Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Jeszcze o czekoladzie…

Publikacja:

Jeszcze o czekoladzie…

Czekolada nie jest popularnym produktem w tropikach, mimo że wiele krajów tej strefy klimatycznej to najwięksi producenci kakao na świecie.

 

Powód jest prosty: zbyt wysokie temperatury, które zmieniają tabliczki w bezkształtną brązową masę. Wyroby czekoladowe zaczynają się topić w temperaturze 25°C.
 

 

Naukowcy zajmujący się żywnością od wielu lat próbowali zaradzić temu zjawisku. Obecnie badacze z Nigerii są już blisko celu, czyli stworzenia odpornej na ciepło czekolady, która w dodatku zachowałaby swoje walory smakowe.

 

Pomysłodawcy nowego przysmaku z Cocoa Research Institute, zmieszali mączkę kukurydzianą z kakao, uzyskując w ten sposób produkt odporny na wysokie temperatury. Czekolada zachowuje swój kolor, smak i inne walory.
 

 

Mąka kukurydziana zagęszcza czekoladę i przy wysokich temperaturach zapobiega wypływowi masła kakaowego, naturalnego tłuszczu ziaren kakaowych. Nigeryjski produkt nie rozpływa się aż do temperatury 50°C.
 

 

Na pomysł wyprodukowania odpornej na wysoką temperaturę czekolady wpadli już w czasach II Wojny Światowej specjaliści pracujący dla armii USA. Podczas operacji Pustynna Burza, firma Hershey's Chocolate testowała czekoladę wytrzymującą temperatury do 62°C. Smak Desert Bar (Pustynnej Tabliczki) był jednak oceniany bardzo różnie.
 

 

Powstaje jednak problem, który może się pojawić, tak jak to miało miejsce w przypadku innych odpornych na wysoką temperaturę czekolad. Nie topią się one również w ustach.

 

 

 

na podstawie: Yahoo


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Asysdent 2019 3
Przeżyjmy to jeszcze raz! Asysdent 2019 [REPORTAŻ] Asysta

Od piątej edycji największej w Polsce konferencji dla higienistek i asystentek stomatologicznych Asysdent minęły już dwa miesiące. To dobry czas na podsumowanie. Można przypomnieć statystyki, takie choćby jak imponująca liczba 1040 uczestników, ale t...

SF9A2263 1
Praktyka i jeszcze raz praktyka, czyli warsztaty na Asysdencie Asysta

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w warsztatach praktycznych podczas tegorocznej edycji Asysdentu. Gabinet stomatologiczny, małe salki szkoleniowe, większe sale warsztatowe - różne miejsca i różne tematy.Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej p...

tooth 1933012 960 720
Czy wrócimy jeszcze do świata sprzed epidemii? [WEBINAR] Lekarz

Takie pytania i przygnębiający nastrój niepewności są dziś powszechne wśród lekarzy dentystów. Zamknięte gabinety lub ich działalność ograniczona do minimum to oczywiste straty finansowe. Najgorsza jest chyba niepewność - bo nikt odpowiedzialny dziś ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pandemia koronawirusa - Dentonet.pl
"Epidemia COVID-19 może potrwać jeszcze 3-5 lat" Lekarz

Epidemia potrwa jeszcze ok. 3-5 lat. Jeśli nie zatrzymamy tworzenia nowych wariantów wirusa, to ten okres jeszcze się wydłuży – powiedziała "Rzeczpospolitej" dr Aneta Afelt z zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Zdaniem dr Afelt, jest ...