Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

„Moralna odpowiedzialność spoczywa w całości na obozie rządzącym”

Publikacja:
„Moralna odpowiedzialność spoczywa w całości na obozie rządzącym”

„Moralna odpowiedzialność spoczywa w całości na obozie rządzącym”

– Moralna odpowiedzialność za wszystkie szkody, jakie mogą wyrządzić polskim pacjentom osoby dopuszczone do wykonywania zawodów medycznych w przewidzianej tą ustawą procedurze spoczywa, w całości na obozie rządzącym – w taki sposób komentuje ostatnia działania sejmowe Naczelna Izba Lekarska.

Jak relacjonuje samorząd lekarski, w nocy z 17 na 18 grudnia Sejm RP dwukrotnie głosował nad uchwałą Senatu RP o odrzuceniu w całości ustawy o zmianie niektórych ustaw, w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych.

„Żałosna odsłona spektaklu”

– Ustawa, przeciwko której w trosce o bezpieczeństwo polskich pacjentów głośno protestowaliśmy, została negatywnie oceniona przez Senat, który po głębokiej dyskusji ustawę tę odrzucił. Jeszcze tego samego dnia nad uchwałą Senatu pochylił się Sejm. (…) Wynik tego głosowania oznaczał, że uchwała Senatu nie została odrzucona, bo do wymaganej ku temu bezwzględnej większości zabrakło 2 głosów. Po głosowaniu nastąpiła jednak kolejna żałosna odsłona spektaklu przepychania przez większość rządzącą ustaw do skutku. Zgłoszony został przez posłów PiS wniosek o reasumpcję głosowania, a w przeprowadzonym o godzinie 0:31 ponownym głosowaniu nad uchwałą Senatu wniosek o jej odrzucenie zdobył wymaganą większość – czytamy w komunikacie izby.

– Determinacja władzy w dopuszczeniu do pracy w polskich szpitalach personelu spoza UE bez weryfikacji kwalifikacji zawodowych czy znajomości języka polskiego jest zdumiewająca – konkludują przedstawiciele samorządu.

Dlaczego głosowanie zostało powtórzone?

Wyjaśniał to w rozmowie z Onetem wicepremier, Piotr Gliński. – A dlaczego wynik głosowań ma być skutkiem kłopotów z pandemią? Pandemia wymusiła głosowania elektroniczne i spowodowało to konieczność głosowania zdalnego, gdzie nieuniknione są awarie połączenia. Sam kilkakrotnie miałem z tym kłopoty, zerwało mi połączenie w trakcie głosowań albo nie mogłem skorygować pomyłki. Czy wynik głosowań ma być efektem kłopotów technicznych, czy wyrazem woli głosujących? Odpowiedź jest prosta. Niestety, nie możemy na ogół liczyć w tej kwestii na zrozumienie części opozycji i jej aparatu propagandy medialnej – przekonywał.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

odpowiedzialnosc lekarza
Odpowiedzialność lekarza – bezpłatna konferencja ORL w Białymstoku Lekarz

Okręgowa Rada Lekarska w Białymstoku organizuje dla swoich członków bezpłatną konferencję „Odpowiedzialność lekarza”, dotyczącą kwestii prawa medycznego w codziennej pracy lekarzy i lekarzy dentystów. Konferencja odbędzie się 18 listopada – o uczestn...

ustawa o jakosci 1
Senat w całości odrzucił ustawę o jakości w ochronie zdrowia Lekarz

Senat odrzucił projekt tzw. ustawy o jakości. – Ustawa o jakości została w sposób druzgocący zaopiniowana przez Biuro Legislacyjne. (...) Krytykuje ono cały proces legislacyjny, łącznie z tzw. wrzutkami legislacyjnymi, ale także wielokrotnie złamanym...