Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Mleko jednak najzdrowsze

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Mleko jednak najzdrowsze

Mleko jednak najzdrowsze

Pij mleko – będziesz wielki, a na pewno będziesz miał mocniejsze kości i zęby (a preparaty wapniowe odłóż na bok) – twierdzą naukowcy z USA.

Mleko jest znacznie lepsze dla naszych kości aniżeli sztuczne preparaty zawierające węglan wapnia – informuje portal EurekAlert. Dowodzą tego badania naukowców z amerykańskiego Purdue University.

Naukowcy eksperymentowali na 300 szczurach, które podzielona na dwie grupy. Przez 10 tygodni szczury otrzymywały wszystkie niezbędne im składniki odżywcze, przy czym dla jednej grupy źródłem wapnia były chude mleko w proszku, a dla drugiej węglan wapnia, który jest najczęstszą formą wapnia obecną w suplementach diety lub produktach sztucznie wzbogacanej w wapń. Po tym okresie szczegółowo przeanalizowano siłę, gęstość, wagę i długość kości.
 

Stwierdzono, że wszystkie te wskaźniki były lepsze u szczurów karmionych mlekiem (i to o 8 proc.!) w porównaniu do grupy karmionej preparatem wapniowym.

Po kolejnych 10 tygodniach wszystkie szczury karmiono połową dziennego zapotrzebowania na wapń. I ponownie połowa z nich otrzymywała mleko, druga zaś węglan wapnia. I ponownie szczury na diecie mlecznej miały znacznie lepsze wyniki od pozostałych.
 

Prowadząca badania prof. Connie Weaver nie ma wątpliwości. W czasie wzrostu kości korzystniej jest spożywać mleko lub jego przetwory niż węglan wapnia. To zapewnia ochronę również w starszym wieku.

Jak informuje portal EurekAlert badania sponsorował krajowy związek mleczarski (National Dairy Product) a pełny raport ukaże się w sierpniowym wydaniu pisma Journal of Bone and Mineral Research.
 

 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

IDS - Dentonet.pl
Międzynarodowe targi IDS 2021 jednak hybrydowe? Lekarz

Do rozpoczęcia kolejnej edycji Międzynarodowej Wystawy Stomatologicznej (International Dental Show; IDS) w Kolonii pozostało dokładnie pół roku. Organizatorzy tej największej na świecie imprezy handlowej branży stomatologicznej zapowiedzieli, że zami...

odpady medyczne - Dentonet.pl
GIS wyjaśnia: odpady medyczne jednak nie wysoce zakaźne Lekarz

Z pisma przesłanego przez Głównego Inspektora Sanitarnego do NRL i wojewodów wynika, że odpady medyczne – nawet powstałe na skutek leczenia pacjentów ze stwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 – są odpadami klasy B, nie A. Przypomnijmy – wiele gabinetów ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
E-dokumentacja jednak później - minister wydał rozporządzenie Lekarz

Minister zdrowia wydał rozporządzenie, w którym uchylił wcześniejszą decyzję o obowiązkowym prowadzeniu od 1 stycznia 2019 r. historii choroby oraz historii zdrowia i choroby.Przypomnijmy – na mocy par. 10a załącznika do rozporządzenia w sprawie ogól...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Badania: niemieckie dzieci mają najzdrowsze zęby na świecie Asysta

Według najnowszych badań, prawie 80% niemieckich 12-latków ma zdrowe zęby bez próchnicy. Sprawia to, że Niemcy są – obok Danii – światowym liderem zdrowia jamy ustnej wśród najmłodszych członków swojego społeczeństwa.Badanie w roku szkolnym 2015/2016...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres