Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Epidemia nadwrażliwości?

Publikacja:

Epidemia nadwrażliwości?

Wraz z rozwojem cywilizacji stajemy się coraz bardziej wrażliwi. Coraz częściej cierpimy na alergie, mamy wrażliwą skórę, włosy czy oczy oraz… wrażliwe zęby.

O ile jednak w przypadku skóry czy włosów dostępne preparaty rzeczywiście nam pomagają, o tyle w przypadku zębów niekoniecznie tak musi być. Bo walkę z nadwrażliwością zębów powinnyśmy zacząć w łazience. I nie od pasty, a od nauki szczotkowania.


 

Przejmujący ból podczas picia gorącej kawy, kwaśnego soku lub jedzenia lodów. Dyskomfort odczuwany w czasie głębszego wdechu przez usta. Zęby dotkliwie reagujące na zwykłe mycie. To najczęstsze objawy nadwrażliwości zębów, znane zresztą większości z nas.
 

Z obserwacji poznańskiego Centrum Stomatologii Orident wynika, że niemal co drugi Polak zmaga się z nadwrażliwością zębów. Okazuje się też, że większość z nas sama sobie tę dolegliwość zafundowała.


 

Ryzyko wystąpienia nadwrażliwości wzrasta z wiekiem, a nasila się między 25. a 30. rokiem życia.

Wszystko za sprawą zmniejszającej się z roku na rok grubości szkliwa, które jest naturalną barierą chroniącą zęby przed drażniącym działaniem czynników zewnętrznych.

„Oczywiście szkliwo rolę tę spełnia tylko w jednym wypadku – jeśli jest zdrowe” – wyjaśnia lekarz stomatolog, Agnieszka Szygenda, właścicielka Orident.


 

„Uszkodzone, reaguje nadwrażliwością. Niestety zły stan szkliwa, a więc i nadwrażliwość, wynikają ze złych nawyków: nieodpowiedniej diety, niedostatecznej higieny i zbyt małej świadomości stomatologicznej” – dodaje.


 

Anatomia nadwrażliwości
 

Powstawanie nadwrażliwości zębów ściśle wiąże się anatomią zęba. Ząb zbudowany jest z zębiny, we wnętrzu której znajduje się miazga (nerw) z tysiącami wypustek przechodzących kanalikami zębowymi na powierzchnię zębiny. Zdrowy ząb posiada naturalną warstwę chroniącą tę „unerwioną zębinę” – czyli szkliwo – twardą i szczelną warstwę, w 98% zmineralizowaną.

Nadwrażliwość może powstać w dwojaki sposób. Po pierwsze w sytuacji, kiedy uszkodzimy szkliwo. Uszkodzone szkliwo nie zabezpiecza zębiny, przez co dochodzi do drażnienia wypustek miazgi, co objawia się dyskomfortem. Drugim źródłem nadwrażliwości są choroby przyzębia objawiające się odsłanianiem szyjek zębowych. Odsłonięte szyjki, pozbawione ochronnej funkcji dziąseł i cementu korzeniowego, są bardzo podatne na uszkodzenie, bo tylko w 50% zmineralizowane. To dlatego zniszczenie powierzchni korzenia następuje zdecydowanie szybciej i jest bardziej bolesne niż w przypadku nadwrażliwości wynikającej z uszkodzenia szkliwa.
 

 

Ochrona (nie)doskonała
 

Zdrowe szkliwo całkowicie chroni nas przed nadwrażliwością. Problem jednak w tym, że sami – dzień po dniu – osłabiamy tę naturalną izolację. Bo nadwrażliwość zębów to dolegliwość dotykająca przede wszystkim osoby, które nie kontrolują swojej diety, tych, którzy bagatelizują niektóre dolegliwości stomatologiczne oraz tych, którzy nie potrafią prawidłowo myć zębów.

„Amatorzy kwaśnych potraw i napojów gazowanych powinni wiedzieć, że te „przysmaki” w znacznym stopniu odpowiadają za demineralizację szkliwa, która prowadzi do nadwrażliwości. Z ryzykiem wystąpienia nadwrażliwości powinny się liczyć również osoby zmagające się z chorobami przyzębia czy bruksizmem (mimowolne ścieranie zębów, np. podczas snu) czy obgryzające twarde przedmioty: ołówki, długopisy i… paznokcie. Rodzice nastolatek powinni też mieć świadomość, iż jednym z pierwszych zauważalnych objawów bulimii jest właśnie nadwrażliwość zębów (częste wymioty nie są obojętne dla szkliwa). Jednak najczęstszą przyczyną nadwrażliwości jest bez wątpienia zła technika mycia zębów.” – wyjaśnia właścicielka Orident.


 

Bolesne sygnały
 

Nadwrażliwość zębów można wyleczyć, jednak nieleczona może prowadzić do poważniejszych schorzeń, jak np. choroby miazgi. Mimo to często ją bagatelizujemy, przynajmniej w początkowym stadium rozwoju, bo… jest procesem częściowo odwracalnym.

W początkowym stadium choroby, kiedy tkanki nie są jeszcze bardzo uszkodzone, nadwrażliwość może bowiem zanikać na skutek naturalnych procesów obronnych miazgi, czyli tworzenia się tzw. zębiny wtórnej. Jeśli jednak nie zmienimy swoich nawyków i nie ustalimy z lekarzem pierwotnej przyczyny nadwrażliwości – dolegliwości wrócą.

