Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Dentaid: leczymy bezpłatnie, ale potrzebujemy wsparcia

Publikacja:
Dentaid: leczymy bezpłatnie, ale potrzebujemy wsparcia

Dentaid: leczymy bezpłatnie, ale potrzebujemy wsparcia

Brytyjska organizacja charytatywna zapewniająca opiekę stomatologiczną zaapelowała do lokalnych władz o finansowe wsparcie jej dalszych działań po sukcesie dwudniowego wydarzenia (1–2 października), podczas którego bezpłatnie leczono mieszkańców nadmorskiego miasteczka Felixstowe.

Z badań kontrolnych oraz zabiegów stomatologicznych oferowanych przez organizację charytatywną Dentaid skorzystało kilkadziesiąt osób z Felixstowe (wschodnia Anglia) oraz najbliższych okolic. Po zakończeniu akcji organizatorzy, wolontariusze i lokalna społeczność zgodnie stwierdzili, że byłoby dobrze, gdyby wydarzenia takie mogły być powtarzane regularnie.

„Bez finansowego wsparcia nie damy rady bywać u was częściej”

Jednak Sue Smith, kierownik ds. rozwoju w Dentaid, obawiała się, czy planowana akcja dojdzie w ogóle do skutku, o ile nie zgłoszą się sponsorzy. Podkreśliła, że w regionie Suffolk stomatologia jest w opłakanym stanie i nie zaspokaja podstawowych potrzeb pacjentów. Dlatego wezwała lokalne władze, w tym Clinical Commissioning Groups (CCG) NHS Trust, do podjęcia pilnych działań.

– Chcielibyśmy, żeby było normalnie, ale nie ma na to funduszy – powiedziała Sue. – Zdecydowanie jest taka potrzeba, np. pewien dżentelmen nie był u dentysty od 22 lat, więc wiemy, że taka potrzeba istnieje. I chcielibyśmy tu częściej przyjeżdżać, ale potrzebujemy funduszy.

Dentaid, która zatrudnia 15 osób i korzysta z pomocy wolontariuszy – dentystów i pielęgniarek – ma także zespół osób zajmujących się zbieraniem funduszy, który kontaktuje się z potencjalnymi darczyńcami w każdym odwiedzanym regionie. W rozmowie z lokalnym portalem Felixstowe.nub.news Sue powiedziała: – Jako organizacja charytatywna mamy ograniczone zasoby. Dysponujemy dwiema mobilnymi jednostkami i wiemy, że przy obecnym zapotrzebowaniu przydałaby się trzecia. Ale koszt 220 000 funtów szterlingów za jeden taki pojazd to duży problem.

– Wolontariusze: stomatolog i pielęgniarki poświęcają swój wolny czas. Jeśli nie możemy pozyskać wolontariuszy, często oferuje się nam lokum, co pozwala obniżyć koszty, ale w Suffolk są one po prostu niedostępne. Nasz dentysta przyjechał w ten weekend z Londynu i zatrzymał się w hotelu, za który sam zapłacił – dodała Sue Smith.

Była potrzeba wsparcia pacjentów za granicą, teraz jest także w kraju

Organizacja charytatywna Dentaid rozpoczęła swą działalność od pomocy potrzebującym za granicą. Po rozpoznaniu ich potrzeb Dentaid pozyskiwał wycofany z użycia w Wielkiej Brytanii sprzęt stomatologiczny. Następnie inwestował w jego naprawę i dostarczał do dentysty w innym kraju, gdzie był on używany do nieodpłatnego leczenia pacjentów.

Sue Smith dodała: – Nasz założyciel i dyrektor naczelny uważali, że wszystko jest w porządku, ale uznali, że istnieje taka potrzeba również w naszym kraju. Więc dostaliśmy nasz pierwszy pojazd, a potem drugi. A teraz chcielibyśmy mieć już trzecią jednostkę.

– To jest moja pasja. To zaspokojenie konkretnej potrzeby, bo jeśli bolał cię ząb, to wiesz, jak silny jest to ból i jak rozpaczliwie potrzebujesz dentysty. Praktycznie każdego dnia kontaktują się z nami osoby, którym chcielibyśmy pomóc, ale możemy im tylko zaproponować, by zadzwoniły pod numer 111. Ale nawet wtedy wielu ludzi nie stać na pójście do dentysty. Stan, w jakim się znajdujemy jest przykry – skonstatowała Sue Smith.

T.H.

źródło: https://felixstowe.nub.news/n/dental-charity39s-plea-for-funding-following-felixstowe-ferry-success


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentists for Africa - Dentonet.pl
Dentists for Africa – już ponad dwie dekady wsparcia Lekarz

Stowarzyszenie Dentists for Africa (DfA), czyli Dentyści dla Afryki, w ciągu ostatnich 20 lat zorganizowało ponad 800 misji niemieckich stomatologów, asystentek oraz techników dentystycznych w państwach Czarnego Lądu, przede wszystkim Kenii. Każdego ...

dentaid southampton 2021 2
Tak to robią na Wyspach. Czym jest Dentaid? Pacjent

Dentaid to inicjatywa, która ma na celu m.in. udzielanie wsparcia osobom, które wymagają leczenia stomatologicznego, a nie mogą sobie na nie pozwolić. W ramach obchodzonego niedawno w Wielkiej Brytanii Narodowego Tygodnia Wolontariusza dentysta Neil ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
funty
Szkocja: masz do 25 lat? Zęby możesz leczyć bezpłatnie Lekarz

Od wtorku 24 sierpnia co dziesiąty mieszkaniec Szkocji może myśleć, na co przeznaczy zaoszczędzone pieniądze. Zaoszczędzone przynajmniej na leczeniu dentystycznym – tego dnia przywilej dostępu do bezpłatnej opieki stomatologicznej w ramach NHS został...

dentaid
Kilimandżaro i gabinet stomatologiczny na kółkach Dentaid Lekarz

Zdobywanie środków na zakup sprzętu służącego bezpłatnemu leczeniu pacjentów, zwłaszcza tych, których nie stać na opłacanie wizyt, nigdzie nie jest sprawą prostą. Aby pozyskać fundusze na zakup kolejnego „gabinetu stomatologicznego na kółkach” dla or...

dzieci2
Wiewiórka Julia bezpłatnie pomaga dzieciom z Ukrainy Lekarz

Fundacja Wiewiórki Julii - razem z pracownikami klinik Villa Nova Dental Clinic oraz Elektoralna Dental Clinic - od marca br. bezpłatnie leczy dzieci z Ukrainy. Pomocą stomatologiczną objęte są dzieci do 16. roku życia, które uciekły z Ukrainy przed...