Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Od 18 maja trzeci etap luzowania obostrzeń gospodarczych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Od 18 maja trzeci etap luzowania obostrzeń gospodarczych

Od 18 maja trzeci etap luzowania obostrzeń gospodarczych

Od 18 maja będzie można skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Zwiększony zostanie również limit pasażerów w transporcie publicznym. Z kolei od 25 maja maturzyści i uczniowie klas ósmych będą mieć możliwość bezpośrednich konsultacji z nauczycielami.

O kolejnym etapie luzowania obostrzeń w życiu gospodarczym poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił on, że w wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego rząd może przedstawić kolejny etap powrotu do normalnego życia społecznego. – Rząd wspiera przedsiębiorców we wszystkich wysiłkach dążących do pokonania koronawirusa – mówił Mateusz Morawiecki. Jak dodał, powrót do normalności jest bardzo potrzebny i równocześnie możliwy dlatego, że chronimy się przez dystansowanie i stosowanie środków do dezynfekcji.

Od 18 maja mogą działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a także restauracje, kawiarnie i bary.

Zasady bezpieczeństwa w salonach urody:

 – obowiązek zasłaniania ust i nosa jeżeli zabieg na to pozwala,

 – używanie ręczników jednorazowych gdy jest to możliwe,

 – zapisy telefoniczne lub on-line.

Zasady bezpieczeństwa w gastronomii:

 – limit osób w lokalu 1 osoba na 4 m2,

 – dezynfekcja stolika po każdym kliencie,

 – zachowanie 2 m odległości między stolikami,

 – noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.

Limit pasażerów w środkach transportu publicznego wyniesie tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Mogą być otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (maksymalnie 22 osoby i 4 trenerów), wraca też możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze (na stadionach, boiskach, skoczniach, torach i orlikach). Nastąpi też umożliwienie organizacji zajęć w obiektach zamkniętych – liczba osób mogących brać udział w treningu zależeć będzie od powierzchni hali.

W świecie kultury możliwe będzie m.in. funkcjonowanie kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie pracy na planach filmowych, wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, wznowienie prób i ćwiczeń, oraz indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.

Od 25 maja będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwracał uwagę na konieczność zachowania reżimu sanitarnego mimo łagodzenia kolejnych obostrzeń. – Apeluję o trzymanie się ściśle tych reguł w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych. Wiele zależy od nas – podkreślił.

Ubiór w gabinecie stomatologicznym w kwestii bezpieczeństwa jest nie mniej ważny, niż skuteczna dezynfekcja. O tym, jak niebezpieczne mogą być zaniedbania w tym zakresie – w materiale filmowym.

Oprac. AF, źródło: KPRM

Fot. StockSnap, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia - Dentonet.pl
Co trzeci dentysta atakowany słownie przez pacjentów Lekarz

Pandemia koronawirusa to dla wszystkich nowe doświadczenie, z którym wiele osób nie radzi sobie zbyt dobrze. Blokada, obawa o miejsce pracy lub jego utrata, strach o zdrowie własne i najbliższych oraz nałożone ograniczenia – wszystko to może wyzwalać...

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
Resort zdrowia: zero tolerancji dla łamania obostrzeń Lekarz

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk przedstawili propozycje rozwiązań umożliwiających lepszą egzekucję obostrzeń obowiązujących w czasie pandemii. Podczas wtorkowej konferencji szef resortu zd...

wyniki LDEK - Dentonet.pl
LDEK: nie będzie obostrzeń? Jest odpowiedź ministerstwa Lekarz

Ministerstwo zdrowia w piśmie do dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych zwróciło uwagę, że wprowadzone wytyczne dotyczące warunków sanitarnych obowiązujących podczas Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego wybiegają poza zakres rekomendowany przez...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia - Dentonet.pl
UK: tylko co trzeci gabinet stomatologiczny otwarty od 8 czerwca Lekarz

Po dość niespodziewanej decyzji premiera Borisa Johnsona, praktyki dentystyczne w Wielkiej Brytanii, zamknięte w drugiej połowie marca, mogą od 8 czerwca ponownie prowadzić działalność. Choć stomatolodzy z Wysp bez wątpienia chcą wrócić do pracy, zal...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres