Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Nazębny aparat… słuchowy

Publikacja:

Nazębny aparat… słuchowy

Zęby i jama ustna stały się miejscami, w których umieścić można różnego rodzaju urządzenia terapeutyczne. Naukowcy opracowali już elektroniczny aplikator dozujący leki stosowanie do stanu pacjenta i pory dnia.

Powstał także przeznaczony do umieszczenia na podniebieniu stymulator języka, który ma być sposobem na zaburzenia równowagi.

Tym razem naukowcy opracowali mocowany do zębów aparat słuchowy mógłby pomóc osobom cierpiącym z powodu jednostronnej głuchoty.

O odkryciu informuje „New Scientist”. Przy tej okazji autorzy tekstu wspominają, że Beethoven cierpiący z powodu stopniowej utraty słuchu próbował poprawić swój kontakt ze światem dźwięków przy pomocy prostego rozwiązania – mocował pręt do fortepianu, a koniec pręta ściskał zębami. Wibracje trafiały wówczas do struktur ucha wewnętrznego kompozytora.

Opisywany wynalazek miałby działać na podobnej zasadzie. Ma on nieść pomoc wszystkim osobom które odbierają dźwięki jednostronnie. W samych stanach Zjednoczonych grupa ta to około 9 milionów osób.

O dalszy rozwój wynalazku zadba firma Sonitus Medical z San Mateo w Kalifornii.

Opracowała ona niewielkie urządzenie, które umieszczone na powierzchni zęba pozwala odbierać dźwięki rejestrowane w uchu, w którym stwierdzono wcześniej wadę słuchu i przetwarza je w wibracje.

Wibracje te przenoszone są przez kości żuchwy do ślimaka ucha zdrowego. Dzięki temu osoba korzystająca z aparatu słyszy dźwięki przestrzenne.

Ślimak jest anatomiczną częścią ucha wewnętrznego złożony z części kostnej (o kształcie muszli ślimaka) i mieszczącego się w niej przewodu ślimakowego, który zawiera receptor słuchu.

Przewodnictwo kostne działa także u osób normalnie słyszących. Dowodem na to jest proste doświadczenie z odsłuchaniem własnego, nagranego wcześniej głosu. Głos ten brzmi dla nas inaczej, niż gdy słyszymy go mówiąc.

Dotychczasowe badania nad skutecznością urządzenia potwierdzają, że ułatwia ono rozumienie mowy i nie niszczy zębów.

na podstawie newscientist.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

RTG
Prima Aprilis 2024: zminiaturyzowany aparat RTG Lekarz

Opublikowany w Dentonecie 1 kwietnia materiał (film i artykuł), dotyczący miniurządzenia do badań rentgenowskich, okazał się całkiem wiarygodny. Świadczy o tym zainteresowanie osób, które po zapoznaniu się z tym tematem, w pierwszych dniach kwietnia ...

RTG
Zminiaturyzowany aparat RTG wkrótce w Polsce Lekarz

Jeden z wiodących producentów sprzętu medycznego w Azji zamierza w najbliższych miesiącach uruchomić w Europie, w tym także w Polsce, sprzedaż miniurządzenia do diagnostyki RTG, które może zrewolucjonizować rynek aparatury rentgenowskiej. Dzięki up...

Glimbax
Ty i Twój aparat ortodontyczny w "związku idealnym" Pacjent

Pod koniec leczenia ortodontycznego będziesz mieć cudowny uśmiech, a co najważniejsze - poprawi się stan zdrowia Twojej jamy ustnej. Jednak, aby osiągnąć ten cel i zapewnić niesamowite rezultaty, trzeba przejść wielomiesięczną drogę z aparatem ortodo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zdjecia wewnatrzustne
Oko owada i innowacyjny aparat do zdjęć wewnątrzustnych Lekarz

Opublikowane badanie wykazało korzyści płynące z używania inspirowanych biologicznie aparatów do wysokiej jakości obrazowania wewnątrzustnego. Tworząc nowe urządzenie do zastosowania w stomatologii, badacze z Korei Południowej podpatrywali narząd wzr...