Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ile zapłacimy za leczenie zębów?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ile zapłacimy za leczenie zębów?

Ile zapłacimy za leczenie zębów?

Dentysta, który podpisał umowę z NFZ, może teraz sam ustalać ceny tzw. usług dodatkowych, np. założenia plomby światłoutwardzalnej. Co się zmieniło?

W tym roku, tak jak w poprzednim, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (za darmo), dentysta wyrwie nam ząb, wyleczy kanałowo przednie zęby i przygotuje protezę (jeżeli brak nam przynajmniej pięciu zębów). Możemy też liczyć na plomby amalgamatowe w trzonowcach i chemoutwardzalne w pozostałych zębach.

Jeżeli zależy nam na ładniejszym uśmiechu, skorzystać możemy z usług dodatkowych. Za to jednak trzeba zapłacić. Do tej pory maksymalne kwoty, jakich zażyczyć mógł sobie dentysta, ustalał Narodowy Fundusz Zdrowia. W tym roku właśnie to się zmieniło. Teraz stomatolog ceny wyznacza sam.

– Za plombę światłoutwardzalną płaciłam 30-35 zł. Teraz nie wiem ile mnie to będzie kosztowało – wyznaje pani Emilia, lecząca zęby w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. A ceny mogą ją zaskoczyć. Lekarz może sobie od niej zażyczyć nawet 80 zł.

A pomyśleć, że wszystkie usługi stomatologa mogły być bezpłatne. Takie były warunki umów ustalone jeszcze w październiku przez NFZ. Fundusz chciał postawić wyraźną granicę między godzinami, w których lekarz leczył za darmo, a godzinami, w których pobierał opłaty. Proponowane rozwiązanie nie przypadło jednak do gustu lekarzom.

Nic dziwnego. Zakaz pobierania dodatkowych opłat to poważne zagrożenie dla budżetu gabinetów. Dlatego Porozumienie Zielonogórskie stomatolodzy wywalczyli powrót do pobierania opłat za usługi dodatkowe. Co więcej, kwoty będą teraz ustalać samodzielnie.

– Chodzi o stworzenie zasad uczciwego wolnego rynku. Lepszy gabinet podniesie ceny, a gorszy będzie je musiał opuścić. Pieniądze będą szły za pacjentem – wyjaśnia Mariusz Wójtowicz, członek prezydium Porozumienia Zielonogórskiego.

Uwolnienie cen doprowadzić może do sytuacji, w której gabinet bez umowy z NFZ nie będzie dużo droższy od takiego, który zawarł umowę z Funduszem. Nie ma bowiem już żadnych ograniczeń dla cen. Co na to pacjenci?

– Nie zrezygnuję z mojego dentysty. W relacji do moich zarobków 80 zł, które zapłacę za światłoutwardzalną plombę, to bardzo dużo. Ale jak na umiejętności tego lekarza 80 zł to w sam raz – mówi pani Emilia. – Lecz moja znajoma, gdy dowiedziała się o zmianach, powiedziała, że od dziś leczy się tylko prywatnie – dodaje.

 

Natalia Mazur

 

 

Poniżej, dla przypomnienia, pełny tekst aneksu do porozumienia zawartego pomiędzy min. L.Sikorskim a Porozumieniem Zielonogórskim:

1. Stomatolog pobiera dopłaty do materiałów ponadstandardowych w trakcie wykonywania świadczeń standardowych. Wysokość dopłat ustala stomatolog. Cennik dopłat umieszcza się w ogólnie widocznym miejscu.

Stomatolog w godzinach zakontraktowanych z NFZ ma prawo wykonywać świadczenia ponadstandardowe (odpłatne przez pacjenta)

 

2. Stomatolog ma obowiązek uzyskania zgody z NFZ na przerwę w wykonywaniu świadczeń powyżej 14 dni

 

3. W celu zapewnienia ciągłości świadczeń przez cały okres obowiązywania umowy stomatolog wykonuje świadczenia do miesięcznego limitu punktowego i tworzy listę oczekujących. Na wniosek i za pisemną zgodą pacjenta stomatolog ma prawo wykonać świadczenie poza kolejnością, odpłatnie


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Mazowsze: NFZ wznawia konkursy na leczenie stomatologiczne Lekarz

Dyrektor mazowieckiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował o wznowieniu konkursów dotyczących leczenia stomatologicznego zawieszonych z powodu pandemii koronawirusa. Konkursy dotyczą świadczeń ogólnostomatologicznych w g...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Podlaski NFZ ogłasza konkursy na leczenie stomatologiczne Lekarz

Dyrektor podlaskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u 19 października ogłosił konkurs ofert na udzielanie świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia na terenie powiatu białostockiego. Jak czytamy w komunikacie...

Leczenie protetyczne dla dopełnienia leczenia ortodontycznego? Lekarz

Dr n. med. Paweł Niewada jest pierwszą osobą z Polski, która została absolwentem Level II i III OBI (Orognathic Bioesthetics International, USA). Ukończył pełny program leczenia szyną MAGO (Level II) w OBI – Foundation for Bioesthetic Dentistry – Ins...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Czy witamina D3 wpływa na leczenie stomatologiczne? Lekarz

Czy witamina D3 wpływa na leczenie stomatologiczne? Jakie ma znaczenie? Jak ją stosować? Jak interpretować w korelacji do stanu ogólnego pacjenta? Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak omówi ten te...

leczenie osób w kryzysie psychicznym - Dentonet.pl
Leczenie stomatologiczne a problemy psychiczne pacjenta Lekarz

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęła informacja, że część pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego jest odsyłana przez lekarzy dentystów do lekarza psychiatry po zaświadczenie o możliwości zastosowania w ich przypadku znieczulenia. Rzecznik Pra...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres