Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Farmakologia

Publikacja:

Farmakologia

Co to jest AIDS i jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia się w gabinecie stomatologicznym?

Co to jest ból klasterowy?

Czy doustne środki antykoncepcyjne są szkodliwe dla jamy ustnej? Co może spowodować ich długotrwałe przyjmowanie?

Czy nieleczone zęby mogą być przyczyną choroby serca?

Co to jest AIDS i jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia się w gabinecie stomatologicznym?

AIDS jest chorobą, (ang. aquired immunodeficiency syndrome) oznacza zespół nabytych niedoborów immunologicznych. Jest to schorzenie układu immunologicznego spowodowane zakażeniem retrovirusem HIV (ang. human immunodeficiency virus). AIDS charakteryzuje się niedoborami immunologicznymi typu komórkowego, w wyniku których dochodzi do rozwijania się zakażeń wywołanych drobnoustrojami, które w warunkach normalnych nie są patogenne, do powstawania nowotworów, oraz do pojawiania się rozmaitych defektów i zaburzeń neurologicznych. Do zakażenia HIV dochodzi w wyniku kontaktu człowieka z każdym płynem ustrojowym – takim np. jak krew, nasienie czy wydzielina pochwy – w którym znajdują się zainfekowane wirusem komórki lub jest obecne zakażone wirusami osocze. Szczególnie niebezpieczny jest kontakt z krwią, bowiem w niej jest największe stężenie czynnika zakaźnego. W gabinecie stomatologicznym wszystkie narzędzia oraz sprzęt są poddawane procesowi sterylizacji lub dezynfekcji, w wyniku którego wirus HIV ulega deaktywacji. W związku z tym zarażenie wirusem HIV w warunkach gabinetu stomatologicznego jest niemożliwe. Pamiętajmy jednak, aby poinformować lekarza przed wizytą o swojej chorobie. Podstawą terapii w AIDS jest leczenie antywirusowe, skierowane przeciwko wirusowi HIV. Na razie całkowita eradykacja wirusa i pełne wyleczenie AIDS nie jest możliwe, choć prowadzone są badania mające na celu wynalezienie skutecznego leku lub szczepionki na AIDS. Trzeba pamiętać, że najważniejsza w walce z AIDS jest profilaktyka.

Co to jest ból klasterowy? Od pól roku cierpię na silne bóle głowy. Zaczynają się najczęściej nocą i trwają czasami przez cały tydzień. Neurolog zlecił wykonanie wielu specjalistycznych badań, podejrzewając guza mózgu lub tętniaka. Na szczęście badanie te wykluczyły te schorzenia. Stwierdzono więc, że jest to prawdopodobnie klasterowy ból głowy. Nigdy nie słyszałam o takim charakterze bólów. Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej o tej dolegliwości.

Klasterowy ból głowy jest spowodowany zaburzeniami naczyniowymi w obrębie głowy. Objawia się seriami silnych napadów (klasterów) występujących nawet kilka razy na dobę i trwających przez wiele dni, a bywa, że tygodni lub miesięcy. Zwykle obejmuje jedną stronę głowy, najczęściej w okolicy oka. Dolegliwości zaczynają się nagle, przeważnie nocą i równie nagle się kończą. Nie towarzyszą im żadne objawy zapowiadające (aura). Nie poznano dotąd przyczyn pojawienia się bólów klasterowych. Zaobserwowano, że może je wyzwalać wypicie alkoholu, wdychanie dymu tytoniowego, silny stres. Leczenie polega na podawaniu środków zapobiegających napadom, które zalecił neurolog.

Czy doustne środki antykoncepcyjne są szkodliwe dla jamy ustnej? Co może spowodować ich długotrwałe przyjmowanie?

Długotrwałe przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych wywołuje zaburzenia hormonalne w całym organizmie. W jamie ustnej dochodzi min. do zapalenia dziąseł spowodowanego zaburzeniem równowagi pomiędzy estrogenem a progesteronem. Dodatkowo, kobiety, które przyjmują środki antykoncepcyjne są o wiele bardziej narażone na rozwój suchego zębodołu aniżeli kobiety nie przyjmujące środków antykoncepcyjnych.

Czy nieleczone zęby mogą być przyczyną choroby serca?

Oczywiście, że tak. Szczególnie niebezpieczne są zmiany chorobowe w okolicy okołozębowej, np.: ropnie przyzębne, przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, choroby przyzębia. Gromadzące się tam bakterie i ich toksyny przedostają się do krwi, po czym mogą powodować min. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia wsierdzia, zastawek, a nawet zawał serca, czyli chwilowe niedotlenienie komórek mięśnia sercowego. Oprócz chorób serca, toksyny bakteryjne, pochodzące z nieleczonych zębów, bywają przyczyną chorób migdałków, infekcji gardła, uszu, zatok, sprzyjają wystąpieniu wrzodów żołądka, chorób stawów i nerek. W związku z tym lepiej regularnie kontrolować stan uzębienia przynajmniej co pół roku, aniżeli czekać momentu, kiedy ból zęba będzie zmuszał nas do wizyty u stomatologa. Pamiętajmy, że prawidłowa higiena jamy ustnej, regularna dieta i wizyty kontrolne spowodują, że dłużej będziemy cieszyć się zdrowiem i oczywiście pięknym uśmiechem.