Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Każdy ma jakiś talent

Brak komentarzy | Publikacja:
Każdy ma jakiś talent

Każdy ma jakiś talent

Niektórym zdarza się myśleć, że nie mają żadnego szczególnego talentu, ale są też i tacy, którzy w ogóle się nad tym jeszcze nie zastanawiali. W konsekwencji może się więc zdarzyć, że realizujemy zadania lub pracujemy niejako obok naszych właściwych umiejętności i predyspozycji. A to może mieć wpływ na poziom naszego rozwoju osobistego, satysfakcji zawodowej a także na awans w pracy. Najlepsze wyniki osiągamy bowiem wtedy, gdy naprawdę robimy to, co lubimy.

Bywa, że na hasło „talent” przychodzą nam na myśl słynni geniusze lub artyści. Jednakże pod tym pojęciem kryją się naturalne predyspozycje każdego z nas. Sprawiają one, że daną czynność wykonujemy w określonym, nam właściwym stylu. Instyt Galupa (najstarsza na świecie instytucja, która zajmuje się badaniem opinii społecznej) stoi na stanowisku, że nie ma ludzi, którzy byliby pozbawieni talentów. Są jednak tacy, którzy nie mają świadomości, że je mają i ich jeszcze nie odkryli.

Proponujemy zatem ćwiczenia, które pomogą Wam zorientować się w Waszych mocnych stronach:

1. Zastanów się, jakie działania chcesz podjąć w najbliższym czasie. Np. chcesz zacząć biegać. Przyjmij założenie, ile kilometrów chcesz przebiec za miesiąc. Po tym czasie porównaj swoje plany z rzeczywistymi osiągnięciami oraz pomyśl, jakie cechy Twojego charakteru pomogły Ci w realizacji tego celu (np. wytrwałość), a jakie przeszkodziły (np. lenistwo). Jak duży jest rozdźwięk między dobrymi chęciami, a rezultatami?

2. Pomyśl, jakie myśli sprawiają, że masz więcej chęci i pozytywnego nastawienia do życia? Co Cię „kręci”? Jakie działania i decyzje byś podjął, gdybyś miał pewność, że zakończą się sukcesem?

3. Zauważ, że każdy talent ma nie tylko pozytywną, ale i negatywną stronę.
Może tak być, że jakiś potencjał, który w sobie masz, traktujesz bardziej jako wadę niż zaletę. Np. możesz mieć w sobie dużo samozaparcia i być konsekwentnym w działaniu, ale uznajesz to za upartość, a przez to blokujesz rozwój swojego potencjału.

Te ćwiczenia pozwolą wyczuć, na ile wyobrażenia na temat Twojego talentu pokrywają się z rzeczywistością. Może tak być, że masz przekonanie, że jesteś w czymś dobry, ale w rzeczywistości – nie osiągniesz znaczącego sukcesu w danej dziedzinie. Może być i tak, że pomniejszasz swój potencjał, który pozwoliłby Ci zajść daleko. Dlatego warto poszukiwać swoich talentów i konfrontować je z rzeczywistością.
 

BZ

Żródło: Poradnik domowy 2/2015


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dystans - Dentonet.pl
"Ograniczajmy spotkania – każdy może być zakażony" Lekarz

Ograniczajmy spotkania z rodziną i przyjaciółmi, bo każdy z nas może być zakażony – apelowała w piątek epidemiolog prof. Joanna Zajkowska. Zaapelowała też o noszenie maseczek i zachowanie dystansu, co ma duże znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzenian...

autoamputacja języka - Dentonet.pl
Autoamputacja języka – co każdy dentysta wiedzieć powinien? Lekarz

Two cases of nonsuicidal self-injury comprising partial autoamputation of the apex of the tongue Takashi Moriya, Hitoshi Sato, Kenichi Takeda, Kaori Ikezaki, Ryogo Katada, Tatsuo Shirota Zranienia i uszkodzenia w obrębie tkanek miękkich i twardych ...

bohater w masce - Dentonet.pl
Trwa akcja #BohaterwMasce - każdy może pomóc szpitalom! Lekarz

Porozumienie Rezydentów OZZL oraz Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zorganizowały akcję wspierania szpitali, w których leczone są osoby zakażone koronawirusem. W wielu z nich brakuje środków ochrony osobistej – aby lekarze nadal mogli ratować ludzi,...

ROZWIŃ WIĘCEJ
e-zdrowie - Dentonet.pl
MZ: każdy lekarz w Polsce otrzyma przewodnik po e-zdrowiu Lekarz

W pierwszych dniach października do ponad 177 tys. lekarzy w Polsce trafi wraz z najnowszym numerem "Gazety Lekarskiej" poradnik "E-zdrowie. Przewodnik od A do Z", przygotowany przez ministerstwo zdrowia i CSIOZ. Znajduje się w nim wszystko, co lekar...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji