Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Kongres FDI: organizatorzy szykują naukową ucztę

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kongres FDI: organizatorzy szykują naukową ucztę

Kongres FDI: organizatorzy szykują naukową ucztę

Solą każdego kongresu są program naukowy oraz wykładowcy. Organizatorzy Kongresu FDI, który w 2016 r. odbędzie się w Poznaniu (7-10 września) obiecują, że uczestników czeka prawdziwa uczta. Do „stołu” zaproszeni są nie tylko lekarze dentyści, ale także technicy dentystyczni, asystentki, a także przedstawiciele innych zawodów związanych ze stomatologią.

Powiedzenie, że „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”, w przypadku pracy nad programem naukowym Kongresu FDI w Poznaniu nie ma potwierdzenia. Tym bardziej, że zasady mówią jasno – w 25 proc. o tym, kto i co będzie mówił w Poznaniu, decydują gospodarze, tyle samo praw ma Komitet Edukacyjny FDI, a reszta to efekt pracy zespołowej. Jeżeli dokładnie przyjrzymy się, jakie gremia kryją się pod określeniem „organizatorzy”, zrozumiemy, że nad obfitym menu naukowym pracuje wielu znakomitych specjalistów.

Pierwsze nazwiska na przystawkę

– Proces tworzenia programu naukowego rozpoczyna się w momencie finału poprzedniego Kongresu FDI, czyli de facto pod koniec września. Trudno oczekiwać, że będzie on zakończony w kilka tygodni. Rozmawiamy i negocjujemy z najlepszymi, pamiętajmy, że ich kalendarze w wielu przypadkach są zarezerwowane na kilka lat w przód – wyjaśnia prof. Marzena Dominiak.

Przewodniczącą Komitetu Naukowego Kongresu, znakomitą specjalistkę m.in. z zakresu chirurgii stomatologicznej wspiera wiele równie wybitnych postaci. Tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich, nie pomijając nikogo (pełna lista dostępna jest na www.fdi2016poznan.org).

Pod tym samym adresem można znaleźć pierwsze nazwiska wykładowców, którzy przyjadą do Poznania. Wśród nich są specjaliści dobrze rozpoznawalni przez polskich lekarzy dentystów: prof. Roger Linden (Dental research) z Wielkiej Brytanii, prof. Daniel Bruser (Implantologia) ze Szwajcarii czy prof. Young-Guk Park (Ortodoncja) z Korei Południowej. Wykłady będą trwały ok. godziny.

– Wciąż trwają rozmowy z kolejnymi. Nie ukrywamy, że chcielibyśmy zaprosić najlepszych z najlepszych – zapewnia prof. Marzena Dominiak.

Odpowiednie proporcje

Organizatorzy podkreślają, że wykładowcami będą również specjaliści z Polski.

– Chcemy wykorzystać Kongres FDI do promocji osiągnięć polskiej stomatologii na międzynarodowej arenie. Postaramy się, aby podczas Kongresu świat dowiedział się o naszych sukcesach. Pokażemy najlepsze prace, zaprezentujemy wyniki ciekawych badań, docenimy najlepszych – zapewnia prof. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Kongresu FDI i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

– Polscy lekarze i lekarze dentyści mają sposobność uczestniczenia w różnego rodzaju szkoleniach o charakterze międzynarodowym i w miarę swych możliwości z tego korzystają. Niewątpliwie jednak Kongres FDI w Polsce jest w tym kontekście szczególny. Tym razem to my, Polacy, chcemy pokazać całemu światu swoją gościnność, przygotowanie naukowe, ale także walory turystyczne i gospodarcze naszego kraju – dodaje dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izy Lekarskiej, która wspiera organizację wydarzenia.

Garść praktyki

Jednym z modułów szkoleniowych w trakcie Każdego Kongresu FDI jest „meet the expert”. To bardzo lubiana przez lekarzy dentystów forma nauki, ponieważ pozwala na bezpośredni kontakt z wykładowcą, poprzez np. możliwość skierowania do prelegenta konkretnych pytań.

Mocnym akcentem Kongresu będą warsztaty. Ich tematyka obejmie wszystkie dziedziny stomatologii. Każdy warsztat (będą prowadzone w języku polskim i angielskim), umożliwi uczestnikom nabycie wiedzy praktycznej poprzez ćwiczenie na modelach, usuniętych zębach oraz materiale zwierzęcym.

Wiemy już, że wśród prowadzących warsztaty będą m.in.: dr Andrea Palermo i dr Maciej Żarow. W Poznaniu pojawią się być może: Istvan Urban i Walter Devoto.

Fuzja smaków

Choć w chwili obecnej znamy jedynie ramowy program, wiadomo, że podczas Kongresu wiele będzie mówić się o tym, że jama ustna jest integralną częścią organizmu i bramą otwierającą drogę do dalszych struktur ustroju. Naukowcy przedstawią dowody na to, że od zdrowia jamy ustnej zależy praca serca, wątroby czy nawet życie seksualne. Planowany jest tzw. year in review, czyli przegląd najważniejszych wydarzeń naukowych roku.

O tym, że Kongres FDI nie zamyka się na żadną z dziedzin stomatologii świadczy długa lista kategorii obowiązujących podczas prezentacji ustnych oraz posterowych.

– Badania oraz spostrzeżenia kliniczne przyjmowane są (od 1 grudnia) w prawie wszystkich kategoriach m.in. stomatologii ogólnej, profilaktyce, leczeniu stomatologicznym i odtwórczym oraz chirurgii jamy ustnej. Można także zgłaszać prace dotyczące wpływu stanu zdrowia jamy ustnej na zdrowie ogólne – informuje prof. Marzena Dominiak.

Abstrakty należy nadsyłać (wyłącznie w języku angielskim) poprzez stronę internetową www.fdi2016poznan.org. Nie powinny być dłuższe niż 250 słów i nie mogą zawierać reklamy produktów. W trakcie Kongresu prezentacje ustne będą trwały 10 minut, a zakończony je dwuminutowa dyskusja. Plakaty zostaną zaprezentowane w formie e-posterów.

– Prezentacje ustne i plakatowe to jedna z szans na promocję osiągnięć polskiej stomatologii na międzynarodowej arenie. Warto skorzystać z tej okazji, tym bardziej, że autorzy pięciu najlepszych prac otrzymają nagrodę w postaci bezpłatnego udziału w kolejnym Kongresie FDI, który odbędzie się w Madrycie – wyjaśnia prof. Bartłomiej W. Loster.

Termin zgłaszania abstraktów mija 1 kwietnia 2016 r. O tym, które prace będą zaprezentowane w Poznaniu zdecyduje Komitet Naukowy do 9 maja 2016 r. Organizatorzy Kongresu spodziewają się, że na Kongres zgłoszonych będzie ok. 800 abstraktów.

Szczypta przypraw

Warto pamiętać, że program nie jest przygotowywany wyłącznie dla stomatologów. W programie naukowym nie zabraknie wartościowych pozycji dla techników dentystycznych oraz asystentek stomatologicznych.

– Międzynarodowe ujęcie wielu problemów pozwoli nam z innej perspektywy spojrzeć na codzienną praktykę – mówi dr hab. n. med. Mariusz Pryliński, Przewodniczący Komitetu Naukowego Techników Dentystycznych oraz Komitetu Asysty Stomatologicznej.

Organizatorzy na ucztę naukową podczas Kongresu FDI zapraszają także lekarzy innych specjalności, wierząc, że wydarzenie będzie źródłem wielu cennych informacji przydatnych w pracy zawodowej.

Choć oficjalnym językiem Kongresu jest angielski, nie powinno być to przeszkodą dla tych, którzy nie posługują się nim biegle, ponieważ wszystkie wykłady będą tłumaczone na język polski.

Ci smakosze, którzy dobrą ucztę wyczuwają na odległość, już mogą rejestrować się na Kongres. Jak to zwykle bywa, pierwsi zyskują (finansowo) najwięcej.

Red.

 

 

 

 

 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

KRAKDENT-edu – potężna dawka wiedzy w korzystnych cenach Lekarz

Już w marcu odbędzie się 28. edycja Targów KRAKDENT®, a w jej ramach KRAKDENT-edu: 3 dni kursów medycznych, praktycznych warsztatów, a także wyjątkowa edycja kongresu Dental Spaghetti. Do 5 lutego obowiązują niższe ceny uczestnictwa, warto więc podją...

"Warszawa zasługuje na targi". Rusza Warsaw Dental Medica Show Lekarz

- Kraków ma swoje targi stomatologiczne, Poznań ma targi. Warszawa i Mazowsze również na nie zasługują - mówiła prof. dr hab. n. med. Renata Górska, otwierając 2. Międzynarodowe Targi i Kongres Stomatologii i Medycyny Estetycznej Warsaw Dental Medica...

CEDE 2018-1 - Dentonet.pl
Wystawa stomatologiczna CEDE 2019 w telegraficznym skrócie Lekarz

Co warto wiedzieć o 28. Środkowoeuropejskiej Wystawie Produktów Stomatologicznych CEDE 2019 (19-21 września)? Wystawa i kongres w duecie: 180 wystawców z 12 krajów przedstawi swoją ofertę podczas 28. Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
PTS: pacjent nefrologiczny w gabinecie stomatologicznym Lekarz

Jak informuje Polskie Towarzystwo Stomatologiczne na swojej stronie internetowej, coraz częstszym wyzwaniem dla lekarzy dentystów są choroby nerek i nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży, które są powiązane ze zmianami w jamie ustnej i próchnicą...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres