Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

„Mamy obawy co do zaplecza i kadry dydaktycznej”

Publikacja:
„Mamy obawy co do zaplecza i kadry dydaktycznej”

„Mamy obawy co do zaplecza i kadry dydaktycznej”

– Szkolenie lekarzy nie odbywa się jedynie na salach wykładowych. Mamy obawy co do zaplecza dydaktycznego i kadry dydaktycznej – mówił prezes NIL Łukasz Jankowski podczas spotkania z działającą przy ministrze zdrowia Radą Organizacji Pacjentów, która zajęła się tematem kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów.

Przypomnijmy – kilka miesięcy temu ministerstwo zdrowia przyjęło przepisy umożliwiające otwieranie kierunków medycznych na uczelniach innych niż uniwersytety, w tym m.in. na uczelniach zawodowych. W bieżącym roku akademickim kierunek lekarski ruszył na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 1 października 2023 r. jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim ruszą w Akademii Mazowieckiej w Płocku. O ich uruchomienie ubiega się z kolei Akademia Nauk Stosowanych w Nowy Sączu.

Nowe otwarcie, które dopuszcza inne uczelnie do tego, żeby otwierać kierunki medyczne, jest właśnie takim krokiem, który ma pomóc, wręcz poprawić jakość kształcenia, sprawić, żeby te większe ośrodki nie były tak bardzo przeładowane – argumentował minister Adam Niedzielski. – Z pełną odpowiedzialnością i z pełnym przekonaniem uważam, że ten krok, polegający na poszerzeniu możliwości lokalizowania kształcenia przy zapewnieniu standardów, bo wszystkie warunki, które muszą być spełnione, są weryfikowane, jest krokiem w bardzo dobrą stronę – dodał.

Środowisko lekarskie ma wątpliwości

Decyzja resortu wzbudziła sprzeciw środowiska lekarskiego, które podkreśla, że zwiększanie liczby absolwentów nie rozwiąże problemów kadrowych w publicznej ochronie zdrowia. Istnieją też wątpliwości co do kwestii związanych z zapleczem dydaktycznym, nie jest do tego dostosowany system kształcenia podyplomowego, a to wszystko może skutkować obniżeniem poziomu wiedzy i nieprzygotowaniem do należytej opieki nad pacjentami. Naczelna Izba Lekarska zwróciła się więc do Komisji Europejskiej z wnioskiem o interpretację obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących minimalnych wymogów kształcenia lekarzy. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Spotkanie z Radą Organizacji Pacjentów

Na prośbę prezesa NRL Łukasza Jankowskiego tematem kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów zajęła się działająca przy ministrze zdrowia Rada Organizacji Pacjentów. Podczas posiedzenia, w którym uczestniczyli Łukasz Jankowski i wiceprezes NRL Klaudiusz Komor, rozmawiano m.in. o mechanizmach i narzędziach mogących pomóc w zapewnianiu utrzymywania jakości kształcenia na bezpiecznym dla pacjentów poziomie.

Mamy poczucie, że ministerstwo zdrowia obrało strategię typu „kształćmy jak najwięcej absolwentów kierunków lekarskich, twórzmy te kierunki na jak największej liczbie uczelni i jakoś to będzie”. Samorząd lekarski, w gestii którego będzie za kilka lat przyznawanie prawa wykonywania zawodu obecnym i przyszłym studentom medycyny, który nad wykonywaniem zawodu sprawuje pieczę, nie podziela optymizmu rządzących względem jakości kształcenia. Szkolenie lekarzy nie odbywa się jedynie na salach wykładowych. Mamy obawy co do zaplecza dydaktycznego i kadry dydaktycznej. Rozumiemy, że wobec braków kadrowych w niewydolnej publicznej ochronie zdrowia najprostszą i najpopularniejszą politycznie wydaje się decyzja o „produkcji” kadry, jednak problem jest o wiele bardziej złożony i należałoby skupić się również na organizacji lepszych warunków leczenia – dla pacjentów i lekarzy – mówił Łukasz Jankowski.

Uczestnicy zgodzili się co do potrzeby zacieśnienia dalszej współpracy i podjęcia wspólnych działań. Zaplanowano więc kolejne spotkanie – w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej.

– Jeśli lekarz dentysta ma na głowie mniej formalnych obowiązków związanych z wykonywanym zawodem, ma więcej czasu dla pacjentów. Będziemy dążyć, by lekarze mogli skupić się na wykonywaniu własnego zawodu, bo dziś jest mnóstwo zadań, które lekarz musi wypełnić urzędowo – mówi przewodniczący Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej i wiceprezes NRL dr Paweł Barucha.

Źródło: https://nil.org.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

hejt w internecie - Dentonet.pl
Mamy dość hejtu - mówią lekarze Lekarz

Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do Prokuratury Krajowej w sprawie "nasilającej się fali hejtu i zachowań naruszających przepisy kodeksu karnego w stosunku lekarzy i lekarzy dentystów promujących i realizujących Narodowy Program Szczepień p. C...

zdrowie psychiczne
Trwa program wsparcia psychologicznego dla kadry medycznej Lekarz

Do 30 listopada br. lekarze dentyści, studenci stomatologii, a także inne osoby wykonujące zawody medyczne mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej dla kadry medycznej realizowanej poprzez platformę https://psychologdlamedyka.pl/. Program ...

malpia ospa
„Małpia ospa jest medialna, ale mamy szczepionki” Lekarz

– Małpia ospa jest medialna, ale mamy przeciwko niej skuteczne szczepionki. Bardziej obawiam się nowych odmian SARS-CoV-2. Chiny po raz kolejny mogą stać się przyczyną wybuchu kolejnej fali zachorowań – mówił w rozmowie z PAP wirusolog dr Paweł Zmora...

ROZWIŃ WIĘCEJ
sytuacja epidemiologiczna
"Mamy efekt popandemiczny wielu chorób zakaźnych" Lekarz

– Obecna sytuacja epidemiologiczna wielu chorób zakaźnych to efekt popandemiczny COVID-19 – twierdzi konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz. Specjalistka podczas wtorkowej konferencji „Choroby zakaźne 2023” ...