Historia zawarta w skamieniałych bakteriach
Historia zawarta w skamieniałych bakteriach
Jak ewoluowała dieta człowieka od czasów prehistorycznych do dnia dzisiejszego?
Wiele na ten temat mówi analiza DNA skamieniałych bakterii odkrytych na uzębieniu naszych praprzodków – informuje portal EurekAlert.
Grupa badaczy z Centrum Badań nad DNA Uniwersytetu w Adelajdzie opublikowała właśnie wyniki takich badań w piśmie Nature Genetics. Ich pracę wspierali brytyjscy badacze, m.in. archeolodzy z Uniwersytetu w Aberdeen.
– To pierwszy zapis tego, jak ewolucja człowieka przez 7500 lat wywierała wpływ na bakterie, które nosimy w organizmie i jakie to miało konsekwencje dla zdrowia człowieka – mówi kierujący badaniami prof. Alan Cooper.
– Bakterie, które występują obecnie w jamie ustnej człowieka, są mniej zróżnicowane niż u naszego praszczura i uważa się, że przyczynia się to do występowania (chronicznych i innych) chorób u człowieka ery postindustrialnej – dodaje.
Naukowcy pobrali próbki płytki nazębnej z 34 skamieniałych szkieletów ludzi żyjących wiele wieków temu w północnej Europie i wyodrębnili z nich DNA. Następnie analizowali zmiany zachodzące u poszczególnych osób żyjących od czasów, gdy człowiek zajmował się zbieractwem i polowaniami, poprzez epokę brązu i średniowiecze.
– Płytka nazębna jest jedynym, łatwo dostępnym źródłem informacji o zachowanych ludzkich bakteriach – powiedziała uczestnicząca w badaniach dr Christina Adler.
– Genetyczna analizy płytki może stworzyć nowe, mocne narzędzie umożliwiające analizę diety człowieka, zmian jego stanu zdrowia oraz ewolucji patogenów w jamie ustnej. I to od najdawniejszych czasów – dodaje.
Prof. Cooper z kolei podkreśla, że zestaw bakterii w jamie ustnej zmienił się radykalnie w momencie wprowadzenia rolnictwa i kolejny raz około 150 lat temu, czyli w czasie rewolucji przemysłowej, gdy w naszej diecie pojawił się przetworzony cukier i mąka. Wtedy też drastycznie zmniejszyła się różnorodność bakterii znajdujących w jamie ustnej i po raz pierwszy znaleziono szczepy bakterii powodujących próchnicę.
Jak informuje EurekAlert, grupa badawcza nie zawiesiła swej działalności, ale rozłoży badania w czasie, a zarazem podda nim szczątki przedstawicieli gatunku homo sapiens odnalezione w różnych regionach świata.
na podstawie EurekAlert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Dzięki aplikacji gromadzącej historię leczenia skróci się czas, jaki lekarz poświęca w jej trakcie na wypełnienie dokumentów i wstępny wywiad. Umożliwi to poświęcenie czasu na leczenie chorego. Jednocześnie szacuje się, że do 2022 r. urządzenia i roz...
Minęło sporo czasu nim pomysł stworzenia tych wyjątkowych filmów instruktażowych zmienił się w konkretne działanie. Sama koncepcja też przechodziła swoje metamorfozy. I bardzo dobrze, bo w efekcie powstało 19 wartościowych filmów, które są już tłumac...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji