Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jak długo rosną zęby stałe u dzieci? Poradnik dla rodziców

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak długo rosną zęby stałe u dzieci? Poradnik dla rodziców

Jak długo rosną zęby stałe u dzieci? Poradnik dla rodziców

Rozwój uzębienia – zarówno mlecznego, jak i stałego – to bardzo ważny okres w życiu każdego dziecka. Rolą rodziców jest wówczas kontrola, czy proces ten przebiega w sposób prawidłowy. Warto więc wiedzieć, jak długo rosną zęby stałe i w jakiej kolejności się pojawiają.

Pierwszym ważnym momentem w rozwoju uzębienia dziecka jest ząbkowanie. Nie można jednoznacznie określić, kiedy się ono zacznie i kiedy skończy – to kwestia indywidualna. U większości dzieci ząbkowanie rozpoczyna się około 6. miesiąca życia, ale nie jest niczym niepokojącym, jeśli pierwsze ząbki zaczną pojawiać nieco wcześniej lub później. Zmartwieniem może być jedynie sytuacja, gdy dziecko nie ząbkuje do około 12. miesiąca życia – wówczas należy zgłosić się do lekarza.

Ząbkowanie to trudny czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. O tym, jak pomóc dziecku przetrwać ten okres, informowaliśmy w naszym wcześniejszym poradniku. Kolejnym etapem w rozwoju malucha jest wymiana zębów mlecznych na stałe. Jak długo rosną zęby stałe, w jakiej kolejności, czy można przyspieszyć proces wypadania mleczaków? Sprawdzamy!

Jak długo rosną zęby stałe?

Najczęściej jako pierwsze wypadają dziecku dolne zęby przednie. Jeszcze niedawno proces ten zaczynał się około 6.-7. roku życia, jednak obecnie wypadanie mleczaków notuje się nawet u 5-latków. Statystycznie szybciej dzieje się to u dziewczynek niż chłopców, choć płeć nie jest jedynym kryterium. Wpływ na czas wymiany uzębienia mają m.in. predyspozycje genetyczne, stan fizyczny dziecka, jego ogólny rozwój itp.

Mniej więcej w tym samym czasie za piątkami pojawiają się pierwsze stałe zęby trzonowe. Później wymiana następuje zazwyczaj w kolejności: dolne dwójki (około 7.-8. roku życia), dwójki górne (około 8.-9. roku życia), dolne i górne trójki (około 10.-11. roku życia), czwórki i piątki (około 10.-12. roku życia), a na końcu (około 13. roku życia) pojawiają się drugie stałe trzonowce. Jak więc widać, pełny proces wymiany zębów mlecznych na stałe może trwać nawet około 6 lat.

Czy można pomóc dziecku pozbyć się ruszającego się mleczaka?

Dla niektórych dzieci okres wymiany uzębienia może być nieco stresujący. Nagłe ruszanie się ząbków bywa zaskakujące i niespodziewane. Wówczas rolą rodzica jest wytłumaczenie maluchowi, że to zupełnie normalna sprawa. Zawsze można też udać się do stomatologa, który w fachowy i przystępny sposób wytłumaczy dziecku, co się z nim dzieje, a przy okazji sprawdzi stan zdrowia zębów.

Ruszający się mleczak może tkwić w jamie ustnej dziecka nawet przez kilka miesięcy. Jeśli chcemy przyspieszyć proces jego wypadania, w tym czasie do diety dziecka warto wprowadzić nieco twardsze produkty. Chrupanie jabłek albo marchewki czy żucie skórki od chleba często powoduje, że ząbek wypada samoistnie, nie narażając dziecka na stres. Pamiętajmy jednak o jednym – w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z dentystą.

Spowodowane próchnicą lub urazem ubytki zębów mlecznych mogą skutkować obowiązkowym leczeniem ortodontycznym, np. poprzez zastosowanie utrzymywacza przestrzeni. Jaki wpływ na zęby stałe ma to, w jaki sposób dbamy o zęby mleczne – na ten temat rozmawiamy z dr Aleksandrą Hilt.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Nawyki żywieniowe dzieci? Rodziców wspierają nauczyciele Lekarz

Co oczywiste, rodzice i rodzeństwo wywierają największy wpływ na formowanie postaw i budowanie przekonań malucha. Opublikowana na początku grudnia praca naukowców z Australii potwierdziła, że osoby z najbliższego otoczenia są dla dzieci autorytetami ...

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Jak długo będzie działać szczepionka na koronawirusa? Asysta

Są duże szanse, by skuteczna szczepionka przeciw SARS-CoV-2 była dostępna w 2021 r. – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dodał jednak, że kluczową kwestią jest to, jak długo będzie chronić przed COVID-19. Eksp...

ceny usług stomatologicznych - Dentonet.pl
GUS: ceny usług stomatologicznych nadal rosną Lekarz

W sierpniu 2020 r. ceny usług stomatologicznych wzrosły o 0,4% w stosunku do lipca 2020 r. – podał Główny Urząd Statystyczny. W skali roku wzrost cen w gabinetach wynosi aż 14,5% i jest największy w całym sektorze ochrony zdrowia. Jak poinformował G...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

wakacyjny poradnik pacjenta - Dentonet.pl
RPP: wakacyjny poradnik pacjenta pod kątem epidemii Pacjent

Pandemia koronawirusa zdecydowanie zmieniła plany wakacyjne wielu osób i z pewnością spora część z nich ze względu na utrudnienia podczas wyjazdów zagranicznych swój urlop spędzi w kraju. Dlatego tegoroczna wersja „Wakacyjnego Poradnika Pacjenta” od ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres