Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Ćwicz umysł!

Publikacja:

Ćwicz umysł!

Od dawna wiadomo, że ćwiczenie umysłu poprawia pamięć i koncentrację, sprawia, że na długie lata zachowujemy sprawność intelektualną. Po raz kolejny potwierdzili to amerykańscy uczeni, którzy dowiedli, że regularne korzystanie z komputera, uczestnictwo w różnego rodzaju grach przez ludzi w średnim wieku i starszych, pomaga zapobiegać w przyszłości problemom z pamięcią.

Łagodne zaburzenia procesów poznawczych pojawiających się w starszym wieku mogą być stanem przejściowym pomiędzy naturalnymi objawami starzenia się organizmu a pierwszymi oznakami rozwoju choroby Alzheimera.

Yonas Geda, neurolog z Mayo Clinic w Rochester w USA przeprowadził badania z udziałem 197 osób w wieku 70-89 lat, u których zaobserwowano problemy z pamięcią. Kolejną grupę 1124 badanych stanowiły osoby w tym samym wieku bez podobnych problemów poznawczych.

Biorący udział w badaniu, na prośbę prowadzących uczestnicy wypełniali ankiety dotyczących codziennej aktywności i wykonywanych zajęć, ale w roku poprzedzającym badanie oraz tych wykonywanych w wieku 50-65 lat.

Po analizie zebranych danych, naukowcy szybko doszli do wniosku, że występuje silna korelacja pomiędzy zachowaniem sprawności intelektualnej i dobrej pamięci w latach starości, a aktywnością w latach poprzednich. Czytanie książek, granie w gry, użytkowanie komputera zmniejsza ryzyko przyszłych problemów z pamięcią o 30-50% w porównaniu do grupy osób mniej aktywnych.

Badacze zaobserwowali ponadto jeszcze jedną zależność – oglądanie telewizji krócej niż 7 godzin dziennie powoduje aż o 50% mniejsze ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią.

Z przeprowadzonych ankiet wynikało ponadto, że ci, którzy czytali prasę i książki, prowadzili życie towarzyskie, na lata starości zapewnili sobie ryzyko utraty pamięci aż o 40% mniejsze w porównaniu do grupy osób, które wykazywały podobnej aktywności.

Dr Geda twierdzi, że „wyniki tych badań są ekscytujące, gdyż wskazują na fakt, że na kondycję swojej pamięci i intelektu pracujemy całe życie i możemy w znacznym stopniu zabezpieczyć się przed przykrymi skutkami starości”.

na podstawie: newsblog.mayoclinic.org