Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Higiena jamy ustnej u dzieci od 2-5 lat

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Higiena jamy ustnej u dzieci od 2-5 lat

Higiena jamy ustnej u dzieci od 2-5 lat

W jaki sposób zachęcić dzieci do mycia zębów?
Jeśli dziecko było wcześniej przyzwyczajone do codziennej higieny jamy ustnej, nie powinniśmy mieć problemów w tym względzie. Na pewno wskazane jest, aby motywować dziecko poprzez wyjaśnianie mu, dlaczego warto dbać o zęby. Np. że jest to ochrona przed szkodliwymi bakteriami. Oczywiście – należy przy tym używać języka zrozumiałego dla małego dziecka.
Na pewno dla przedszkolaków bardzo ważny jest przykład ze strony dorosłych – by widziały, jak rodzice myją zęby i troszczą się o higienę jamy ustnej. Warto również pamiętać o konsekwencji i systematyczności, nie odpuszczać dzieciom wykonywania tej czynności. Na pewnym etapie pomocne może się okazać włączanie codziennego mycia zębów w zabawę – można to robić np. przy ulubionej muzyce dziecka.

Jak dobrać właściwą szczoteczkę do zębów?
Dla starszych dzieci powinna mieć ona włosie różnej długości, które ułatwiają czyszczenie trudno dostępnych miejsc na zębach bocznych oraz być dostosowane wielkością i kształtem do wieku dziecka. Jej pożądane cechy to: mała główka, szerszy, ale niezbyt gruby uchwyt, aby nie ślizgał się w rączce dziecka. Na pewno zachęcająco podziałają na dzieci kolorowe obrazki zdobiące szczoteczkę.

Od kiedy dzieci mogą myć zęby samodzielnie?
Przyjmuje się, że do 5-6 roku życia dzieci powinny szczotkować zęby pod opieką rodziców. Jednak ich rola jest w tym względzie jedynie pomocnicza. Dzieci w tym wieku nabierają już wystarczającą sprawność manualną i mogą dodatkowo uczyć się technik szczotkowania zębów. Z drugiej strony – niektórzy są zdania, że dzieci należy nadzorować, czy prawidłowo myją zęby nawet do 11. roku życia.

Jakie techniki szczotkowania powinny stosować dzieci w tym wieku?
Dla dzieci w wieku przedszkolnym zalecane są dwie techniki mycia zębów:
1. metoda szorowania (najprostsza)
2. metoda ruchów okrężnych.
Przed szczotkowaniem dziecko powinno wypłukać usta. Najpierw należy umyć zewnętrzną powierzchnię zębów (od tylnych do przednich). Odnośnie pierwszej techniki – należy zęby szorować poziomymi, prostymi ruchami. Odnośnie drugiej – wykonując ruchy okrężne w taki sposób jak przy rysowaniu kółek. Następnie – przy obu metodach postępuje się tak samo – przy szeroko otwartych ustach szczotkuje się powierzchnie wewnętrzne zębów, wykonując przy tym ruchy wymiatające w kierunku od dziąseł, oddzielnie dla zębów górnych i dolnych. Na koniec szczotkuje się okrężnymi ruchami powierzchnie żujące zębów.

Jaka ilość pasty jest odpowiednia dla dzieci w tym wieku?
Jeśli dziecko nie umie wypłukać jamy ustnej – pastę dozujemy tak, jak w przypadku młodszych dzieci (0-2 lata). Dzieciom, które opanowały już płukanie buzi – nakładamy ilość pasty o objętości małego ziarna grochu we włosie szczoteczki. Na pewno jest pomocne, jeśli na włosiu szczoteczki znajduje się wskaźnik ilości pasty.

Jak długo i jak często dzieci powinny szczotkować zęby?
Dzieci powinny mieć szczotkowane zęby (samodzielnie lub przed dorosłego opiekuna) przez ok. 2-3 min. co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Najważniejsze jest wieczorne mycie zębów, po którym nie powinny one już nic jeść i pić (za wyjątkiem niegazowanej wody).

Kiedy najlepiej zaprowadzić dziecko do ortodonty?
Około 3. roku życia, kiedy ma już wyrżnięte wszystkie zęby mleczne. Jeśli ortodonta nie stwierdzi zaburzeń zgryzu, to następna wizyta jest wskazana, gdy dziecko będzie już miało cztery siekacze stałe górne i dolne (tzw. jedynki i dwójki) – a zatem ok. 8 roku życia.

Zachęcamy także do przeczytania:
"Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku 0-2 lat"

"Ciąża a przyszłe uzębienie dziecka"

BZ

Źródło: "W trosce o Twój uśmiech & zdrowie"


POWIĄZANE ARTYKUŁY

płyn przeciw grzybicy - Dentonet.pl
Jak płyny do płukania jamy ustnej zwalczają koronawirusa Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff przechodzą do kolejnego etapu badań nad skutecznością płynów do płukania jamy ustnej w walce z koronawirusem. Na początku 2021 r. ruszą badania kliniczne. Przypomnijmy – już w maju br. multidyscyplinarny zespół nauk...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Rak jamy ustnej? 65% mniej skierowań na badania Lekarz

W Zjednoczonym Królestwie za sprawą wspólnych działań Fundacji Raka Jamy Ustnej (MCF) oraz Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Stomatologicznego (BDHF) w listopadzie obchodzony jest już od lat Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej. W tym roku działania te wy...

higiena jamy ustnej w ciąży - Dentonet.pl
Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży i u noworodka Asysta

3 października w Łodzi odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Przypominamy więc najważniejsze wiadomości dotyczące roli higieny jamy ustnej w ciąży i u noworodka, o czym w krótkim wywiadzie o...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dziąsła - Dentonet.pl
Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na układ krążenia Lekarz

Z badania wykonanego w 2018 r. podczas akcji „Po Pierwsze Zdrowie” przez prof. dr hab. Renatę Górską wynika, że 5% ankietowanych nie myje zębów w ogóle, a 15% robi to raz w tygodniu. Przekłada się to na konkretne dolegliwości: 8 na 10 osób w wieku 35...

Zła higiena jamy ustnej to trudniejsza walka z SARS-CoV-2 Lekarz

Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców wykazało, że niedostateczna higiena jamy ustnej może być przyczyną wydłużonego czasu usuwania wirusa SARS-CoV-2 z organizmu pacjenta. Autorzy zaobserwowali, że u pacjentów zaniedbujących higienę jamy ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres