Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Historia neandertalczyka zapisana w zębie

Publikacja:

Historia neandertalczyka zapisana w zębie

Po neandertalczykach do dzisiejszych czasów dotrwały skamieniałości i bardzo dużo pytań.
 

Kim byli przedstawiciele tego gatunku?
 

 

Czy Homo sapiens doprowadził do ich wyginięcia, czy może doszło do krzyżowania się i współcześni ludzie noszą w sobie neandertalskie geny?
 

 

Dyskusja ciągle trwa, ale kolejne dowody potwierdzają, że neandertalczycy to zupełnie odrębna gałąź w ewolucji, znacznie różniąca się od innych hominidów.
 

 

Najnowszy numer "Nature" publikuje wyniki badań Fernando Ramireza Rozzi i Jose Maria de Castro, którzy przeprowadzili analizę szkliwa z siekaczy i kłów różnych gatunków Homo.


 

Okazało się, że neandertalczyków cechował niezwykle szybki rozwój – gatunek ten osiągał pełną dojrzałość najprawdopodobniej już w wieku 15 lat.
 

 

Wyniki te zaskakują, ponieważ powiększenie mózgu wiąże się ze spowolnieniem rozwoju, a neandertalczycy mieli największe mózgi ze wszystkich człowiekowatych. To zapewne wiązało się z szybką przemianą materii, bardzo kaloryczną dietą i wysoką śmiertelnością.
 

 

Neandertalczyków można więc uznać za dobrze przystosowanych do panującego wówczas chłodnego klimatu, mało jednak odpornych na zmiany.

Te cechy są na tyle odmienne od naszych, że oba gatunki człowieka – Homo sapiens i Homo neanderthalensis – prawdopodobnie nie mogły się krzyżować.

 

 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Piotr Puchała - Dentonet.pl
Jak rozmawiać z pacjentem o złamanym narzędziu w jego zębie? Lekarz

Do lek. dent. Piotra Puchały przyjeżdżają pacjenci z całej Polski, kierowani przez innych lekarzy na procedurę usunięcia złamanego narzędzia w kanale podczas leczenia endodontycznego. - Jesteśmy w stanie większość narzędzi usunąć - mówi w rozmowie z ...

zeby
Krótka historia zastosowania kokainy w stomatologii Lekarz

Kokaina, inaczej metylobenzoiloekgonina, to pobudzający, a zarazem silnie uzależniający psychicznie organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów. Znana od tysięcy lat, a od drugiej połowy XIX wieku jest stosowana w medycynie, w tym także – przez p...