Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Jak zakłada się korony i mosty?

Publikacja:

Jak zakłada się korony i mosty?

Czym są mosty?

Most to stała proteza uzupełniająca brak od jednego do kilku zębów. Szpary pozostałe po brakujących zębach powodują rotację pozostałych zębów lub ich przesunięcie do wolnych przestrzeni, co skutkuje nieprawidłowym zgryzem. Zaburzenia równowagi spowodowane brakującymi zębami mogą także być przyczyną chorób dziąseł i stawu skroniowo-żuchwowego. Most zbudowany jest z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconych zębów oraz z elementów mocujących go na filarach, którymi są naturalne zęby (korzenie) otaczające lukę lub implanty. Elementami mocującymi mogą być wkłady koronowe, koronowo – korzeniowe lub korony.

Stosowanie mostów wymaga sprzyjających warunków miejscowych, a mianowicie odpowiedniej ilości i jakości dobrze rozmieszczonych (po obu stronach luki) zębów filarowych. Siły żucia przenoszone są z przęsła w całości na ozębną zębów filarowych. Czasem stosuje się jeszcze tzw. mosty jednobrzeżne, które osadzone są na jednym filarze, z reguły dowieszane do przodu. Metoda ta nie jest jednak polecana, szczególnie w obrębie zębów bocznych, gdyż wcześniej, czy później wskutek przeciążenia dochodzi do rozchwiania zęba filarowego.

 

Jak zakłada się korony i mosty?

Przed wykonaniem korony bądź mostu redukuje się rozmiar zęba (lub zębów), tak aby korona lub most odpowiednio do nich pasowały. Po zredukowaniu zęba/zębów, wykonuje się wycisk, na podstawie którego przygotowuje się formę do wykonania korony lub mostu. W przypadku wykonania korony lub mostu z porcelany stomatolog dobierze odcień korony lub mostu do odcienia istniejących zębów. Na podstawie wykonanego wycisku laboratorium dentystyczne przygotowuje koronę lub most z materiału określonego przez stomatologa. W celu osłonięcia przygotowanego zęba nakłada się na niego tymczasową koronę lub most. Po przygotowaniu korony lub mostu, tymczasowe zabezpieczenie jest zdejmowane i stomatolog mocuje na zębie nową koronę lub most.

 

dodano: 2007-04-04 14:19:10


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jestem Protetykiem 2 2
Sztuczna inteligencja zaprojektuje korony protetyczne Lekarz

Naukowcy z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu w Hong Kongu opracowali metodę wykorzystywania sztucznej inteligencji (z ang. Artificial Intelligence, AI) do projektowania i produkcji spersonalizowanych koron protetycznych o wyjątkowych właściwościach ...

leczenie stomatologiczne dzieci - Dentonet.pl
Skandynawia: korony stalowe na zęby mleczne Lekarz

Korony ze stali – dostępne także na polskim rynku – polecane są w leczeniu protetycznym młodych pacjentów w przypadku trzonowców silnie zniszczonych przez próchnicę, złamań oraz zębów z zaburzeniami rozwoju. Mimo tych zaleceń, nie są one zbyt często ...