Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Dentaid: leczymy bezpłatnie, ale potrzebujemy wsparcia

Publikacja:
Dentaid: leczymy bezpłatnie, ale potrzebujemy wsparcia

Dentaid: leczymy bezpłatnie, ale potrzebujemy wsparcia

Brytyjska organizacja charytatywna zapewniająca opiekę stomatologiczną zaapelowała do lokalnych władz o finansowe wsparcie jej dalszych działań po sukcesie dwudniowego wydarzenia (1–2 października), podczas którego bezpłatnie leczono mieszkańców nadmorskiego miasteczka Felixstowe.

Z badań kontrolnych oraz zabiegów stomatologicznych oferowanych przez organizację charytatywną Dentaid skorzystało kilkadziesiąt osób z Felixstowe (wschodnia Anglia) oraz najbliższych okolic. Po zakończeniu akcji organizatorzy, wolontariusze i lokalna społeczność zgodnie stwierdzili, że byłoby dobrze, gdyby wydarzenia takie mogły być powtarzane regularnie.

„Bez finansowego wsparcia nie damy rady bywać u was częściej”

Jednak Sue Smith, kierownik ds. rozwoju w Dentaid, obawiała się, czy planowana akcja dojdzie w ogóle do skutku, o ile nie zgłoszą się sponsorzy. Podkreśliła, że w regionie Suffolk stomatologia jest w opłakanym stanie i nie zaspokaja podstawowych potrzeb pacjentów. Dlatego wezwała lokalne władze, w tym Clinical Commissioning Groups (CCG) NHS Trust, do podjęcia pilnych działań.

– Chcielibyśmy, żeby było normalnie, ale nie ma na to funduszy – powiedziała Sue. – Zdecydowanie jest taka potrzeba, np. pewien dżentelmen nie był u dentysty od 22 lat, więc wiemy, że taka potrzeba istnieje. I chcielibyśmy tu częściej przyjeżdżać, ale potrzebujemy funduszy.

Dentaid, która zatrudnia 15 osób i korzysta z pomocy wolontariuszy – dentystów i pielęgniarek – ma także zespół osób zajmujących się zbieraniem funduszy, który kontaktuje się z potencjalnymi darczyńcami w każdym odwiedzanym regionie. W rozmowie z lokalnym portalem Felixstowe.nub.news Sue powiedziała: – Jako organizacja charytatywna mamy ograniczone zasoby. Dysponujemy dwiema mobilnymi jednostkami i wiemy, że przy obecnym zapotrzebowaniu przydałaby się trzecia. Ale koszt 220 000 funtów szterlingów za jeden taki pojazd to duży problem.

– Wolontariusze: stomatolog i pielęgniarki poświęcają swój wolny czas. Jeśli nie możemy pozyskać wolontariuszy, często oferuje się nam lokum, co pozwala obniżyć koszty, ale w Suffolk są one po prostu niedostępne. Nasz dentysta przyjechał w ten weekend z Londynu i zatrzymał się w hotelu, za który sam zapłacił – dodała Sue Smith.

Była potrzeba wsparcia pacjentów za granicą, teraz jest także w kraju

Organizacja charytatywna Dentaid rozpoczęła swą działalność od pomocy potrzebującym za granicą. Po rozpoznaniu ich potrzeb Dentaid pozyskiwał wycofany z użycia w Wielkiej Brytanii sprzęt stomatologiczny. Następnie inwestował w jego naprawę i dostarczał do dentysty w innym kraju, gdzie był on używany do nieodpłatnego leczenia pacjentów.

Sue Smith dodała: – Nasz założyciel i dyrektor naczelny uważali, że wszystko jest w porządku, ale uznali, że istnieje taka potrzeba również w naszym kraju. Więc dostaliśmy nasz pierwszy pojazd, a potem drugi. A teraz chcielibyśmy mieć już trzecią jednostkę.

– To jest moja pasja. To zaspokojenie konkretnej potrzeby, bo jeśli bolał cię ząb, to wiesz, jak silny jest to ból i jak rozpaczliwie potrzebujesz dentysty. Praktycznie każdego dnia kontaktują się z nami osoby, którym chcielibyśmy pomóc, ale możemy im tylko zaproponować, by zadzwoniły pod numer 111. Ale nawet wtedy wielu ludzi nie stać na pójście do dentysty. Stan, w jakim się znajdujemy jest przykry – skonstatowała Sue Smith.

T.H.

źródło: https://felixstowe.nub.news/n/dental-charity39s-plea-for-funding-following-felixstowe-ferry-success


POWIĄZANE ARTYKUŁY

funty
Szkocja: masz do 25 lat? Zęby możesz leczyć bezpłatnie Lekarz

Od wtorku 24 sierpnia co dziesiąty mieszkaniec Szkocji może myśleć, na co przeznaczy zaoszczędzone pieniądze. Zaoszczędzone przynajmniej na leczeniu dentystycznym – tego dnia przywilej dostępu do bezpłatnej opieki stomatologicznej w ramach NHS został...

dentaid southampton 2021 2
Tak to robią na Wyspach. Czym jest Dentaid? Pacjent

Dentaid to inicjatywa, która ma na celu m.in. udzielanie wsparcia osobom, które wymagają leczenia stomatologicznego, a nie mogą sobie na nie pozwolić. W ramach obchodzonego niedawno w Wielkiej Brytanii Narodowego Tygodnia Wolontariusza dentysta Neil ...

leczymy mleczaki
Rusza projekt "Leczymy mleczaki" - to nie jest trudne zadanie! Lekarz

– Zaniedbanie tzw. mleczaków to najkrótsza droga do poważnych problemów z zębami stałymi – przekonują organizatorzy kampanii "Leczymy mleczaki". Do rodziców, opiekunów, nauczycieli, ale również lekarzy stomatologów apelują o szczególną troskę nad uzę...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczymy mleczaki
Leczymy mleczaki: lista zaleceń PTS dot. zębów mlecznych Lekarz

Do dentysty już w 6 miesiącu życia, a zamiast soków - warzywa. To wybrane przykłady z opublikowanej listy pożądanych u rodziców zachowań związanych z higieną jamy ustnej najmłodszych dzieci. Wszystko w ramach akcji prowadzonej przez Polskie Towarzyst...

profilaktyka onkologiczna - Dentonet.pl
Onkolodzy potrzebują wsparcia lekarzy dentystów [video] Lekarz

W diagnostyce, podczas leczenia, w rehabilitacji – na wszelkich polach leczenia nowotworów głowy i szyi onkolodzy potrzebują wsparcia lekarzy dentystów.  – Martwi mnie jednak, że tak niewielu lekarzy dentystów chce się tym zajmować – mówi prof. dr ha...

dentists for Africa - Dentonet.pl
Dentists for Africa – już ponad dwie dekady wsparcia Lekarz

Stowarzyszenie Dentists for Africa (DfA), czyli Dentyści dla Afryki, w ciągu ostatnich 20 lat zorganizowało ponad 800 misji niemieckich stomatologów, asystentek oraz techników dentystycznych w państwach Czarnego Lądu, przede wszystkim Kenii. Każdego ...