbliżej rozwikłania tej tajemnicy jest prof. Gilles Lavigne z uniwersytetu w Montrealu a zarazem prezydent Kanadyjskiego Towarzystwa Snu, który poświęcił temu zagadnieniu liczne prace badawcze.
 

 

"W latach 60. XX w." – tłumaczy prof. Lavigne – "uważano, że bruksizm ma swą przyczynę w zgryzie nieprawidłowym lub problemach z dopasowaniem zębów górnych i dolnych, ale teorie te nie znalazły potwierdzenia."
 

 

Za przyczynę bruksizmu uznawano także stres, ale nie każdy pacjent zmagający się z tą przypadłością prowadzi stresujący tryb życia. Podobnie nie każda osoba żyjąca w stresie ma objawy bruksizmu. Nowsze badania wskazują na związek pomiędzy bruksizmem podczas snu a pewnymi substancjami chemicznymi np. dopominą.
 

 

W najnowszych badaniach prof. Lavigne zidentyfikował wzór aktywacji w układzie nerwowym wegetatywnym, który jest silnie powiązany z bruksizmem.
 

 

Naukowiec podkreśla przy tym, że bruksizm występujący w nocy nie wskazuje na jakąkolwiek chorobę neurologiczną. Istnieje przynajmniej kilka rozpoznanych czynników sprzyjających występowaniu bruksizmu. Należą do nich: stres, nadmierne spożycie alkoholu i kawy, palenie tytoniu. (th)

 

 

na podstawie: New York Times
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

850x400 banner zdjecie
Kiedy jedzenie boli… czyli o bólu jamy ustnej słów kilka Pacjent

Dyskomfort podczas jedzenia, ból języka, czy uczucie pieczenia to jedne z wielu przyczyn bólu w obrębie jamy ustnej, z którym zmierzył się w swoim życiu każdy z nas. Co może być przyczyną takich objawów? Ból jamy ustnej ma wiele możliwych przyczyn, w...

komunikacja z pacjentem1
Kilka kroków do lepszej komunikacji z pacjentem Asysta

Jest różnica między informacją a komunikacją. Dlatego uważnie słuchaj, czego oczekują twoi pacjenci i dostosuj oczekiwania do możliwości. My zaś często skarżymy się na to, że pacjenci nie słuchają lub nie przestrzegają naszych zaleceń. Z drugiej stro...

Festiwal Kosci
Festiwal Kości (WDI) we Wrocławiu już za kilka tygodni! Lekarz

W dniach 3 i 4 czerwca (piątek i sobota) w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się tegoroczna edycja Wrocławskich Dni Implantologii (WDI). To kolejne z ważnych i wyczekiwanych przez środowisko stomatologiczne wydarzeń, które powraca po perturbacjach zwią...

ROZWIŃ WIĘCEJ
NHS
UK: Partia Pracy zmieni stomatologię NHS w kilka dni? Lekarz

Chociaż najbliższe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się dopiero w styczniu przyszłego roku, główni gracze sceny politycznej starają się już eksponować swoją przewagę nad konkurencją. Opozycyjna Partia Pracy przekonuje Brytyjczyków, że ...