Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Historia zawarta w skamieniałych bakteriach

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Historia zawarta w skamieniałych bakteriach

Historia zawarta w skamieniałych bakteriach

Jak ewoluowała dieta człowieka od czasów prehistorycznych do dnia dzisiejszego?

Wiele na ten temat mówi analiza DNA skamieniałych bakterii odkrytych na uzębieniu naszych praprzodków – informuje portal EurekAlert.

Grupa badaczy z Centrum Badań nad DNA Uniwersytetu w Adelajdzie opublikowała właśnie wyniki takich badań w piśmie Nature Genetics. Ich pracę wspierali brytyjscy badacze, m.in. archeolodzy z Uniwersytetu w Aberdeen.

– To pierwszy zapis tego, jak ewolucja człowieka przez 7500 lat wywierała wpływ na bakterie, które nosimy w organizmie i jakie to miało konsekwencje dla zdrowia człowieka – mówi kierujący badaniami prof. Alan Cooper.

– Bakterie, które występują obecnie w jamie ustnej człowieka, są mniej zróżnicowane niż u naszego praszczura i uważa się, że przyczynia się to do występowania (chronicznych i innych) chorób u człowieka ery postindustrialnej – dodaje.

Naukowcy pobrali próbki płytki nazębnej z 34 skamieniałych szkieletów ludzi żyjących wiele wieków temu w północnej Europie i wyodrębnili z nich DNA. Następnie analizowali zmiany zachodzące u poszczególnych osób żyjących od czasów, gdy człowiek zajmował się zbieractwem i polowaniami, poprzez epokę brązu i średniowiecze.

– Płytka nazębna jest jedynym, łatwo dostępnym źródłem informacji o zachowanych ludzkich bakteriach – powiedziała uczestnicząca w badaniach dr Christina Adler.

– Genetyczna analizy płytki może stworzyć nowe, mocne narzędzie umożliwiające analizę diety człowieka, zmian jego stanu zdrowia oraz ewolucji patogenów w jamie ustnej. I to od najdawniejszych czasów – dodaje.

Prof. Cooper z kolei podkreśla, że zestaw bakterii w jamie ustnej zmienił się radykalnie w momencie wprowadzenia rolnictwa i kolejny raz około 150 lat temu, czyli w czasie rewolucji przemysłowej, gdy w naszej diecie pojawił się przetworzony cukier i mąka. Wtedy też drastycznie zmniejszyła się różnorodność bakterii znajdujących w jamie ustnej i po raz pierwszy znaleziono szczepy bakterii powodujących próchnicę.

Jak informuje EurekAlert, grupa badawcza nie zawiesiła swej działalności, ale rozłoży badania w czasie, a zarazem podda nim szczątki przedstawicieli gatunku homo sapiens odnalezione w różnych regionach świata.

 

na podstawie EurekAlert

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

"Scientific Reports": życie człowieka zapisane… w zębach Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku przeanalizowali budowę i skład zębów 15 chętnych osób. Okazało się, że można z nich wyczytać wiele informacji o życiu każdego pacjenta – informuje "Scientific Reports". Według naukowców z New York University, z ...

próchnica wśród dzieci - Dentonet.pl
Grzyby bytujące w jamie ustnej a występowanie próchnicy u dzieci Lekarz

Chociaż próchnicy można w większości przypadków zapobiegać, pozostaje ona jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się. Nieleczone ubytki są nie tylko źródłem bólu, ale mogą też negatywn...

Homo antecessor - Dentonet.pl
Ząb sprzed 800 tys. lat należały do przodka Homo sapiens? Lekarz

Informacje genetyczne pozyskane dzięki badaniu zęba liczącego 800 tys. lat obaliły teorię, że Homo antecessor jest brakującym ogniwem łańcucha, którego ostatnim elementem jest współczesny człowiek. Wyniki analiz na ten temat opublikowano na początku ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
rak wątroby - Dentonet.pl
Zły stan zdrowia jamy ustnej zwiększa ryzyko raka wątroby Lekarz

Zły stan zdrowia jamy ustnej aż o 75% zwiększa ryzyko zachorowania na raka wątrobowokomórkowego – najczęstszą odmianę raka wątroby. Takie wnioski wyciągnęli badacze z Queen’s University Belfast po analizie danych dotyczących 469 tys. mieszkańców Wiel...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres