Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jedna z przyczyn arteriosklerozy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Jedna z przyczyn arteriosklerozy

Niewystarczająca higiena jamy ustnej prowadzi do powstawania niekontrolowanych osadów bakteryjnych tworzących następnie płytkę nazębną.
 

 

Płytka nazębna jest przyczyną gingivitis, periodontitis i próchnicy.
 

 

Bezpośredni związek pomiędzy chorobami przyzębia i schorzeniami ogólnoustrojowymi jest znany naukowcom i udowodniony w czasie wielu badań klinicznych.
 

 

Bakterie bytujące w płytce nazębnej przedostają się do krwiobiegu docierając do najodleglejszych miejsc w ludzkim organizmie; mogą tam wywoływać niekorzystne zmiany i stany zapalne.
 

 

Jednym ze schorzeń, w powstawaniu którego znaczną rolę odgrywają bakterie tworzące płytkę nazębną jest arterioskleroza, która jest bezpośrednią przyczyn a zawału mięśnia serca i udaru mózgu.
 

 

Do powstania miażdżycy jej rozwoju usposabia m.in. wysoki poziom cholesterolu w surowicy krwi, cukrzyca, niewłaściwy sposób odżywiania, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz stres. Istotną rolę w patogenezie miażdżycy odgrywa także czynnik infekcyjny, czyli wspomniane zakażenia bakteryjne.
 

 

Bakterie budujące płytkę nazębną wskazywane są także jako przyczyna zapalenia osierdzia, poronienia, polyarthritis.
 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Złe nawyki żywieniowe jedną z przyczyn próchnicy u dzieci Asysta

Ministerstwo zdrowia szacuje, że ponad 50% polskich dzieci w wieku 3 lat oraz 85% 6-latków ma zmiany próchnicowe w jamie ustnej. Liczba dzieci z chorymi zębami zwiększa się wraz z wiekiem. Statystyczny 12-latek ma co najmniej 3 chore zęby. Przyczyną ...

Podjadanie między posiłkami jedną z przyczyn próchnicy u dzieci Asysta

Zbyt częste podawanie dzieciom przekąsek między posiłkami może wyrobić w nich nawyk ciągłego podjadania. Konsekwencją często jest próchnica w okresie dziecięcym oraz nadwaga lub otyłość w wieku nastoletnim. Dietetycy radzą też, aby od najmłodszych la...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres