Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Historia szczoteczki do zębów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Historia szczoteczki do zębów

"Kubek, pasta, szczotka, ciepła woda…tak się zaczyna wielka przygoda…" Ale jakie były początki higieny jamy ustnej u zarania dziejów? Może nam wydać się to nieco dziwne, ale już 3500 lat przed Chrystusem w Babilonii używano przyrządu stanowiącego swoisty rodzaj szczoteczki do zębów.
 

 

Mianowicie był nią patyk świeżo zerwanej gałązki rozgryziony u swojego jednego końca i tworzący wówczas rodzaj drewnianego pędzelka (co m.in. opisuje Ryszard Kapuściński jako wciąż aktualny środek czystości stosowany przez mieszkańców odległych krain afrykańskich).
 

 

Ewolucja szczoteczki z czasem uzbroiła ją w ostre zakończenie po przeciwnej stronie rozgryzionego końca, jako wykałaczkę usuwającą resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych.
 

 

We wczesnych podaniach chińskich (z 1600 r. p.n.e.) znajdujemy wzmianki o stosowaniu w powyższym celu gałązek szczególnie dobranych drzew o właściwościach aromatycznych, bakteriobójczych i odświeżających jamę ustną.
 

 

Pierwsza zaopatrzona we włosie szczoteczka została wyprodukowana w Anglii przez niejakiego William Addisa, a jego pomysł pochwycony przez następców i wdrożony do produkucji na szeroką skalę.

Wykorzystywano do tego celu kości bydlęce jako rękojeść z naturalnym włosiem umocowanym za pomocą małych drucików w wywierconych dziurkach. Włosie pozyskiwano początkowo ze szczeciny świńskiej, szczególnie dzików zamieszkujących zimne strefy klimatyczne takie jak Syberia czy Chiny.
 

 

Około roku 1800 roku szczoteczki z włosiem były już w powszechnym użytku zarówno w Europie jak i w Japonii.
 

W 1885 roku ruszyła sprzedaż "profilaktycznych" szczoteczek do zębów w USA. Przyjęły one wówczas postać trójrzędowych pęczków włosia osadzonych w profilowanej główce.
 

Nie oznacza to jednak, że to Amerykanie byli pionierami w dziedzinie szczoteczki do zębów i krzewicielami higieny jamy ustnej. Wyobraźcie sobie, Drodzy Czytelnicy, że Amerykanie nie myli zębów aż do czasów II wojny światowej kiedy to żołnierze przywieźli z armii wymuszony nawyk szczotkowania!
 

 

Wraz z postępem technologii włosie naturalne zastąpione zostało włosiem syntetycznym np. nylonowym, następnie wprowadzono szczoteczki elektryczne, których zadaniem była symulacja naturalnie wykonywanych ruchów przez użytkownika. Pierwsza elektroniczna szczoteczka została wyprodukowana w Szwecji.
 

 

W dobie wyścigów koncernów farmaceutycznych o klienta mamy możliwość nieograniczonego wyboru form, kolorów, rodzajów szczoteczek …i korzystajmy z tego ciesząc się, że nie musimy szorować zębów patykiem lub jakże traumatyczną dla dziąseł szczeciną dzika.

 

 

inf.wł.


 

 

Zobacz również: www.sonicare.pl


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mycie zębów - Dentonet.pl
Ekologiczne pastylki zamiast tradycyjnej pasty do zębów? Asysta

Coraz większą popularnością wśród pacjentów cieszą się pastylki do mycia zębów, które mają zastąpić tradycyjną pastę. Sięgają po nie zwłaszcza osoby, dla których liczy się ekologiczny tryb życia. Pastylki do mycia zębów nie są co prawda dostępne w p...

pasta do zębów - Dentonet.pl
Lipno: ukradł pastę do zębów, wpadł… z narkotykami Lekarz

Policjanci z Lipna przyjęli zawiadomienie o kradzieży w sklepie dwóch kartonów pasty do zębów. Po ustaleniu adresu sprawcy, funkcjonariusze udali się do mieszkania podejrzewanego, aby dokonać przeszukania. Złodziej zdążył już upłynnić ukradziony towa...

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

ROZWIŃ WIĘCEJ
sterylizator do szczoteczek - Dentonet.pl
Powstał domowy sterylizator do szczoteczek do zębów Asysta

Marka Oclean zaprezentowała swój pierwszy domowy sterylizator do szczoteczek do zębów. Można go kupić w serwisie Aliexpress. Urządzenie ma wymiary 12,1 x 6,7 x 5,6 cm, a jego obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego. We wnętrzu sterylizatora z...

Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zębów do zadań specjalnych - co wybrać? Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres