Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Magnetostymulacja zmiennopolowa

Publikacja:
Magnetostymulacja zmiennopolowa

Magnetostymulacja zmiennopolowa

Magnetostymulacja zmiennopolowa to zabieg polegający na oddziaływaniu na tkanki zmiennym polem magnetycznym o złożonym periodycznym przebiegu i niskich indukcjach magnetycznych. Badania dowiodły, że zabieg może być wykorzystywany np. w stomatologii – m.in. w leczeniu bólu albo regeneracji tkanek po skomplikowanych, rozległych zabiegach.

Magnetostymulacja to zabieg, w trakcie którego wykorzystuje się właściwości fal niskiej częstotliwości o indukcji w zakresie 30-70 μT (mikrotesli). Poddanie tkanek ludzkiego organizmu działaniu takich fal redukuje dolegliwości bólowe i stany zapalne, poprawia krążenie, stymuluje tworzenie nowych naczyń krwionośnych, pobudza naturalne procesy regeneracyjne oraz pozytywnie wpływa na funkcjonowanie komórek odpornościowych. Zabiegi magnetostymulacji działają również rozluźniająco oraz relaksacyjnie. Podobne właściwości ma zabieg magnetoterapii, jednak w tym przypadku wykorzystuje się fale magnetyczne o niższej częstotliwości oraz wyższej indukcji.

Jedną z odmian magnetostymulacji jest natomiast magnetostymulacja zmiennopolowa, czyli zabieg, podczas którego na tkanki działa się zmiennym polem magnetycznym o złożonym periodycznym przebiegu i niskich indukcjach magnetycznych – zbliżonych do indukcji pola ziemskiego. Zabieg przeprowadza się przy pomocy specjalnego aparatu, który generuje pole magnetyczne o odpowiednich właściwościach.

Magnetostymulacja zmiennopolowa w stomatologii

Różne odmiany magnetostymulacji są z powodzeniem stosowane w leczeniu rozmaitych chorób, nieprawidłowości i dolegliwości w obrębie całego ciała. Zabiegi wykonuje się m.in. u pacjentów z chorobami neurologicznymi (np. stwardnieniem rozsianym), chorobami zwyrodnieniowymi, stanami przeciążeniowymi i urazami poszczególnych elementów układu ruchu, schorzeniami metabolicznymi (np. cukrzycą), kardiologicznymi oraz dermatologicznymi.

W stomatologii zastosowanie znajduje przede wszystkim magnetostymulacja zmiennopolowa – badania naukowe i obserwacje dowiodły, że może być ona wykonywana:

•  u pacjentów ze stanami zapalnymi dziąseł i przyzębia w celu eliminacji przewlekłych ognisk zapalnych,

•  po rozległych, skomplikowanych zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej – w celu zapobiegania powikłaniom (np. krwiakom i obrzękom),

•  jako metoda łagodzenia bólu po ekstrakcjach, po założeniu aparatu ortodontycznego czy podczas wyrzynania się ósemek,

•  u pacjentów protetycznych, u których na skutek użytkowania niedopasowanych uzupełnień pojawiły się podrażnienia i dolegliwości bólowe,

•  po zabiegach implantologicznych w celu przyspieszenia regeneracji tkanek oraz zapobiegania powikłaniom.

Choć ogólnie magnetostymulacja zmiennopolowa jest zabiegiem bezpiecznym i nieobarczonym ryzykiem poważnych powikłań, tak jak w przypadku każdej innej procedury również tutaj występują pewne przeciwwskazania. Nie wykonuje się jej m.in. u kobiet w ciąży i w okresie karmienia, u pacjentów z aktywną chorobą nowotworową oraz z wszczepionymi elektronicznymi implantami, np. rozrusznikiem serca.