Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

10. Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2023

Publikacja:
10. Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2023

10. Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2023

W sobotę 13 maja w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Pomorskiej w Łodzi odbyła się jubileuszowa 10. edycja Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT – największego w Polsce wydarzenia edukacyjnego dla tych grup zawodowych. Jak przebiegała? Sprawdźcie zapis naszej relacji live!

Konferencja ASYDENT na dobre wpisała się już na listę największych krajowych wydarzeń branży stomatologicznej – co roku do Łodzi przyjeżdżają setki asystentek i higienistek stomatologicznych z Polski, a czasem nawet z Europy, co sprawia, że ASYSDENT jest ich prawdziwym świętem! Uczestniczki mogą wziąć udział w wykładach i warsztatach, zapoznać się z ofertą wystawców, wziąć udział w teście wiedzy i wygrać w nim cenne nagrody, poznać się z koleżankami po fachu i po prostu dobrze się bawić!

10. edycja Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT odbywa się w sobotę 13 maja 2023 r. w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Pomorskiej w Łodzi, a z racji okrągłego jubileuszu organizatorzy przygotowali dla uczestniczek kilka wyjątkowych niespodzianek.

As23 1

Godz. 9:10

Jubileuszowy ASYSDENT uroczyście zainaugurował dr n. med. Tomasz Maria Kercz, pomysłodawca i kierownik naukowy konferencji. – Całą uwagę kierujemy dziś na Was, bo to Wasze prawdziwe święto. Mam nadzieję, że będzie to wspaniały dzień, pełen pozytywnych emocji i wiedzy. Zaufałyście Dentonetowi po raz dziesiąty, za co bardzo serdecznie Wam dziękuję. 10. Ogólnopolską Konferencję Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2023 uważam za otwartą – powiedział.

Przez cały dzień na uczestniczki czekać będzie 15 wykładów i 40 warsztatów, a do tego część wystawiennicza – swoje produkty i usługi prezentuje kilkadziesiąt firm z branży stomatologicznej. Patronat nad konferencją objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

As23 3

Godz. 9:15

Pierwszą niespodzianką dla uczestniczek ASYSDENTU 2023 był występ łódzkiego zespołu The Stylacja, który uczestniczył w jednej z edycji programu telewizyjnego „Must be the music”. Muzycy premierowo wykonali na żywo specjalnie skomponowany… hymn konferencji ASYSDENT!

As23 4

Godz. 9:25

Pierwszy wykład ASYSDENTU 2023 rozpoczął dr hab. n. med. Wojciech Bednarz – specjalista periodontologii, autor ponad 80 publikacji naukowych, 3 rozdziałów w książkach oraz 180 referatów na konferencjach krajowych i międzynarodowych, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Wykład dotyczy współpracy periodontologa oraz higienistki stomatologicznej. Jak podkreślił dr Bednarz, do zadań higienistki stomatologicznej w zakresie chorób przyzębia należy prowadzenie działalności edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży, poradnictwo dietetyczne oraz wykonywanie zabiegów profilaktyczno-leczniczych. – Warto pamiętać, że przy zabiegach tego typu higienistce może, a nawet powinna pomagać asystentka. To nie jest tak, że asystentka towarzyszy tylko lekarzowi dentyście. Wskazana jest także współpraca asystentki z higienistką – powiedział.

W dalszej części wykładu omówione zostały m.in. przebieg diagnostyki chorób dziąseł, przyzębia i tkanek otaczających implanty śródkostne, metody motywowania pacjentów do współpracy, sposoby wypełniania karty badania periodontologicznego oraz sposoby mechanicznej kontroli płytki nazębnej w fazie leczenia aktywnego leczenia.

As23 5

Godz. 10:10

Na scenie pojawiła się lek. dent. Marta Szymańska-Sowula, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadająca wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentem, wykładowczyni i autorka szkoleń. Tytuł jej wykładu to „Choroba przyzębia niejedno ma imię”. – Od około 10 lat choroby przyzębia klasyfikuje się jako szóste najczęściej występujące na całym świecie schorzenie, co sprawia, że są uznawane za choroby społeczne. Wymagają więc holistycznej diagnostyki oraz interdyscyplinarnego podejścia do leczenia – powiedziała.

Lek. dent. Marta Szymańska-Sowula zaprezentowała kilka przypadków klinicznych chorób przyzębia i na ich podstawie omówiła rolę i zadania higienistek stomatologicznych, m.in. w zakresie edukacji, instruktażu higieny jamy ustnej, a także metod leczenia.

Asys2023 3e

Godz. 10:25

Pora na kolejną niespodziankę od organizatorów ASYSDENTU – razem z dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem na scenie pojawiła się AsIa – asystentka stomatologiczna, która niedawno rozpoczęła staż w łódzkiej Vinci Clinic (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Po wspólnym wykładzie, który dotyczył możliwości… zastąpienia asystentek stomatologicznych przez roboty, odbył się pierwszy tego dnia konkurs z cennymi nagrodami. Następnie przedstawiciele Grupy Dentonet podziękowali dr. Kerczowi – to właśnie dzięki niemu 10 lat temu odbył się pierwszy ASYSDENT, który w tym roku obchodzi okrągły jubileusz!

Asys2023 4c Asys2023 4d

Godz. 11:15

Wykład o skutecznej i bezpiecznej dezynfekcji w obszarze zabiegowym prowadzi mgr Magdalena Dubińska-Rejent – absolwentka biotechnologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, asystentka stomatologiczna, diagnosta laboratoryjny z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy w laboratorium mikrobiologicznym, członek Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, konsultant ds. higieny w firmie Ecolab.

Uczestniczki ASYSDENTU mogą dowiedzieć się, jak skutecznie dezynfekować powierzchnie w obszarze zabiegowym, jakie substancje można bezpiecznie zastosować nie powodując uszkodzeń powierzchni i jakimi zasadami należy się kierować, aby powierzchnie w gabinecie nie stały się źródłem zakażeń.

Asys2023 4e

Godz. 12:00

Na asysdentowej scenie pojawiła się dypl. hig. stom. Natalia Szeląg – dyplomowana higienistka stomatologiczna, Master Trener Swiss Dental Academy, współzałożyciel i członek honorowy Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej. Jej wykład dotyczy halitozy i roli higienistek stomatologicznej w leczeniu tego problemu.

Halitoza spotykana jest u naprawdę dużej części społeczeństwa, bez względu na wiek czy płeć, więc spotykamy się z nią na co dzień. Jest to dolegliwość bardzo przykra dla pacjentów, może powodować u nich wyobcowanie, problemy w życiu społecznym i zawodowym, pacjenci zamykają się w sobie, wstydzą i nie chcą w związku z tym szukać pomocy. To oczywiście błąd – powiedziała.

Ekspertka omówiła główne przyczyny i czynniki ryzyka rozwoju halitozy, jej objawy, klasyfikację oraz metody leczenia, ze szczególnym uwzględnieniem działań, które mogą podejmować w tym zakresie higienistki.

Asys2023 6a

Godz. 12:25

Kolejnym wykładowcą ASYSDENTU 2023 jest dr n. med. Marcin Aluchna – specjalista I stopnia stomatologii ogólnej, specjalista II stopnia stomatologii zachowawczej, autor i współautor ponad 140 publikacji, biegły Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, biegły sądowy, członek Komisji Stomatologicznej Okręgowej Izby Lekarskiej, członek Komisji Kształcenia NIL.

Głównym tematem jego wystąpienia były elementy profilaktyki profesjonalnej, ale poruszył również kwestię ustawy o niektórych zawodach medycznych procedowanej właśnie przez Sejm. Ustawa ma uregulować wykonywanie 16 zawodów medycznych, w tym zawody asystentki i higienistki stomatologicznej.

Jak podkreślił dr Aluchna, ustawa wprowadzi asystentkom i higienistkom wiele obowiązków i duży zakres odpowiedzialności. – Zjednoczcie się, walczcie o swoje prawa, tak aby nie podlegać urzędnikom. Musicie mieć swoich przedstawicieli, bo jesteście wysoko wykwalifikowaną, dobrze przygotowaną do pracy grupą zawodową – powiedział.

Asys2023 6c

Godz. 13:15

Wykład zakończyła obecna po raz kolejny na ASYSDENCIE hig. stom. Martyna Zawadka, która w zawodzie pracuje od 2008 r. i przez ten czas wyspecjalizowała się w wielu procedurach stomatologicznych, a w szczególności w endodoncji oraz ergonomii pracy.

