Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czy szkoły żywią zdrowo?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czy szkoły żywią zdrowo?

Czy szkoły żywią zdrowo?

Wraz z nadejściem września pięć milionów polskich uczniów zaczęło zajęcia w szkołach. Czas spędzony w szkolnych murach to spora część dnia, kiedy rodzice nie mają kontroli nad tym co spożywają ich dzieci. Nasze starania, aby dziecko odżywiało się zdrowo – unikało słodyczy, napojów gazowanych, chipsów mogą spełznąć na niczym. Jak się okazuje nie możemy nawet ufać technologom żywienia, ponieważ w wielu szkołach posiłki są po prostu niezdrowe dla zdrowia oraz stanu jamy ustnej naszych pociech.

Kontrole przeprowadzone m. in. przez pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych w szkołach oraz innych placówkach wychowawczych oraz opiekuńczych nie nastrajają zbyt optymistycznie.

Okazało się, że dzieci są w nich żywione coraz gorzej, a od czasów wejścia Polski do Unii Europejskiej nie zdążono opracować jeszcze przepisów, które regulowałyby wartość odżywczą posiłków podawanych dzieciom w żłobkach, przedszkolach czy domach dziecka (takie regulacje od dłuższego czasu posiadają jednostki penitencjarne).

Posiłki, które serwowane są naszym dzieciom mają zbyt małą wartość energetyczną, są ubogie w witaminy i minerały, ale co najgorsze są one niezdrowe dla zębów. W niektórych placówkach w ramach deseru podaje się batoniki, które są bogate w cukry i przyczyniają się do pogorszenia stanu jamy ustnej. Również gotowe przekąski nie przyczyniają się do poprawy zdrowia uczniów.

Niezbędne jest stworzenie i wprowadzenie norm, które spowodują, że pożywienie w szkołach, przedszkolach i innych placówkach będzie zdrowsze dla dzieci.  

Przez sanepid rozważany jest również pomysł znowelizowania ustawy o bezpieczeństwie żywności,  który doprowadziłby do unormowania jakości żywienia w placówkach edukacyjnych i opiekuńczych.

– Zależy nam na wprowadzeniu zmian, które nie podnosząc kosztów funkcjonowania placówek, poprawią jakość posiłków. Rozwiązaniem może być obowiązek korzystania z porad dietetyka przy ustalaniu jadłospisu mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Oprócz wprowadzenia ścisłych regulacji konieczna jest edukacja osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci. Propagowanie w szkołach niezdrowych nawyków żywieniowych przyczyni się do fatalnego stanu jamy ustnej (i nie tylko) naszych pociech. Trzymajmy więc kciuki, aby jak najszybciej wprowadzono normy żywieniowe dla posiłków podawanych w szkolnych stołówkach.

 

opr. pw


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
W 2018 r. utworzono 41 szkolnych gabinetów stomatologicznych Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posłanki Urszuli Nowogórskiej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w 2018 r. w ramach programu polityki zdrowotnej „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Co dalej ze szkolnymi gabinetami? Poselska interpelacja do ministra Lekarz

Posłanka Urszula Nowogórska skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o dalsze funkcjonowanie szkolnych gabinetów stomatologicznych. W 2019 r. znajdowały się one jedynie w 720 placówkach edukacyjnych w kraju. Jak argumentuje posłank...

Magdalena Różczka - Dentonet.pl
Magdalena Różczka ambasadorką programu "Dziel się Uśmiechem" Lekarz

Z początkiem września br. wystartowała VII edycja programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”, której ambasadorką została Magdalena Różczka – aktorka znana nie tylko z ról w filmach i serialach, lecz także z aktywnego zaangażowania w akcje charytatyw...

ROZWIŃ WIĘCEJ
mycie zębów u dzieci - Dentonet.pl
Wielka Brytania: matki nie wiedzą, jak myć zęby swoich dzieci Asysta

Przeprowadzone przez firmę Brush-Baby badania wykazały, że matki nie wiedzą, jak w prawidłowy sposób dbać o zdrowie jamy ustnej u swoich pociech. Mamy nie zdają sobie sprawy, że dziecko w wieku około 6 miesięcy powinno odbyć pierwszą wizytę u dentyst...

Ministerstwo: profilaktyka zdrowotna musi wrócić do szkół Lekarz

Tuż przed majówką w Szkole Podstawowej w Zakliczynie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wzięła udział w uroczystym otwarciu gabinetu stomatologicznego. W ramach programu „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres