Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Kongres FDI: organizatorzy szykują naukową ucztę

Publikacja:
Kongres FDI: organizatorzy szykują naukową ucztę

Kongres FDI: organizatorzy szykują naukową ucztę

Solą każdego kongresu są program naukowy oraz wykładowcy. Organizatorzy Kongresu FDI, który w 2016 r. odbędzie się w Poznaniu (7-10 września) obiecują, że uczestników czeka prawdziwa uczta. Do „stołu” zaproszeni są nie tylko lekarze dentyści, ale także technicy dentystyczni, asystentki, a także przedstawiciele innych zawodów związanych ze stomatologią.

Powiedzenie, że „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”, w przypadku pracy nad programem naukowym Kongresu FDI w Poznaniu nie ma potwierdzenia. Tym bardziej, że zasady mówią jasno – w 25 proc. o tym, kto i co będzie mówił w Poznaniu, decydują gospodarze, tyle samo praw ma Komitet Edukacyjny FDI, a reszta to efekt pracy zespołowej. Jeżeli dokładnie przyjrzymy się, jakie gremia kryją się pod określeniem „organizatorzy”, zrozumiemy, że nad obfitym menu naukowym pracuje wielu znakomitych specjalistów.

Pierwsze nazwiska na przystawkę

– Proces tworzenia programu naukowego rozpoczyna się w momencie finału poprzedniego Kongresu FDI, czyli de facto pod koniec września. Trudno oczekiwać, że będzie on zakończony w kilka tygodni. Rozmawiamy i negocjujemy z najlepszymi, pamiętajmy, że ich kalendarze w wielu przypadkach są zarezerwowane na kilka lat w przód – wyjaśnia prof. Marzena Dominiak.

Przewodniczącą Komitetu Naukowego Kongresu, znakomitą specjalistkę m.in. z zakresu chirurgii stomatologicznej wspiera wiele równie wybitnych postaci. Tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich, nie pomijając nikogo (pełna lista dostępna jest na www.fdi2016poznan.org).

Pod tym samym adresem można znaleźć pierwsze nazwiska wykładowców, którzy przyjadą do Poznania. Wśród nich są specjaliści dobrze rozpoznawalni przez polskich lekarzy dentystów: prof. Roger Linden (Dental research) z Wielkiej Brytanii, prof. Daniel Bruser (Implantologia) ze Szwajcarii czy prof. Young-Guk Park (Ortodoncja) z Korei Południowej. Wykłady będą trwały ok. godziny.

– Wciąż trwają rozmowy z kolejnymi. Nie ukrywamy, że chcielibyśmy zaprosić najlepszych z najlepszych – zapewnia prof. Marzena Dominiak.

Odpowiednie proporcje

Organizatorzy podkreślają, że wykładowcami będą również specjaliści z Polski.

– Chcemy wykorzystać Kongres FDI do promocji osiągnięć polskiej stomatologii na międzynarodowej arenie. Postaramy się, aby podczas Kongresu świat dowiedział się o naszych sukcesach. Pokażemy najlepsze prace, zaprezentujemy wyniki ciekawych badań, docenimy najlepszych – zapewnia prof. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Kongresu FDI i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

– Polscy lekarze i lekarze dentyści mają sposobność uczestniczenia w różnego rodzaju szkoleniach o charakterze międzynarodowym i w miarę swych możliwości z tego korzystają. Niewątpliwie jednak Kongres FDI w Polsce jest w tym kontekście szczególny. Tym razem to my, Polacy, chcemy pokazać całemu światu swoją gościnność, przygotowanie naukowe, ale także walory turystyczne i gospodarcze naszego kraju – dodaje dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izy Lekarskiej, która wspiera organizację wydarzenia.

Garść praktyki

Jednym z modułów szkoleniowych w trakcie Każdego Kongresu FDI jest „meet the expert”. To bardzo lubiana przez lekarzy dentystów forma nauki, ponieważ pozwala na bezpośredni kontakt z wykładowcą, poprzez np. możliwość skierowania do prelegenta konkretnych pytań.

Mocnym akcentem Kongresu będą warsztaty. Ich tematyka obejmie wszystkie dziedziny stomatologii. Każdy warsztat (będą prowadzone w języku polskim i angielskim), umożliwi uczestnikom nabycie wiedzy praktycznej poprzez ćwiczenie na modelach, usuniętych zębach oraz materiale zwierzęcym.