Asys2023 7aOpowiadała ona, na czym polega sztuka transferu, jak przebiega efektywna praca na cztery ręce, jaka pozycja przy fotelu pozwala na obserwację pola zabiegowego, gdzie optymalnie ustawić ssak, by każdemu zapewnić wygodę, jak stworzyć zestawy zabiegowe i dlaczego warto to robić. – Nauczmy naszych lekarzy robić „nic”, bo większość stomatologów chce robić wszystko. Niech nauczą się czekać, aż coś mu zabierzemy i podamy, bo nie ma nic bardziej uciążliwego niż lekarz, który chce zrobić coś za nas. Otwarcie rozmawiajmy z nim o tym, aby nam nie przeszkadzał – powiedziała.

Jak dodała, planowanie pracy przez asystentkę na wymierny wpływ na funkcjonowanie całego gabinetu. – Od kiedy wprowadziłam planowanie, odkąd przygotowuję pakiety zabiegowe, znam wszystkie procedury, pracujemy z lekarzem dużo szybciej – nawet skomplikowane przypadki endodontyczne leczymy 1,5 godziny zamiast trzech. Mam czas zjeść, odpocząć, zadbać o swoje zdrowie i kończymy pracę o czasie – dodała.

Godz. 14:10

Drugą część konferencji ASYSDENT zakończyła seria trzech 15-minutowych wystąpień. Najpierw na scenie pojawiły się dypl. hig. stom. Justyna Musiał i mgr Olga Synoradzka, które omawiały możliwości w zawodzie higienistki, m.in. pod kątem budowania relacji w zespole i z pacjentem, dbania o bezpieczeństwo w gabinecie oraz sprzedaży usług. – Odpowiedzcie sobie na pytanie, czy na pewno wykorzystujecie swój potencjał i możliwości, który daje Wam nasz zawód. Praca w gabinecie jest zespołowa – nawet świetny implantolog bez asysty nie jest w stanie wykonać zabiegu – mówiły ekspertki.

Asys2023 7c Asys2023 7d

O profesjonalnej profilaktyce fluorkowej w gabinecie higieny stomatologicznej mówiła dypl. hig. stom. Jolanta Bartoszuk. – Według statystyk, nawet 60% matek nie wie o tym, że trzeba iść z dzieckiem do dentysty i nie odczuwa takiej potrzeby. W społeczeństwie nadal pokutuje niestety przekonanie, że zębów mlecznych się nie leczy – powiedziała. Uczestniczki mogły dowiedzieć się, kiedy fluoryzacja jest niezbędna, czym grozi brak profesjonalnej profilaktyki fluorkowej w gabinecie i jakie stężenie fluoru jest odpowiednie dla danej grupy wiekowej.

Asys2023 7e

Dypl. hig. stom. Olga Grabowska wygłosiła wykład pod tytułem „Biofilm – od niego wszystko się zaczyna”. – Znając specyfikę biofilmu u danego pacjenta możemy mu proponować ukierunkowane, zindywidualizowane leczenie – powiedziała. Ekspertka omówiła, jak przebiega proces gromadzenia się biofilmu w jamie ustnej. – Pojawia się on natychmiast po szczotkowaniu i zaczyna zasiedlać zęby. To on jest przyczyną próchnicy, zapalenia przyzębia i dziąseł, a także periimplantitis. To biofilm i znajdujące się w nim bakterie niszczą szkliwo oraz inne tkanki jamy ustnej – dodała.

Asys2023 7f

Godz. 15:15

Asys2023 9bPo przerwie obiadowej wykład „Sfokusowani na profilaktyce” wygłasza mgr dypl. hig. stom. Katarzyna Obarska – higienistka stomatologiczna i pielęgniarka, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej (jako pierwsza i jedyna higienistka w stowarzyszeniu), Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, a także ambasadorka Ogólnopolskiego Magazynu „Głos Seniora”.

W codziennej pracy należy trzymać się zasady „zero tolerancji dla krwawiących dziąseł”. Pamiętajmy, że zdrowe dziąsła nie krwawią, choć należy pamiętać, że niektórzy pacjenci skarżą się na krwawienie, gdy zaczynają swoją przygodę z nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych. Raz w roku należy ocenić stan kliniczny dziąseł przy użyciu sondy periodontologicznej. Pamiętajmy też, że nie każde krwawienie dziąseł musi mieć podłoże periodontologiczne. Niekiedy jest to objaw poważnych chorób ogólnoustrojowych – powiedziała.

