Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku 0-2 lata

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku 0-2 lata

Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku 0-2 lata

Czy i jak należy czyścić pierwsze wyrzynające się ząbki?

Pierwsze wyrzynające się ząbki należy czyścić koniecznie, zwłaszcza z tego względu, że nie są one jeszcze w pełni zmineralizowane, a zatem są bardzo podatne na próchnicę. Dlatego stomatolodzy zalecają rozpoczęcie higieny jamy ustnej u dziecka jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Bezzębne dziąsła niemowlęcia należy przemyć jałowym gazikiem (do kupienia w aptece), który zwilża się w letniej, przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Gazik najwygodniej jest rozłożyć i nawinąć na palec wskazujący. W ten sposób myje się po każdym posiłku pierwsze ząbki mleczne, pamiętając, aby wycierać je zarówno od strony warg, jak i języka. Najważniejsze jest czyszczenie jamy ustnej przed nocnym spaniem.

Od kiedy dzieci mogą myć zęby szczoteczką?

Około I. roku życia można wprowadzić delikatne szczotkowanie zębów. W tym czasie wyrzynają się zęby boczne, które posiadają bruzdy i guzki. Takie zęby można dokładnie wyczyścić jedynie szczoteczką. Zęby dziecku należy szczotkować dwa razy dziennie, a zwłaszcza po ostatnim wieczornym posiłku. Nadal należy jednocześnie przecierać dziecku zęby gazikiem (po pozostałych posiłkach).
Rocznym dzieciom można pozwolić na próby samodzielnego szczotkowania zębów bez użycia pasty. Należy je jednak traktować jako zabawę i oswajanie się z myciem zębów, a nie ich pełną higienę. Warto jednak oswajać dziecko ze szczoteczką i pokazywać mu, do czego ona służy (do czyszczenia ząbków, a nie innych części ciała), że nie należy jej gryźć, ssać czy rzuć. Jednak małe dziecko może używać szczoteczki jedynie pod opieką dorosłych.

Jaka szczoteczka jest odpowiednia dla dzieci w wieku do dwóch lat i czym należy się kierować przy jej zakupie?

Szczoteczka dla najmłodszych dzieci powinna być bezpieczna (mieć zaokrąglone krawędzie, zwłaszcza główkę, odpowiednią wielkość, być raczej mała) i posiadać szeroki, antypoślizgowy uchwyt wygodny dla rączki malucha i dla ręki rodzica, jak również mieć miękkie włosie o zaokrąglonych końcach.
Ważne jest, by była ona kolorowa i przyciągała uwagę dziecka a przez to zachęcała je do jej używania. Przy zakupie należy również zwrócić uwagę, czy jest szczelnie i higienicznie zapakowana.

Od kiedy można czyścić zęby dzieci pastą do zębów i jak ją odpowiednio dobrać?

Do niedawna przeważał pogląd, że pastę do zębów bez fluoru należy wprowadzać u dzieci 3-4 letnich, a pastę z niskim stężeniem fluoru dopiero wtedy, gdy dzieci potrafią płukać jamę ustną. Obecnie jednak preferuje się wcześniejsze wprowadzenie pasty z fluorem o wyższym stężeniu nawet u dzieci po I roku życia. Wynika to z faktu, że dopiero pasta o wyższym stężeniu fluoru gwarantuje jego profilaktyczny wpływ na zęby, a przez to dodatkowo zabezpiecza delikatne dziecięce ząbki przed próchnicą.

Stosując pastę z fluorem u maluchów należy przestrzegać pewnych zasad:
– nakładać niewielką ilość pasty (u dzieci, które nie potrafią płukać, ilość ta nie powinna być większa niż wielkość paznokcia najmniejszego paluszka dziecka);
– wcierać pastę we włosie szczotki, aby dziecko jej nie połykało. Niektóre szczoteczki dziecięce mają specjalnie zaznaczony na włosiu obszar, który pokazuje ilość pasty, jaką można nałożyć;
– po szczotkowaniu należy zetrzeć z zębów dziecka resztki pasty wilgotnym gazikiem.
Należy również pilnować, by dziecko nie ssało szczoteczki z pastą. Małe dzieci nie powinny jej w ogóle używać bez nadzoru dorosłych.

Kiedy dziecko powinno pójść na pierwszą wizytę do stomatologa?
Po pojawieniu się pierwszych ząbków dobrze jest by Giant Savings”>zaprowadzić dziecko do dziecięcego stomatologa. Podczas wizyty sprawdzi on stan jamy ustnej, ale także udzieli wskazówek odnośnie prawidłowej higieny i diety.
Pierwsze ubytki próchnicowe pojawiają się u niespełna rocznych dzieci i mogą przybrać postać bardzo szybko postępującej próchnicy (tzw. wczesnej). Dlatego każde dziecko po skończeniu I roku życia powinno już być przebadane w gabinecie stomatologicznym. U dzieci w tym wieku można rozpocząć profilaktykę fluorową. Wczesny i niepołączony z bólem kontakt dziecka ze stomatologiem wpłynie na lepszy stan jego zębów w przyszłości i zapobiegnie powstaniu u niego lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Zachęcamy także do przeczytania:
Higiena jamy ustnej u dzieci od 2-5 lat

 

BZ

Źródło: "W trosce o Twój uśmiech i zdrowie"


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zębów do zadań specjalnych - co wybrać? Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest tak ważna? Pacjent

Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdanie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres