Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Endodoncja

Brak komentarzy | Publikacja:

Endodoncja

Czy moglibyście mi Państwo podać średnią cenę leczenie kanałowego?

Czy ząb po leczeniu kanałowym będzie źródłem infekcji?

Czy ząb po leczeniu kanałowym będzie martwy?

Kim jest endodonta i czym się zajmuje?

Słyszałem, że ząb po leczeniu kanałowym zmieni barwę na czarną.

Usłyszałem gdzieś opinię, że ząb leczony kanałowo w krótkim czasie będzie stracony.

Czy moglibyście mi Państwo podać średnią cenę leczenie kanałowego?

Leczenie kanałowe polega na chemo-mechanicznym opracowaniu kanału (-ów) zęba oraz jego szczelnym zamknięciu wykorzystując do tego materiały biokompatybilne (gutaperka+uszczelniacz). Ceny takiego leczenia zależą od wielu czynników, dlatego trudno nam odpowiedzieć na to pytanie. Niekiedy cała procedura leczenia wymaga kilku wizyt, a niekiedy wystarczy jedna. Duże znaczenie ma również technika oraz wykorzystane materiały. Leczenie kanałowe z użyciem nowoczesnych narzędzi mechanicznych np.: ProFile oraz rozgrzaną gutaperką będzie zdecydowanie lepsze i droższe od metod z użyciem ręcznych narzędzi kanałowych oraz tradycyjnych wypełniaczy (gutaperka+Endomathason, AH-Plus, AH26). Ceny leczenia kanałowego wahają się od 30 do 150 PLN za kanał. Zęby przednie z reguły mają jeden kanał, natomiast zęby boczne dwa, trzy lub niekiedy cztery. Są to oczywiście ceny przykładowe i orientacyjne. Jeśli gabinet ma podpisaną umowę z Kasą Chorych to leczenie kanałowe zębów przednich (od kła do kła) jest bezpłatne.

Czy ząb po leczeniu kanałowym będzie źródłem infekcji?

Nieprawda – dokładnie przeleczony ząb nie będzie źródłem infekcji i nie będzie przyczyną chorób serca, stawów czy innych chorób uprzednio przypisywanych „martwym zębom”.

Czy ząb po leczeniu kanałowym będzie martwy?

Nie, nawet ząb z martwą miazgą jest odżywiany i chroniony poprzez otaczające tkanki.

Kim jest endodonta i czym się zajmuje?

Endodonta jest lekarzem stomatologiem zajmującym się leczeniem endodontycznym, czyli kanałowym. W Polsce nie ma w programie szkolenia podyplomowego specjalizacji o profilu endodoncja. Liczne kursy organizowane przez Akademie Medyczne oraz prywatne ośrodki kształcenia po ukończeniu takiego kursu wręczają certyfikaty, które niejako uprawniają do specjalistycznego leczenia endodontycznego. W Polsce sytuacja prawna umożliwia każdemu lekarzowi stomatologowi z prawem wykonywania zawodu wykonywanie zabiegów endodontycznych.

Słyszałem, że ząb po leczeniu kanałowym zmieni barwę na czarną.

Współczesne metody leczenia nie powodują tak silnych przebarwień, jak to było w przeszłości. Ząb może ściemnieć nieznacznie, ale i to można skorygować stosując metody wybielające.

Usłyszałem gdzieś opinię, że ząb leczony kanałowo w krótkim czasie będzie stracony.

Nic podobnego. Więcej niż 90% leczonych kanałowo zębów pozostaje w jamie ustnej tak długo jak zęby naturalne. Oczywiście jak każdy ząb wymaga okresowej kontroli lekarskiej i higieny ze strony pacjenta.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkolenia z endodoncji - Dentonet.pl
“Endodoncja dziecięca nie jest łatwa”

- To bardzo duży dział stomatologii dziecięcej. Moim zdaniem, mamy dużo trudniej niż w endodoncji dorosłych - opowiada prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. ...

Piotr WUjec
Endodoncja minimalnie inwazyjna - czy to jest możliwe? Lekarz

Czy współczesna endodoncja wpisuje się w trend minimalnie inwazyjnej stomatologii? Jak odpowiadają na tę potrzebę producenci sprzętu i narzędzi endodontycznych? Na te pytania odpowiada dr n. med. Piotr Wujec, specjalista endodoncji, ale też wykładowc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji