Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Historia zawarta w skamieniałych bakteriach

Brak komentarzy | Publikacja:
Historia zawarta w skamieniałych bakteriach

Historia zawarta w skamieniałych bakteriach

Jak ewoluowała dieta człowieka od czasów prehistorycznych do dnia dzisiejszego?

Wiele na ten temat mówi analiza DNA skamieniałych bakterii odkrytych na uzębieniu naszych praprzodków – informuje portal EurekAlert.

Grupa badaczy z Centrum Badań nad DNA Uniwersytetu w Adelajdzie opublikowała właśnie wyniki takich badań w piśmie Nature Genetics. Ich pracę wspierali brytyjscy badacze, m.in. archeolodzy z Uniwersytetu w Aberdeen.

– To pierwszy zapis tego, jak ewolucja człowieka przez 7500 lat wywierała wpływ na bakterie, które nosimy w organizmie i jakie to miało konsekwencje dla zdrowia człowieka – mówi kierujący badaniami prof. Alan Cooper.

– Bakterie, które występują obecnie w jamie ustnej człowieka, są mniej zróżnicowane niż u naszego praszczura i uważa się, że przyczynia się to do występowania (chronicznych i innych) chorób u człowieka ery postindustrialnej – dodaje.

Naukowcy pobrali próbki płytki nazębnej z 34 skamieniałych szkieletów ludzi żyjących wiele wieków temu w północnej Europie i wyodrębnili z nich DNA. Następnie analizowali zmiany zachodzące u poszczególnych osób żyjących od czasów, gdy człowiek zajmował się zbieractwem i polowaniami, poprzez epokę brązu i średniowiecze.

– Płytka nazębna jest jedynym, łatwo dostępnym źródłem informacji o zachowanych ludzkich bakteriach – powiedziała uczestnicząca w badaniach dr Christina Adler.

– Genetyczna analizy płytki może stworzyć nowe, mocne narzędzie umożliwiające analizę diety człowieka, zmian jego stanu zdrowia oraz ewolucji patogenów w jamie ustnej. I to od najdawniejszych czasów – dodaje.

Prof. Cooper z kolei podkreśla, że zestaw bakterii w jamie ustnej zmienił się radykalnie w momencie wprowadzenia rolnictwa i kolejny raz około 150 lat temu, czyli w czasie rewolucji przemysłowej, gdy w naszej diecie pojawił się przetworzony cukier i mąka. Wtedy też drastycznie zmniejszyła się różnorodność bakterii znajdujących w jamie ustnej i po raz pierwszy znaleziono szczepy bakterii powodujących próchnicę.

Jak informuje EurekAlert, grupa badawcza nie zawiesiła swej działalności, ale rozłoży badania w czasie, a zarazem podda nim szczątki przedstawicieli gatunku homo sapiens odnalezione w różnych regionach świata.

 

na podstawie EurekAlert

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

apilkacja mobilna - Dentonet.pl
Historia choroby w aplikacji mobilnej? To coraz bardzie realne Lekarz

Dzięki aplikacji gromadzącej historię leczenia skróci się czas, jaki lekarz poświęca w jej trakcie na wypełnienie dokumentów i wstępny wywiad. Umożliwi to poświęcenie czasu na leczenie chorego. Jednocześnie szacuje się, że do 2022 r. urządzenia i roz...

Olident 1
Nominacji nie było, ale Oskar już jest! Historia filmowego Olidentu Lekarz

Minęło sporo czasu nim pomysł stworzenia tych wyjątkowych filmów instruktażowych zmienił się w konkretne działanie. Sama koncepcja też przechodziła swoje metamorfozy. I bardzo dobrze, bo w efekcie powstało 19 wartościowych filmów, które są już tłumac...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji