Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Czy tapety winylowe są niebezpieczne?

Publikacja:
Czy tapety winylowe są niebezpieczne?

Czy tapety winylowe są niebezpieczne?

Wielu was zastanawiało się, czy tapety są szkodliwe, a mianowicie tapety flizelinowe i winylowe. I nie bez powodu. W tym artykule przedstawiamy zdania ekspertów, oparte na badaniach.

tapety 1tapety 2

Szkodliwość tapet winylowych i flizelinowych

Prawdziwa tapeta z flizeliny jest całkowicie bezpieczna, jest to wysokiej jakości materiał wykończeniowy, jednak w chwili obecnej producent, aby obniżyć koszt swojego produktu i być bardziej konkurencyjnym na rynku materiałowym, stosuje kilka sztuczek. Wynalazł tapetę winylową na podkładzie z flizeliny, która przy odpowiednim przymknięciu oka na  wytyczne co do kontroli jakości jest bardzo tania w produkcji i można ją nabyć za grosze.

To właśnie takie tapety są niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. W wyniku spalania uwalniają formaldehyd, który z kolei reaguje z ludzką krwią, powodując nieodwracalne skutki w narządach. Oto narządy, na które negatywnie wpływa formaldehyd: ośrodkowy układ nerwowy, skóra, drogi oddechowe, narządy rozrodcze, zmiany patologiczne w materiale genetycznym. Spożycie formaldehydu w ilości od 70 do 90 ml jest śmiertelne.

Klej wybrany do przyklejenia tapet również może być niebezpieczny. Ważne jest, aby poważnie i odpowiedzialnie podejść do wyboru kleju, sprawdzić producenta, przeczytać instrukcje i skonsultować się ze sprzedawcą. Po pracach remontowych a przed użytkowaniem pomieszczenia należy je dokładnie przewietrzyć.

tapety 3

Na co zwrócić uwagę?

Traktuj wybór tapety ze szczególną powagą. Znani producenci dbają o swoje dobre imię i wiarygodność poprzez ciągłe prowadzenie odpowiednich badań. Przed zakupem tapety koniecznie poproś sprzedawcę o certyfikat odpowiedni do wymogów bezpieczeństwa oraz wynik badań sanitarno-epidemiologicznych dla produktów. Sumienny sprzedawca z pewnością zaspokoi Twoją ciekawość, dostarczając takie dokumenty.

Należy również zwrócić uwagę na strukturę tapety. Prawdziwa tapeta flizelinowa ma twardą i gęstą teksturę, czego nie można powiedzieć o podróbce. Z reguły są miękkie i łatwo je uszkodzić na przykład po naciśnięciu paznokciem.

Najbardziej nieszkodliwą z negatywnych cech takich tapet można nazwać ich tendencję do gromadzenia brudu i kurzu w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych – wynika to z chropowatej powierzchni tapety. Szczególnie dotkliwie odczuwają to astmatycy, osoby z chorobami układu oddechowego, alergicy. Problem ten można rozwiązać poprzez częste czyszczenie na mokro powierzchni, na których taka tapeta jest przyklejona.

tapety 4

Wybierając tapetę, zwróć uwagę na szczególne cechy, takie jak oddychalność („oddychająca tapeta”). Brak tej właściwości może przyczynić się do pojawienia się grzyba, niebezpiecznego dla zdrowia.

Farba na tapetach niskiej jakości  zawiera związki cynku i miedzi, które są nieustannie  uwalniane do środowiska, czyli do pokoi w  naszym mieszkaniu. Co więcej, im grubsza i gęstsza warstwa takiej tapety, tym później zaczyna uwalniać szkodliwe substancje. Można przeprowadzić prosty eksperyment: wybierając tapetę, powąchaj poszczególne rolki. Zapach terpentyny i acetonu to wyraźny znak niskiej jakości tapet.

A teraz trochę o bezpieczeństwie przeciwpożarowym. Tapety niskiej jakości  mogą się zapalić w temperaturze od 160-200 stopni Celsjusza, co poważnie narusza wymagania dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Czy wiesz, że według statystyk 60,3% zgonów podczas pożarów następuje właśnie z powodu zatrucia różnymi toksycznymi substancjami? 

W Rosyjskim Instytucie Naukowym Chemii i Technologii przeprowadzono eksperyment z pięcioma próbkami tapet winylowych na podłożu papierowym i flizelinowym z jednej grupy toksyczności. Wszystkie wybrane tapety zostały dobrane z tej samej kategorii cenowej. Okazało się, że podczas nagrzewania  tapety z powłoką polimerową wydziela się dwutlenek węgla, tlenek węgla, chlorowodór, związki cyjanku i inne niebezpieczne substancje.

tapety 5

Jaką tapetę wybrać?

Ale jaką tapetę w takim razie kupić? Na to pytanie eksperci udzielają następujących zaleceń:

  • Nie gonić za ceną; tanie tapety mogą być wyprodukowane z naruszeniem obowiązujących norm;
  • Sprawdzać certyfikat bezpieczeństwa na stronie producenta; w uwalls taki certyfikat można zobaczyć tutaj;
  • Dokładnie sprawdzać skład i przeznaczenie kleju, używać go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

tapety 6

I na koniec trochę więcej statystyk. Według Światowej Organizacji Zdrowia powietrze w pomieszczeniach jest 5 razy bardziej toksyczne niż powietrze na zewnątrz. A jeśli osoba mieszka w niekorzystnej okolicy, strefie przemysłowej, obok ruchliwej ulicy, sytuacja się pogarsza. Warto zwrócić szczególną uwagę na system wentylacji pomieszczeń, a szczególnie ważne jest to dla rodzin, które mają małe dzieci.

Nie goń za promocjami, wybierz wysokiej jakości tapetę z odpowiednim certyfikatem i zadbaj o zdrowie swojej rodziny.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wybielanie - Dentonet.pl
Środki do wybielania zębów z sieci? Mogą być niebezpieczne! Asysta

Wybielanie zębów to dostępny dla większości pacjentów sposób na piękniejszy uśmiech. Jest wciąż popularne, choć nie brakuje stomatologów, którzy odradzają przeprowadzanie tej procedury, m.in. ze względu na możliwość powstania nadwrażliwości zębów. Wy...

Leczenie kanałowe na jednej wizycie - Dentonet.pl
Leczenie kanałowe - niebezpieczne mity. NRL przestrzega Lekarz

Stanowisko w sprawie rzekomej szkodliwości leczenia kanałowego, co rozpowszechniane jest ostatnio w Internecie, zajęła Naczelna Rada Lekarska. – Wprowadzając w błąd, mogą one mieć zły wpływ na zdrowie pacjentów oraz ich poczucie bezpieczeństwa – podk...