Tymczasem z nadwrażliwością można sobie poradzić w stosunkowo prosty sposób. Często wystarczy pokryć zniszczone szkliwo i odsłoniętą zębinę profesjonalnymi preparatami na nadwrażliwość.

Preparaty powinny być dobrane zgodnie z pierwotną przyczyną nadwrażliwości: jedne działają na zniszczone szkliwo, inne są skuteczne na odsłoniętą zębinę. O ich doborze powinien jednak zdecydować lekarz.
 

Skutki nadgorliwości
 

Trzeba przyznać, że nadwrażliwość zębów to nie jest dolegliwość osób, które zębów nie myją, a raczej …nadgorliwców, którzy zapamiętale, kilka razy dziennie szorują zęby twardą szczoteczką, stosując przy tym złą technikę i zbyt mocną pastę.

A to główni winowajcy mechanicznego uszkodzenia szkliwa oraz podrażnienia, a nawet kaleczenia dziąseł prowadzącego w efekcie do odsłonięcia szyjek zębowych.

Dlatego walczmy z nadwrażliwością na dwóch frontach – w gabinetach stomatologicznych i we własnych łazienkach. Obalmy mit, że nadwrażliwość zębów to „element urody”. Nie – to choroba, której skutki mogą być dla uśmiechu zgubne. I choroba, z którą łatwo możemy sobie poradzić, jeśli odpowiednio wcześnie się za to zabierzemy.
 

Jeśli pokonamy nadwrażliwość, nie osiadajmy na laurach.

Pamiętajmy, że żadne, nawet najnowocześniejsze, „gadżety” stomatologiczne nie zastąpią prawidłowego szczotkowania, profilaktyki i profesjonalnej higienizacji (usuwanie płytki i kamienia).

Zacznijmy od opanowania prawidłowej techniki mycia zębów. A co pół roku przeprowadzajmy zabieg higienizacji zębów oraz kontrolujmy stan jamy ustnej u dentysty.

 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

pandemia koronawirusa - Dentonet.pl
"Epidemia COVID-19 może potrwać jeszcze 3-5 lat" Lekarz

Epidemia potrwa jeszcze ok. 3-5 lat. Jeśli nie zatrzymamy tworzenia nowych wariantów wirusa, to ten okres jeszcze się wydłuży – powiedziała "Rzeczpospolitej" dr Aneta Afelt z zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Zdaniem dr Afelt, jest ...

Dentonet - profilaktyka nadwrażliwości zębów
Wsparcie w leczeniu nadwrażliwości ważne w czasie pandemii Lekarz

Nadwrażliwość zębów jest problemem, który dotyka coraz większej liczby pacjentów. Przyczyny nadwrażliwości zębów bywają złożone, ale sam proces prowadzący do jej wystąpienia jest dość prosty. W zdrowym zębie - zębinę ochraniają dziąsła oraz szkliwo. ...

Morawiecki - Dentonet.pl
Epidemia koronawirusa – nowe zasady bezpieczeństwa Lekarz

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, od 10 października zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zwiększona zostanie liczba łóżek w szpitalach, a w każdym województwie powstanie szpital ko...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Repetitio est webinar
Stałe czy mleczne - o ryzyku nadwrażliwości zębów [webinar] Lekarz

Już dziś (poniedziałek 31 maja) o godz. 20:00 portal Dentonet.pl i firma GSK z marką Sensodyne zapraszają na oficjalny webinar programu edukacyjnego „Repetitio est..” – „Stałe czy mleczne – które zęby są bardziej narażone na nadwrażliwość?”, który po...

dodatek covidowy - Dentonet.pl
NFZ o dodatkach dla medyków walczących z epidemią Lekarz

Od 1 listopada 2020 r. dodatkowe wynagrodzenie w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19 przysługuje również personelowi SOR-ów, izb przyjęć, zespołów ratownictwa medycznego oraz diagnostom laboratoryjnym. Minister zdrowia kilka tygodni temu zdecy...

GSK webinar nadwrazliwosc
Czy o nadwrażliwości powiedziano już wszystko? [webinar] Lekarz

W czwartek 30 września o godz. 20:00 odbędzie się bezpłatny webinar "Nadwrażliwość – temat wyczerpany. Czy na pewno? – studium przypadków" organizowany przez firmę GSK we współpracy z portalem Dentonet.pl. Poprowadzi go lek. dent. Marta Szymańska-Sow...

epidemia koronawirusa - Dentonet.pl
Dr hab. Jarosław Drobnik: Epidemia wymyka się spod kontroli Lekarz

Epidemia wymyka się nam, o ile już się nie wymknęła, spod kontroli – ocenił dr hab. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jego zdaniem trzeba wzmocnić system testowania pacjentów i skuteczniej egze...

koronawirus - Dentonet.pl
Dentysta walczący z epidemią? Złóż oświadczenie! Lekarz

Już tylko do 10 grudnia Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie czeka na oświadczenia od swoich członków – w tym lekarzy dentystów, których nie obejmuje przymusowe skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii. Przypomnijmy – zgodnie z przyjętą niedawno ...

usługi medyczne - Dentonet.pl
Epidemia koronawirusa mocno uderza w prywatne usługi medyczne Lekarz

Ograniczenie liczby zabiegów, redukcja etatów, podniesienie cen usług oraz mniejsza liczba pacjentów to nowy krajobraz prywatnego rynku usług medycznych w okresie „odmrażania gospodarki”. Przyczyniły się to tego nie tylko wyższe koszty zabiegów, któr...