Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

NRL: co dalej z finansowaniem publicznej stomatologii?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
NRL: co dalej z finansowaniem publicznej stomatologii?

NRL: co dalej z finansowaniem publicznej stomatologii?

W związku z interpelacjami, które piszą do ministra zdrowia posłowie zaniepokojeni planowanym obniżeniem wydatków na publiczną stomatologię w przyszłym roku, wiceprezes NIL Andrzej Cisło wystosował do parlamentarzystów pismo, w którym określił kierunek, w jakim powinna iść debata publiczna w tej sprawie.

Przypomnijmy – według planu NFZ-u, w 2019 r. na leczenie stomatologiczne ma zostać przeznaczone 1,847 mld zł lub 1,908 mld zł po uruchomieniu tzw. rezerwy migracyjnej. Oznacza to, że przyszłym roku realne nakłady na publiczną stomatologię spadną kolejno o 5,83% i 2,47% w porównaniu do roku bieżącego. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule -> https://dentonet.pl/mniej-pieniedzy-na-stomatologie/.

Wzbudziło to zainteresowanie parlamentarzystów, którzy w interpelacjach do ministra zdrowia pytali o powody takiej decyzji. O interpelacjach poselskich informowaliśmy wielokrotnie, m.in. w artykule -> https://dentonet.pl/pytania-o-naklady-stomatologie/.

NIL chce nadać kierunek debacie publicznej

nakłady na służbę zdrowia - Dentonet.plW związku z interpelacjami pismo do parlamentarzystów wystosował wiceprezes NRL Andrzej Cisło, który określił kierunek, w jakim powinna iść debata publiczna w tej sprawie. – Stomatologia jest zadziwiającym przykładem, jak gałąź opieki medycznej decydująca w tak dużym stopniu o jakości życia nie może doczekać się należytej uwagi. Jest też chyba dowodem wpływu jakości debaty publicznej na efektywność przyjmowanych ostatecznie rozwiązań. W prowadzonej kampanii, również wśród parlamentarzystów, Naczelna Izba Lekarska będzie wskazywała na obiektywne czynniki uniemożliwiające dekretowanie zaplanowanych odgórnie celów (np. liczby gabinetów w szkołach) i na znaczenie stabilności polityki władz publicznych dla wzrostu zaangażowania większej liczby lekarzy dentystów w najbardziej strategiczne obszary stomatologii – podkreślił wiceprezes samorządu.

NIL oczywiście pisał do szefostwa NFZ-u w sprawie planu finansowego na 2019 rok – odpowiedź dotyczącą nakładów na leczenie stomatologiczne liczyła… siedem wersów. – Fundusz zdaje się upatrywać przyczyn niezwiększania przez 10 lat kwoty przeznaczanej na leczenie stomatologiczne w poziomie niewykonania planu finansowego w tej części i podaje kwoty niewykonania. Tyle, że kwoty te stanowią (odrzuciwszy wartości skrajne) od 1% do 2,6 % budżetu stomatologicznego kolejnych planów finansowych. Nie jest to merytoryczne odniesienie się do zasygnalizowanego problemu i w ten sposób rozwiązania problemów stomatologii nie przybliżymy – dodał Andrzej Cisło.

Dentobusy nie rozwiązują problemu

Zdaniem wiceszefa samorządu, problemu wyrównania dostępu do opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą nie rozwiążę program oparty na 16 dentobusach, kiedy publicznych świadczeń stomatologicznych udziela 5 tysięcy placówek. – Według danych przekazanych przez ministerstwo zdrowia, w okresie 4 miesięcy w dentobusach udzielono porad 6700 dzieciom, czego nie sposób porównać do przyjęcia w ubiegłym roku w ramach świadczeń publicznych 2 mln pacjentów stomatologicznych poniżej 18 roku życia – zaznaczył.

Jak podkreślono, żaden plan władz publicznych nie powinien zakładać zdjęcia odpowiedzialności rodziców i opiekunów za zdrowie ( w tym zdrowie jamy ustnej) dzieci i młodzieży. Szkoła może i powinna pomóc w dostępie dzieci i młodzieży do leczenia, ale tam gdzie nie szkolnego gabinetu i w zakresie w jakim szkolny gabinet nie będzie w stanie zapewnić opieki wszystkim uczniom winna zaangażować do współpracy gabinety pozaszkolne posiadające kontrakt z NFZ-em, nie ograniczając z góry kręgu tych placówek. – Jak widać, publiczna opieka stomatologiczna to szerokie zagadnienie, z wieloma dotąd nieomawianymi aspektami. W imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej deklaruję chęć aktywnej współpracy przy tworzeniu rozwiązań legislacyjnych sprzyjających lepszej i efektywnej opiece – podsumował Andrzej Cisło.

– Dlaczego Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej powinien skutkować wzmożonymi działaniami tylko w jednym dniu czy miesiącu? – pyta prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent PTS.

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
NRL krytykuje wycenę publicznych świadczeń stomatologicznych Lekarz

Naczelna Rada Lekarska w specjalnym stanowisku wyraziła stanowczy sprzeciw wobec nieujęcia umów w rodzaju leczenia stomatologicznego w procesie podwyższenia wyceny poszczególnych rodzajów świadczeń finansowanych ze środków publicznych.Przypomnijmy – ...

nakłady na stomatologię - Dentonet.pl
Nakłady na publiczną stomatologię większe, ale wciąż zbyt niskie Lekarz

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Cisło wystosował do posłów z sejmowej komisji zdrowia pismo, w którym zasygnalizował konieczność pilnego podniesienia nakładów na publiczną stomatologię.Przypomnijmy – minister zdrowia Łukasz Szumowski zap...

ROZWIŃ WIĘCEJ
opieka stomatologiczna w szkołach - Dentonet.pl
Sejmowe komisje dyskutowały o opiece stomatologicznej uczniów Lekarz

3 kwietnia 2019 r. odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych komisji zdrowia oraz komisji edukacji, nauki i młodzieży. Przedmiotem obrad było rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Projekt zakłada zapewnienie równego ...

dentyści w szkołach - Dentonet.pl
Naczelna Rada Lekarska o szkolnej opiece stomatologicznej Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przedstawiło swoje uwagi do projektu ustawy o opiece medycznej nad uczniami, która zakłada m.in. objęcie uczniów leczeniem stomatologicznym.Przypomnijmy – w połowie marca br. rada ministrów przyjęła projekt ustawy ...

Andrzej Cislo
Stereotypy, które szkodzą polskiej stomatologii [film] Lekarz

Czy stomatologia publiczna jest w ogóle potrzebna, skoro tak wielu Polaków korzysta z niej w sektorze prywatnym? - Takie pytania zadawano mi nawet w Sejmie. Dane liczbowe potwierdzają natomiast, że liczba świadczeń publicznych w ostatnich latach utrz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres