Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Czechy: stacjonarny Pragodent dużym sukcesem

Publikacja:
Czechy: stacjonarny Pragodent dużym sukcesem

Czechy: stacjonarny Pragodent dużym sukcesem

Do najchętniej odwiedzanych przez gości wydarzeń w kalendarzu branży stomatologicznej w tym roku należy zaliczyć AEEDC w Dubaju oraz IDS w Kolonii. W ostatnich dniach udało się przeprowadzić także Pragodent, jedne z największych targów dentystycznych w naszej części Europy. Wiele wskazuje na to, że wydarzenie zorganizowane w kompleksie PVA EXPO PRAHA przerosło oczekiwania organizatorów.

W dniach 14–16 października w stolicy naszych południowych sąsiadów odbyła się, z udziałem tysięcy gości, XXVIII edycja targów stomatologicznych Pragodent.

Udany mariaż handlu i edukacji

– Praga jako stolica stomatologii całkiem mi odpowiada. Dni Stomatologii Czeskiej – po prostu największa impreza w Europie! – powiedział w rozmowie z „Dental Tribune International” dr Roman Šmucler, prezes Czeskiej Izby Stomatologicznej (Česká Stomatologická Komora).

Drugiego dnia targów Šmucler oszacował frekwencję na około 8000 osób. Pomylił się niewiele, ponieważ według oficjalnych danych organizatora, firmy ABF, w Pragodencie i towarzyszącym mu kongresie wzięły udział łącznie 9303 osoby. – W piątek przybyło tylko o 7% mniej osób niż w 2019 roku. Zatem wszystko poszło znakomicie – skomentował Martin František Přívětivý, dyrektor wykonawczy i wiceprezes zarządu ABF.

Częścią targów był kongres pod nazwą Praskie Dni Stomatologii, który w roku ubiegłym został zrealizowany online. – Okazuje się, że pomysł na połączenie kongresu z targami jest dobry. Mówiono, że na targach nikogo nie będzie, a teraz, gdy się rozglądam, widzę, że jest dużo ludzi. Na sam kongres przybyło ponad 2000 osób – skomentował Roman Šmucler.

– Wszystko, co zaplanowaliśmy, zadziałało. Mieliśmy szczęście, byliśmy odważni, liczyliśmy na to, że zakazów nie będzie i tak też się stało. Mieliśmy wspaniałych wykładowców na Praskich Dniach Stomatologii. A to, że uczestnicy kongresu w sobotni poranek nie zmieścili się w jednej z sal i usiedli po bokach oraz na podłodze, to po prostu niesamowite, dla nas to największy zaszczyt – powiedział dr Šmucler.

Młodzi dentyści ruszyli na Pragę

Zgodnie z relacją „Dental Tribune International”, wśród uczestników targów przeważały osoby młode, a zainteresowanie Praskimi Dniami Stomatologii było wręcz ogromne. – Młodzi ludzie mają największą potrzebę uczenia się, każdy wykład ma dla nich sens, a my robimy to głównie dla nich. Nie było to regułą w przeszłości, ponieważ młodzi i starsi lekarze nie komunikowali się ze sobą w takim stopniu, ale teraz mamy wykładowców reprezentujących różne pokolenia, dlatego jest też rekordowa liczba uczestników – skomentował dr Šmucler.

Na łącznej powierzchni 8800 m2 goście mieli możliwość odwiedzenia stoisk 126 wystawców, w tym 14 spoza Czech, pochodzących z 7 państw (również z Polski). Firmy uczestniczące w Pragodencie zaprezentowały kompletną ofertę dla gabinetów i laboratoriów dentystycznych, oprogramowanie, narzędzia do profilaktyki, higieny, środki do zapewnienia bezpieczeństwa, produkty farmaceutyczne oraz publikacje dla stomatologów. Ruch wokół stoisk handlowych był bardzo duży, do czego przyczyniła się atrakcyjna oferta poszczególnych wystawców, obejmująca m.in. konkursy, pokazy sprzętu i materiałów oraz warsztaty.

– Wokół stoisk targowych wciąż znajduje się dużo osób, mam więc nadzieję, że wszyscy będą zadowoleni i że tak będzie nadal. Ale nie ma już miejsca na rozwój, ponieważ w Czechach jest około 9000 aktywnych lekarzy dentystów – podsumował prezes Czeskiej Izby Stomatologicznej.

Na tegorocznych targach IDS w Kolonii pojawiło się sporo polskich akcentów. Na stoisku Osstem, jednego z największych na świecie producenta implantów, z wykładem dotyczącym cyfrowych rozwiązań w implantologii wystąpił dr n. med. Łukasz Zadrożny.

T.H.

źródło: https://czsk.dental-tribune.com/news/pragodent-2021-kdo-tu-nebyl-o-hodne-prisel/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

gitara
Czechy: dentyści dobrze rockujący (już od 36 lat...) Lekarz

Dentyści, przynajmniej ci, którzy znajdują czas na aktywności inne niż praca w gabinecie, rozwijają swoje zainteresowania – żeglują po najdalszych akwenach, biorą udział w profesjonalnych rajdach samochodowych, na swoich jednośladach przemierzają omi...

QS World University Ranking
Polskie uczelnie z dużym awansem w QS World Ranking Lekarz

Polskie uczelnie zanotowały duży awans w prestiżowym QS World University Ranking by Subject. 23 polskie uczelnie oceniono wśród najlepszych na świecie w danej dyscyplinie. Przed rokiem było ich o 6 mniej – powiedział rzecznik Konferencji Rektorów Aka...

wypalenie zawodowe - Dentonet.pl
Wypalenie zawodowe wśród dentystów dużym problemem Lekarz

Około 50% stomatologów w Wielkiej Brytanii ma objawy wypalenia zawodowego i rozważa lub rozważało odejście z zawodu – informuje portal Dentistry Today. Wypalenie zawodowe staje się także coraz większym problemem wśród polskich stomatologów. W śro...