Wiemy już, że wśród prowadzących warsztaty będą m.in.: dr Andrea Palermo i dr Maciej Żarow. W Poznaniu pojawią się być może: Istvan Urban i Walter Devoto.

Fuzja smaków

Choć w chwili obecnej znamy jedynie ramowy program, wiadomo, że podczas Kongresu wiele będzie mówić się o tym, że jama ustna jest integralną częścią organizmu i bramą otwierającą drogę do dalszych struktur ustroju. Naukowcy przedstawią dowody na to, że od zdrowia jamy ustnej zależy praca serca, wątroby czy nawet życie seksualne. Planowany jest tzw. year in review, czyli przegląd najważniejszych wydarzeń naukowych roku.

O tym, że Kongres FDI nie zamyka się na żadną z dziedzin stomatologii świadczy długa lista kategorii obowiązujących podczas prezentacji ustnych oraz posterowych.

– Badania oraz spostrzeżenia kliniczne przyjmowane są (od 1 grudnia) w prawie wszystkich kategoriach m.in. stomatologii ogólnej, profilaktyce, leczeniu stomatologicznym i odtwórczym oraz chirurgii jamy ustnej. Można także zgłaszać prace dotyczące wpływu stanu zdrowia jamy ustnej na zdrowie ogólne – informuje prof. Marzena Dominiak.

Abstrakty należy nadsyłać (wyłącznie w języku angielskim) poprzez stronę internetową www.fdi2016poznan.org. Nie powinny być dłuższe niż 250 słów i nie mogą zawierać reklamy produktów. W trakcie Kongresu prezentacje ustne będą trwały 10 minut, a zakończony je dwuminutowa dyskusja. Plakaty zostaną zaprezentowane w formie e-posterów.

– Prezentacje ustne i plakatowe to jedna z szans na promocję osiągnięć polskiej stomatologii na międzynarodowej arenie. Warto skorzystać z tej okazji, tym bardziej, że autorzy pięciu najlepszych prac otrzymają nagrodę w postaci bezpłatnego udziału w kolejnym Kongresie FDI, który odbędzie się w Madrycie – wyjaśnia prof. Bartłomiej W. Loster.

Termin zgłaszania abstraktów mija 1 kwietnia 2016 r. O tym, które prace będą zaprezentowane w Poznaniu zdecyduje Komitet Naukowy do 9 maja 2016 r. Organizatorzy Kongresu spodziewają się, że na Kongres zgłoszonych będzie ok. 800 abstraktów.

Szczypta przypraw

Warto pamiętać, że program nie jest przygotowywany wyłącznie dla stomatologów. W programie naukowym nie zabraknie wartościowych pozycji dla techników dentystycznych oraz asystentek stomatologicznych.

– Międzynarodowe ujęcie wielu problemów pozwoli nam z innej perspektywy spojrzeć na codzienną praktykę – mówi dr hab. n. med. Mariusz Pryliński, Przewodniczący Komitetu Naukowego Techników Dentystycznych oraz Komitetu Asysty Stomatologicznej.

Organizatorzy na ucztę naukową podczas Kongresu FDI zapraszają także lekarzy innych specjalności, wierząc, że wydarzenie będzie źródłem wielu cennych informacji przydatnych w pracy zawodowej.

Choć oficjalnym językiem Kongresu jest angielski, nie powinno być to przeszkodą dla tych, którzy nie posługują się nim biegle, ponieważ wszystkie wykłady będą tłumaczone na język polski.

Ci smakosze, którzy dobrą ucztę wyczuwają na odległość, już mogą rejestrować się na Kongres. Jak to zwykle bywa, pierwsi zyskują (finansowo) najwięcej.

Red.

 

 

 

 

 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kongres stomatologii
PTS zaprasza na wrześniowy V Kongres Stomatologii Lekarz

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaprasza na V Kongres Stomatologii, który odbędzie się w ramach Warsaw Dental Medica Show w dniach 8-10 września. Jak czytamy na stronie PTS-u, w dniach 8-10 czerwca w Nadarzynie w centrum targowo-kongresowym Ptak...

Kongres FDI Australia - Dentonet.pl
Wirtualny kongres FDI 2021 we wrześniu w Australii Lekarz

Od 26 do 29 września br. w Sydney odbędzie Kongres Światowej Federacji Stomatologicznej FDI. Będzie on miał formę wirtualną. Jak czytamy na stronie PTS-u, tegoroczny kongres FDI będzie transmitowany na żywo z Międzynarodowego Centrum Kongresowego w ...

Kongres FDI Australia - Dentonet.pl
Światowy Kongres Stomatologiczny FDI 2021 tylko online Lekarz

FDI oraz Australijskie Towarzystwo Stomatologiczne ogłosiły, że w dniach 26–29 września br. odbędzie się w pełni wirtualna edycja Światowego Kongresu Stomatologicznego. Taką formułę wymusiły obostrzenia związane z pandemią COVID-19, w tym ograniczeni...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Kongres Polonii Medycznej
W 2023 r. Kongres Polonii Medycznej odbędzie się w Olsztynie Lekarz

Kilkuset lekarzy z całego świata przyjedzie w 2023 r. do Olsztyna na Kongres Polonii Medycznej. Kongres będzie jednym z elementów obchodów 550. rocznicy urodzin astronoma, ekonomisty, ale też lekarza Mikołaja Kopernika. W środę w Rektoracie Uniwersy...

Kinga Grzech-Leśniak - Dentonet.pl
Kongres FDI Mumbaj 2022: jest polski akcent wśród wykładowców Lekarz

Dr hab. n. med. Kinga Grzech-Leśniak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej, będzie jednym z wykładowców kongresu FDI, który na przełomie września i października br. odbędzie się w indyjskim Mumbaju. Kongres Światowej Federacji Dent...

Mumbaj
Kongres Światowej Federacji Stomatologicznej FDI 2022 w Indiach Lekarz

Pomiędzy 26. a 29. września w australijskim Sydney odbywa się (w zupełnie nowej formule, w pełni wirtualnie) tegoroczny kongres Światowej Federacji Stomatologicznej FDI. Znamy już także gospodarza przyszłorocznego wydarzenia: wybór padł na indyjski M...

Kongres FDI Australia - Dentonet.pl
Kongres stomatologiczny FDI 2021 w Sydney tylko wirtualnie Lekarz

Już za kilka dni, pomiędzy 26 a 29 września, w australijskim Sydney odbędzie się – w zupełnie nowej formule, w pełni wirtualnie – Specjalna Edycja Kongresu Światowej Federacji Stomatologicznej FDI. Pandemiczna rzeczywistość stwarza wiele nowych wyzw...

FDI Mumbaj
Kongres FDI 2022 w Mumbaju - ruszyła rejestracja Lekarz

Rozpoczęła się rejestracja na kongres Światowej Federacji Dentystycznej FDI, który w dniach 29 września - 2 października 2022 r. odbędzie się w indyjskim Mumbaju. "Spotkajmy się ponownie i odbudujmy stomatologię w mieście marzeń" - takim hasłem orga...

implanty - Dentonet.pl
Kongres naukowy w Lizbonie o implantologii stomatologicznej Lekarz

Dr hab. Anna Starzyńska, kierownik Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wzięła udział w odbywającym się w Lizbonie kongresie Annual Scientific Meeting of the European Association for Osseointegration.Lizbona była mie...

kongres FDI
Kongres FDI 2022 w indyjskim Mumbaju odwołany Lekarz

Planowany w dniach 29 września – 2 października 2022 r. kongres Światowej Federacji Dentystycznej FDI w indyjskim Mumbaju został odwołany. Jak czytamy w komunikacie FDI, z organizacji kongresu wycofało się Indyjskie Towarzystwo Stomatologiczne (IDA,...

kongres 1000px 1
Przed nami Kongres CAD/CAM 2020 dla stomatologów i techników Lekarz

Protetyka cyfrowa... Czym tak naprawdę jest i jak może zmienić każdy gabinet stomatologiczny? Jak ją wdrożyć? Od czego zacząć? Przed nami Kongres CAD/CAM dla stomatologów i techników dentystycznych. Jej organizatorem jest Optident.Dlaczego Kongres?Po...