Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Czy to prawda, że aparat…

Publikacja:
Czy to prawda, że aparat…

Czy to prawda, że aparat…

Czy to prawda, że aparat ortodontyczny:

– …może być stosowany u osób dorosłych?

Prawda! Obecnie blisko 40 proc. pacjentów noszących aparaty stałe to ludzie dorośli. Aparatem stałym można (i trzeba) korygować wady zgryzu u osób młodych, w pełni sił, a nawet starszych.
Nie tylko zresztą ze względów estetycznych. Dość często przyczyną wizyty u ortodonty jest skierowanie stomatologa przygotowującego pacjenta do prac protetycznych bądź wszczepienia implantów.

…wymaga specjalnych zabiegów higienicznych?

Prawda, choć zabiegi te mieszczą się w pojęciu zwykłej codziennej higieny. Należy dokładnie szczotkować zęby po każdym posiłku. Można używać zwykłej szczotki lub specjalnej, trwalszej szczotki do aparatów. Do dyspozycji są także malutkie szczoteczki do czyszczenia przestrzeni między zębami a elementami aparatu oraz specjalne pasty, płyny i nici dentystyczne.

 …niszczy szkliwo zębów?

Nieprawda! Zamki aparatu przyklejane są do zębów specjalnym klejem wzbogaconym we fluor. W razie nadmiernego obciążenia (np. przy odgryzaniu twardych pokarmów) zamek odkleja się od kleju, a nie klej od zęba.

Nie ma więc niebezpieczeństwa oderwania fragmentów szkliwa. Natomiast odwapnienia zębów dookoła zamków zdarzają się u pacjentów, którzy nie przestrzegają zaleceń higienicznych.

...sprawia dyskomfort?

Tak i nie. Przez pierwsze dni po założeniu aparatu pacjent odczuwa dyskomfort i ból, musi poza tym przywyknąć do obcego ciała w jamie ustnej. Z czasem jednak dolegliwości ustępują i powracają jedynie na krótki czas po wizycie kontrolnej, podczas której lekarz "dokłada" sił działających na zęby.
Na co dzień jednak aparat nie przeszkadza w normalnym mówieniu, pocałunkach, jedzeniu (przy okazji wspomnijmy, że należy wystrzegać się gryzienia bardzo twardych kęsów, a także żucia gumy, jedzenia orzeszków, pestek słonecznika, słodyczy takich jak czekolada, toffi) itp.

…może przyczynić się do próchnicy?

Nieprawda! Jeśli pacjent stosuje się do zaleceń higienicznych, stan jego zębów nie pogorszy się, ale poprawi, szczególnie że dobre nawyki pozostaną na zawsze.
W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania porównujące nasilenie próchnicy u osób, które były w przeszłości leczone aparatami stałymi, i tych które nigdy ich nie nosiły. Okazało się, że osoby leczone praktycznie nie miały nowych ubytków próchnicowych. Oczywiście, jeśli u osoby noszącej aparat zdarzy się ubytek, leczy się go tak samo jak u każdego innego pacjenta.

 …trzeba nosić latami?

Prawda, choć z reguły nie trwa to dłużej niż dwa i pół roku, po którym to okresie nosi się zdejmowany aparat retencyjny przeciwdziałający nawrotowi wady. O czasie trwania terapii decyduje lekarz.
Warto pamiętać, że w ortodoncji nie ma szans na szybkie i skuteczne naprawienie wady.

 …daje trwałą poprawę zgryzu?

Prawda! Pod warunkiem jednak, że pacjent współpracuje z ortodontą, regularnie chodzi na wizyty, stosuje aparat retencyjny według zaleceń lekarza.

Korekcja wady zgryzu daje wtedy świetne rezultaty nawet u osób, które przez pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt lat wstydziły się krzywych zębów.

 …jest modny?

Prawda! Zęby prostują ludzie zadbani, towarzyscy, atrakcyjni, a zatem tacy, którzy narzucają dobry styl i trendy. Do wyboru mają zresztą wiele rodzajów aparatów: od całkiem metalowych, poprzez kolorowe (stosowane dość rzadko i raczej u młodzieży), do niemal niewidocznych, przezroczystych.

Okazuje się, że pracodawcy nie tylko nie mają nic przeciwko temu, żeby ich pracownik nosił aparat, ale są z tego zadowoleni. Zdarza się nawet, że osobom, które mają kontakty z klientami, pracodawcy refundują część opłat za leczenie, ponieważ ludzie z aparatami są lepiej zapamiętywani i postrzegani jako osoby, które dbają o swoje zdrowie i wygląd.

Tekst: Joanna Szulc.
Konsultacja: lek. stom. Beata Szwarc,

dr n. med. Katarzyna Pardela, C.M. Enel-Med
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zdjecia wewnatrzustne
Oko owada i innowacyjny aparat do zdjęć wewnątrzustnych Lekarz

Opublikowane badanie wykazało korzyści płynące z używania inspirowanych biologicznie aparatów do wysokiej jakości obrazowania wewnątrzustnego. Tworząc nowe urządzenie do zastosowania w stomatologii, badacze z Korei Południowej podpatrywali narząd wzr...

RTG
Prima Aprilis 2024: zminiaturyzowany aparat RTG Lekarz

Opublikowany w Dentonecie 1 kwietnia materiał (film i artykuł), dotyczący miniurządzenia do badań rentgenowskich, okazał się całkiem wiarygodny. Świadczy o tym zainteresowanie osób, które po zapoznaniu się z tym tematem, w pierwszych dniach kwietnia ...

RTG
Zminiaturyzowany aparat RTG wkrótce w Polsce Lekarz

Jeden z wiodących producentów sprzętu medycznego w Azji zamierza w najbliższych miesiącach uruchomić w Europie, w tym także w Polsce, sprzedaż miniurządzenia do diagnostyki RTG, które może zrewolucjonizować rynek aparatury rentgenowskiej. Dzięki up...