Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Gingiwektomia

Publikacja:
Gingiwektomia

Gingiwektomia

Gingiwektomia to zabieg z zakresu chirurgii periodontologicznej polegający na usunięciu nadmiernie rozrośniętej tkanki dziąseł. Gingiwektomia może być elementem leczenia np. przerostowego zapalenia dziąseł, przygotowaniem lub uzupełnieniem zabiegów protetycznych, implantologicznych oraz estetycznych.

Gingiwektomia to zabieg polegający na usunięciu nadmiernie rozrośniętej tkanki dziąseł, która zbytnio nachodzi na koronę zęba. U niektórych pacjentów jest to stan naturalny, związany z indywidualnymi predyspozycjami genetycznymi – mówimy wówczas o tzw. uśmiechu dziąsłowym. Przerost dziąseł może jednak mieć także podłoże patologiczne i być efektem np. zaburzeń hormonalnych, powikłaniem niektórych chorób ogólnoustrojowych albo skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, w tym przeciwpadaczkowych (głównie fenytoiny), immunosupresyjnych (m.in. cyklosporyny A) oraz blokerów kanału wapniowego (np. nifedypiny). Bez względu na podłoże, przerost dziąseł zawsze niesie ze sobą ryzyko np. rozwoju zaburzeń okluzji albo utrudnionej higieny jamy ustnej, co z kolei jest czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się u pacjenta próchnicy i stanów zapalnych przyzębia.

Gingiwektomia – konwencjonalna lub laserowa

We wszystkich tych sytuacjach jedną z metod leczenia jest gingiwektomia, czyli chirurgiczne usunięcie nadmiaru przerośniętych tkanek. Zabieg może być wykonany tradycyjną metodą chirurgiczną (z zastosowaniem skalpela) lub laserowo. Różnego rodzaju badania i obserwacje dowiodły, że gingiwektomia laserowa w porównaniu do konwencjonalnej pozwala na ograniczenie krwawienia okołozabiegowego (energia lasera od razu zamyka naczynia krwionośne, co zmniejsza krwawienie i poprawia widoczność pola zabiegowego), ograniczenie obrzęku i dolegliwości bólowych po zabiegu, a także – prawdopodobnie – spowalnia nawroty rozrostu dziąseł w sytuacjach, gdy ma ono charakter przewlekły i nawracający.

Gingiwektomia – wskazania

Wśród głównych wskazań do przeprowadzenia zabiegu gingiwektomii zalicza się:

• patologiczny przerost dziąseł, np. o podłożu hormonalnym, ogólnoustrojowym lub polekowym,

• przygotowanie lub uzupełnienie leczenia implantologicznego i/lub protetycznego,

• uzupełnienie zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, np. z zastosowaniem licówek.

Gingiwektomia – przebieg i zalecenia pozabiegowe

Gingiwektomia to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym – dzięki temu jest bezbolesny i nie powoduje u pacjenta dyskomfortu. W jego trakcie lekarz usuwa nadmiar rozrośniętej tkanki dziąseł przy użyciu skalpela lub wiązki energii emitowanej przez laser, a na koniec zakładane są szwy (samorozpuszczalne lub zwykłe, do usunięcia przez dentystę po 7-10 dniach).

Po gingiwektomii można w zasadzie od razu wrócić do normalnych aktywności, choć należy pamiętać, że okolice zabiegu mogą być przez kilka dni opuchnięte i obolałe. Przez określony czas (kilka godzin po zabiegu) nie wolno w ogóle jeść ani pić, a następnie przez około tydzień należy stosować dietę płynną lub półpłynną, unikać potraw gorących, kwaśnych i pikantnych, a także produktów wymagających intensywnego gryzienia. Dla złagodzenia dolegliwości można np. stosować zimne okłady i delikatnie płukać jamę ustną płukanką o działaniu przeciwbólowym i przeciwbakteryjnym. Trzeba też pamiętać o higienie jamy ustnej, przy czym należy zaopatrzyć się w bardzo miękką, delikatną szczoteczkę i uważać, by podczas mycia zębów nie uszkodzić gojącej się rany.

Gingiwektomia to podstawowa metoda leczenia patologicznego przerostu dziąseł, a także niekiedy nieodzowny element leczenia implantologicznego, protetycznego i estetycznego. Pozwala poprawić wygląd uśmiechu, zlikwidować tzw. uśmiech dziąsłowy oraz uwydatnić ładne, zdrowe korony zębów.