Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Głodowa śmierć więźnia

Publikacja:
Głodowa śmierć więźnia

Głodowa śmierć więźnia

O sprawie tej pisaliśmy pod koniec stycznia („Czy lekarz stomatolog zostanie uniewinniona w sprawie śmierci więźnia?”). Dotyczyła ona obywatela Rumunii Claudiu Crulica, który trafił do więzienia jako podejrzany o kradzież dokumentów i pieniędzy z bankomatu. Aresztant na skutek tego podjął głodówkę, która doprowadziła do jego śmierci (zapalenie mięśnia sercowego i płuc przyczyniły się do wielonarządowej niewydolności organizmu).

Troje lekarzy zostało z tego tytułu oskarżonych o zaniedbania, które – zdaniem prokuratora – przyczyniły się do śmierci więźnia, m.in. nie wystąpili oni w odpowiednim momencie o zgodę na przymusowe leczenie Claudiu Crulica. W maju ub. dwoje z lekarzy zostało skazanych na kary po osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Trzecia osoba została uniewinniona, ponieważ z uwagi na fakt, że jest stomatologiem – zdaniem sądu – nie miała wystarczających kompetencji, by ocenić faktyczny stan zdrowia więźnia. Jednakże prokurator wniósł apelację od tego wyroku, ponieważ – jak twierdzi – wiedziała ona, w jakim stanie jest skazany, a jednak nie podjęła stosownych działań, by ratować jego życie. Z drugiej strony – apelację wniósł także obrońca dwójki pozostałych lekarzy, by zostali oni uniewinnieni. Właśnie wznowiono proces w tej sprawie.

BZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

USA - Dentonet.pl
USA: Organizacje stomatologów potępiają śmierć G. Floyda Lekarz

Śmierć Afroamerykanina, 46-letniego George'a Floyda podczas interwencji policji w Minneapolis, odbiła się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych, a następnie w wielu państwach świata (także w Polsce), gdzie zorganizowano protesty pod hasłem Black Liv...