Ekspertka doradziła, jak oceniać i monitorować stan implantów oraz tkanek wokół wszczepów kostnych, jakie są kryteria doboru materiałów oraz sprawdzone metody postępowania, a także przedstawiła 10 zasad zapobiegania próchnicy.

Godz. 15:35

Pora na kolejny stały punkt konferencji ASYSDENT – konkurs zorganizowany przez markę bezcukrowych gum do żucia Orbit. Dziesięcioro uczestników – po prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytane – otrzymuje pakiet nagród ufundowane przez markę Orbit.

Asys2023 9f

Godz. 15:50

O probiotykach jako ważnym elemencie profilaktyki oraz działań wspomagających w chorobach przyzębia mówi dr n. med. Agnieszka Pacyk – adiunkt w Zakładzie Stomatologii Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ekspertka z zakresu materiałoznawstwa i znieczuleń stomatologicznych. – Probiotyki to nowy nurt w terapii chorób przyzębia. Są to bakterie, które mają pomóc w zarządzaniu florą bakteryjną w jamie ustnej. W medycynie stosuje się je od dawna, stanowią znany i ceniony oręż w leczeniu wielu chorób, także tych, wobec których medycyna jeszcze niedawno była bezradna. W stomatologii probiotyki pozwalają utrzymać w jamie ustnej równowagę między bakteriami dobroczynnymi a chorobotwórczymi – powiedziała.

Podczas wykładu ekspertka opowiadała również, jak nowoczesne preparaty do domowej higieny jamy ustnej mogą pomóc pacjentom implantologicznym i onkologicznym oraz jak kontekstowy dobór pasty, płukanki czy szczotki wspiera leczenie stomatologiczne pacjentów z cukrzycą, kserostomią oraz nałogowych palaczy.

Asys2023 9g

Godz. 16:05

Na scenie pojawił się lek. dent Bartosz Siekierski z wykładem „Siedem grzeszków głównych asysty, które najbardziej irytują lekarza i utrudniają pracę zespołu”. Do błędów tych zalicza się m.in. nieradzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz nieumiejętna komunikacja. – Na koniec dnia warto porozmawiać w zespole o tym, co nam się danego dnia podobało, a nad czym trzeba jeszcze popracować. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych zespołów albo takich, do których dołączyły kolejne osoby – powiedział.

Z wykładu można było dowiedzieć się o błędach popełnianych przez asystę podczas dbania o instrumenty – zwłaszcza endodontyczne – w trakcie mycia, dezynfekcji, pakowania i przeglądu, o błędach zagrażających bezpieczeństwu pracy (ze szczególnym uwzględnieniem aseptyki), a także o błędach, które narażają gabinet stomatologiczny na niepotrzebne koszty.

Asys2023 9h

Godz. 17:15

Rozpoczął się ostatni blok wykładowy konferencji ASYSDENT 2023. Wykład „Wiele twarzy nadwrażliwości – jak odnaleźć się w diagnostyce różnicowej” wygłasza lek dent. Paweł Koniec – absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, współorganizator kampanii profilaktycznych „Spotkaj się z uśmiechem”, doświadczony wykładowca, w codziennej pracy skupiający się na stomatologii zachowawczej minimalnie inwazyjnej i endodoncji.

Statystyki wskazują, że z nadwrażliwością boryka się nawet 50% dorosłych Polaków. Jej anatomiczną przyczyną jest odsłonięcie kanalików zębinowych – są one drażnione przez czynniki zewnętrzne, co powoduje u pacjenta ból i dyskomfort. Nadwrażliwość należy jednak rozpatrywać jako skutek, a nie przyczynę. Dlatego jeśli nawet pacjent nie zgłasza dolegliwości związanych z nadwrażliwością, to należy zwracać na potencjalne objawy mogą sugerować rozwój nadwrażliwości, takie jak utrata tkanek twardych zębów – powiedział.

Wykładowca omówił główne czynniki ryzyka rozwoju nadwrażliwości: nieprawidłową dietę, zbyt mocne szczotkowanie zębów, niewłaściwie wykonane wypełnienia, środowisko pracy i inne.

Asysd1e

Godz. 17:35

Część wykładową ASYSDENTU 2023 zamyka doskonale znany uczestniczkom konferencji Radosław Janczyk – fizjoterapeuta i osteopata. Tematem jego prezentacji jest zależność pomiędzy przyjmowaną postawą ciała a występowaniem dolegliwości bólowych w pracy asystentek i higienistek stomatologicznych.

Teoretycznie każdy z nas zna zasady ergonomii. Wiemy, jak siedzieć, jak dźwigać, ale w praktyce jest inaczej. Spieszymy się, pacjent już czeka, mamy mało czasu. Najczęściej bolą nas w takich sytuacjach plecy, ale dolegliwości mogą objawiać się również w obrębie odcinka piersiowego kręgosłupa i szyi, pojawić się może ból w klatce piersiowej albo nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelit – podkreślił.

Z wykładu można dowiedzieć się, jakie błędy są najczęściej popełniane w trakcie pracy asysty i higienistek, jakie okolice ciała są najbardziej podatne na występowanie dolegliwości bólowych, jak uniknąć dolegliwości bólowych podczas pracy w gabinecie i jakie są najprostsze sposoby radzenia sobie z bólem w pracy.

Asysd2a

Godz. 18:10

To już koniec jubileuszowej 10. Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2023. Przed nami jeszcze wręczenie nagród dla laureatek konkursu ASYSDENT, test wiedzy i… kolejne nagrody dla jego zwyciężczyń. Dziękujemy, że cały dzień byliście z nami!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zarobki asystentek higienistek 2024
Zarobki asystentek i higienistek stomatologicznych w Polsce w 2024 r. Asysta

Jak wynika z najnowszych danych firmy badawczej Sedlak&Sedlak, mediana miesięcznego wynagrodzenia w zawodzie asystentki stomatologicznej w 2024 r. wynosi 4480 zł brutto, natomiast higienistki stomatologicznej – 4620 zł brutto. Opublikowane dane ...

Asys2023 2c
Jubileuszowa konferencja ASYSDENT 2023 na zdjęciach [galeria] Asysta

W sobotę 13 maja br. w Łodzi odbywa się jubileuszowa X Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2023. Jak co roku, wydarzenie to jest wyjątkowym połączeniem możliwości zdobywania teoretycznej i praktycznej wiedzy z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Asys2023 9n
Konferencja Asysdent 2023 w ocenie uczestniczek Asysta

Za nami największe w roku wydarzenie organizowane przez Grupę Dentonet – konferencja Asysdent 2023, która w ostatnią sobotę odbyła się w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Czas na podsumowanie, a żeby było ono wiarygodne,...

pensje asysty
Pytania o pensje asystentek i higienistek stomatologicznych Asysta

Posłanka Urszula Nowogórska skierowała do ministerstwa zdrowia interpelację, w której pyta, czy asystentki i higienistki stomatologiczne zatrudnione w prywatnych praktykach lekarskich powinny być objęte podwyżkami płac wprowadzonymi w ustawie o sposo...

zarobki higienistek i asystentek
Zarobki asystentek i higienistek stomatologicznych w Polsce w 2022 r. Asysta

Według danych firmy Sedlak&Sedlak ze stycznia 2022 r. mediana miesięcznego wynagrodzenia na stanowisku asystentki stomatologicznej wynosi 3580 zł brutto, zaś higienistki stomatologicznej – 3800 zł brutto. Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania ...

Asysdent 2021 18
Święto asystentek i higienistek - ASYSDENT 2021 [relacja] Asysta

W sobotę 4 września w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Pomorskiej odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2021! Przez cały dzień w portalu i w naszych mediach...

Krakdent
KRAKDENT-edu - szkolenia dla higienistek i asystentek Asysta

– Targi KRAKDENT® to coś więcej niż wystawa i szkolenia. To miejsce, w którym jesteśmy świadkami postępu technologicznego, poznajemy kierunki rozwoju stomatologii, zdobywamy wiedzę i spotykamy się z wykładowcami z Polski i innych krajów. W tym roku g...

Asysdent 2023
Tak wyglądała konferencja Asysdent 2023! [VIDEO] Asysta

Ponad 1200 uczestniczek, 15 wykładów, 45 warsztatów, 32 stoiska sponsorów i partnerów – 10. edycja Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych Asysdent 2023, która odbyła się 13 maja w Łodzi, była rekordowa pod każdym względ...

zarobki asystentek i higienistek
Zarobki asystentek i higienistek stomatologicznych w Polsce w 2023 r. Asysta

Według danych firmy Sedlak&Sedlak ze stycznia 2023 r. mediana miesięcznego wynagrodzenia na stanowisku asystentki stomatologicznej wynosi 4040 zł brutto, zaś higienistki stomatologicznej – 4310 zł brutto. Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania ...