Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Duże ilości metali w nielegalnych e-papierosach

Publikacja:
Duże ilości metali w nielegalnych e-papierosach

Duże ilości metali w nielegalnych e-papierosach

Dochodzenie przeprowadzone przez BBC News wykazało, że e-papierosy skonfiskowane uczniom jednego z angielskich college’ów zawierały poziomy ołowiu, niklu i chromu znacznie przekraczające normy obowiązujące w Zjednoczonym Królestwie. Wszystkie zestawy pochodziły z nielegalnych źródeł.

E-papierosy zostały poddane badaniom laboratoryjnym – wykazano w nich, że użytkownicy mogli wdychać kilkukrotnie więcej niż wynosi bezpieczna dzienna dawka takich metali jak ołów, chrom i nikiel.

Neurotoksyny i alergeny

Zagrożenia związane z użytkowaniem tych zestawów wyjaśnił John Britton, professor emeritus Uniwersytetu w Nottingham, a zarazem członek Royal College of Physicians Tobacco Group: – Ołów jest neurotoksyną, która upośledza rozwój mózgu, a chrom i nikiel są alergenami. Cząsteczki metali w krwiobiegu mogą powodować krzepnięcie krwi i zaostrzać choroby układu krążenia.

Inter Scientific Laboratory, laboratorium z siedzibą w Liverpoolu, współpracuje z producentami e-papierosów, aby zapewnić spełnienie wszystkich wymogów prawnych. Do laboratorium wysłano do przetestowania 18 używanych wcześniej przez uczniów e-papierosów. Okazało się, że większość dostarczonych zestawów była nielegalna i nie została przetestowana przed sprzedażą.

„Łamią wszystkie zasady dotyczące dopuszczalnych poziomów metalu”

David Lawson, współzałożyciel Inter Scientific Laboratory, skomentował tę sytuację dla BBC News: – W ciągu 15 lat testowania nigdy nie widziałem ołowiu w tego rodzaju urządzeniu. Żadne z nich nie powinno znaleźć się na rynku – łamią one wszystkie zasady dotyczące dopuszczalnych poziomów metalu.

Wśród testowanych urządzeń znalazły się tzw. highlighter vapes – e-papierosy w formie jaskrawych zakreślaczy, które młodym użytkownikom zapewniają większą dyskrecję. W badaniu wykazano, że zawierały one:

ołów – 12 µg na 1 g, czyli 2,4x więcej niż określony bezpieczny poziom,

chrom – bezpieczny poziom przekroczony 6,6x,

nikiel – bezpieczny poziom przekroczony 9,6x.

Metale w liquidzie

Początkowo sądzono, że metale pochodzą z elementu grzejnego, jednak przeprowadzone testy wykazały, że znajdują się one w samym liquidzie. Wśród znalezionych substancji były karbonyle. Gdy e-ciecz nagrzewa się, związki karbonylowe ulegają rozkładowi do substancji chemicznych, takich jak formaldehyd i aldehyd octowy (znajdują się one także w dymie papierosowym). Test wykazał, że testowane e-papierosy zawierały co najmniej 10-krotnie wyższy ich poziom, niektóre z nich nawet wyższe niż tradycyjne papierosy.

Prof. Britton powiedział: – Związki karbonylowe są łagodnie rakotwórcze, więc przy długotrwałym stosowaniu zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór, ale w legalnych produktach poziomy wszystkich tych substancji są niezwykle niskie, więc ryzyko dla użytkownika przez całe życie jest znikome.

Producenci muszą przestrzegać obowiązujących w Wielkiej Brytanii przepisów dotyczących składników, opakowań i marketingu, muszą też być zarejestrowani w Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA). Jednak, jak podano, organ regulacyjny nie jest zobowiązany do sprawdzania oświadczeń zawartych w dokumentacji i nie ma uprawnień do badania niezarejestrowanych produktów.

Jaka jest rola lekarza stomatologa jako lekarza pierwszego kontaktu w walce z nałogiem nikotynizmu? Co lekarz zrobić może, a wręcz powinien? Mówi prof. Tomasz Konopka.

T.H.

źródło: https://www.the-dentist.co.uk/content/news/dangerous-levels-of-lead-and-nickel-found-in-illegal-vapes


POWIĄZANE ARTYKUŁY

techniki dentystyczne
GUMed: duże zainteresowanie studiami z technik dentystycznych Lekarz

238 kandydatów – czyli blisko 8 osób na miejsce – rekrutowało na studia na kierunku techniki dentystyczne prowadzone przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Gdański Uniwersytet Medyczny poinformował o wynikach rekrutacji na osiem kierunków studiów I sto...

dentysta - Dentonet.pl
Kalifornia – wciąż duże różnice w dostępie do stomatologa Lekarz

Kalifornia to najludniejszy (39,7 miliona), a przy tym piąty najzamożniejszy stan USA. To stolica amerykańskiego przemysłu filmowego (aglomeracja Los Angeles) i światowe centrum nowych technologii (Dolina Krzemowa w sąsiedztwie San Francisco). Ale to...

RTG
UK: Izba Lordów o RTG zębów u nielegalnych imigrantów Lekarz

Wyższa izba brytyjskiego parlamentu, w której zasiada 92 przedstawicieli rodów arystokratycznych, debatowała w ostatnich dniach nad możliwym wykorzystaniem stomatologicznych zdjęć rentgenowskich jako metody określania wieku młodocianych nielegalnych ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
USA
Stan USA a stan zdrowia jamy ustnej - są duże dysproporcje Lekarz

Nikogo nie trzeba przekonywać, że stan zdrowia jamy ustnej zależny jest od wielu czynników – począwszy od dostępu do fluorowanej wody, przez poziom świadomości zdrowotnej mieszkańców, a skończywszy na zasobności ich portfeli. W USA przeprowadzono w o...